Europa League: Δύο μεγάλες μάχες στη Λισαβόνα και επικίνδυνο 90λεπτο για τη Λεβερκούζεν

Παναγιώτης Κατσαφάδος 09:24 - 14.03.2024 / Ανανεώθηκε: 19:22 - 14.03.2024

Με οκτώ ρεβάνς ολοκληρώνεται το πρόγραμμα της Πέμπτης (14/3) για τη φάση των «16» του Europa League.

Ώρα πρόκρισης για το UEFA Europa League! Σήμερα ολοκληρώνεται η φάση των «16» και οκτώ ομάδες θα πάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, με αρκετές ομάδες να έχουν εύκολο έργο για τη ρεβάνς.

Η Λίβερπουλ έχει καθαρίσει την υπόθεση της πρόκρισης ήδη από το πρώτο ματς, όπως και οι Μαρσέιγ, Ρόμα καθώς και οι τρεις κέρδισαν με άνεση στο πρώτο ματς και πρέπει να «αυτοκτονήσουν για να και πρέπει να «αυτοκτονήσουν» για να χάσουν την πρόκριση. Παράλληλα, σαφές προβάδισμα για πρόκριση έχει η Μίλαν που νίκησε με 4-2 τη Σλάβια Πράγας στον πρώτο αγώνα, ενώ η Φράιμπουργκ έχει μικρό προβάδισμα, έχοντας επικρατήσει της Γουέστ Χαμ με 1-0.

Όλα ανοιχτά παραμένουν σε τρία ζευγάρια: Ρέιντζερς-Μπενφίκα, Λεβερκούζεν-Καραμπάγκ και Αταλάντα-Σπόρτινγκ Λισαβόνας που έληξαν ισόπαλα στην πρώτη αναμέτρηση και σήμερα θα κριθεί ποιοι θα θα πάρουν το «χρυσό» εισιτήριο για τους «8».