Πολωνία και Ουαλία «καθάρισαν» με άνεση, σπουδαία ανατροπή για την Ουκρανία

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:48 - 21.03.2024 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 22.03.2024

Πολωνία και Ουαλία ήταν επιβλητικές κόντρα σε Εσθονία και Φινλανδία, ενώ την ίδια ώρα η Ουκρανία έκανε την ανατροπή κόντρα στη Βοσνία και προκρίθηκε στα playoffs για το EURO 2024.

ΠΟΛΩΝΙΑ - ΕΣΘΟΝΙΑ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και στο 22ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με τον Πρζέμισλαβ Φρανκόβσκι, ενώ στο 27' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Μαξίμ Πατκόφσκι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Πολωνία στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε τον ρυθμό της και χάρη στα τέρματα των Πιοτρ Ζιελίνσκι (50'), Γιάκουμπ Πιοτρόνκσι (70'), Κάρολ Μετς (αυτογκόλ 73') και Σεμπάστιαν Σιμάνσκι (78') πανηγύρισαν με άνετη νίκη. Το τελικό 5-1 για την Εσθονία διαμόρφωσε ο Μάρτιν Βέτκαλ78ο λεπτό.

ΟΥΑΛΙΑ - ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Την ίδια ώρα, η Ουαλία επικράτησε εντός έδρας κόντρα στη Φινλανδία με 4-1 και πήρε το εισιτήριο για τα playoffs του EURO 2024. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ντέιβιντ Μπρουκς, ενώ στο 38' ο Νέκο Ουίλιαμς διπλασίασε τα τέρματα της Ουαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τον Τέμου Πούκι (45'). Η Ουαλία με τα γκολ των Μπρέναν Τζόνσον (47') και Ντάνιελ Τζέιμς (86') διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΒΟΣΝΙΑ - ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Στη Ζένιτσα, η Βοσνία άγγιξε τη νίκη, αλλά είδε την Ουκρανία να της κλέβει την πρόκριση με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 57ο λεπτό με το αυτογκόλ του Ματβιένκο.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και τελικά έκαναν τη μεγάλη ανατροπή, χάρη στα γκολ των Γέρεμτσουκ (85') και Ντόβμπικ (88').