«Καθάρισαν» Μπαλκάνι και Βαλμιέρα, έκανε την έκπληξη η Χαμρούν

«Καθάρισαν» Μπαλκάνι και Βαλμιέρα, έκανε την έκπληξη η Χαμρούν

Sportal newsroom 00:03 - 26.07.2023

Μπαλκάνι και Βαλμιέρα «κλείδωσαν» από τώρα την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League, ενώ την έκπληξη έκανε η Χαμρούν κόντρα στη Ντινάμο Τιφλίδας.

Εύκολο βράδυ είχαν οι Μπαλκάνι και η Βαλμιέρα οι οποίες βρίσκονται με το ...ενάμιση πόδι στον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League. Αμφότερες νίκησαν με το ίδιο σκορ, 3-0, τις Λαρν και Τρε Πένε αντίστοιχα, κάνοντας ευκολότερο το έργο της πρόκρισης τους εν όψη ρεβάνς.

Έκπληξη από τη Χαμρούν

Την ίδια ώρα, η Χαμρούν από τη Μάλτα έκανε την έκπληξη κόντρα σε έναν σύλλογο με μεγαλύτερη εμπειρία στην Ευρώπη, επικρατώντας με σκορ 2-1 στην έδρα της. Μάλιστα, ο σύλλογος του μικρού κρατιδίου το έκανε ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ. Εκρεμμότητες αφήνουν παράλληλα οι Παρτιζάνι - Ατλέτικ Κλαμπ Εσκάλντες και Δε Νιού Σεντς - Χεσπεράνγκε.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων

Ατλέτικ Εσκάλδες (Ανδόρα) - Παρτιζάνι (Αλβανία) 0-1

Χάμρουν Σπάρτανς (Μάλτα) - Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) 2-1

Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) - Σουίφτ Εσπεράνζ (Λουξεμβούργο) 1-1

Μπαλκάνι (Κόσοβο) - Λαρν (Βόρεια Ιρλανδία) 3-0

Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) - Βαλμιέρα (Λετονία) 0-3

Τα επόμενα παιχνίδια στο Europa Conference League

ΤΕΤΑΡΤΗ (26/7)

18.00: Στρούγκα (Βόρεια Μακεδονία) - Μπούντουτσνοστ (Μαυροβούνιο)
19.00: RFS (Λετονία) - Σαμπάχ (Αζερμπαϊτζάν)
19.45: Μίντιλαντ (Δανία) - Προγκρές Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)
20.30: ΤΣΣΚΑ 1948 (Βουλγαρία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
21.00: Φενέρμπαχτσε (Τουρκία) - Ζίμπρου Κισινάου (Μολδαβία), Νέμαν Γκρόντνο (Λευκορωσία) - Μπάλζαν (Μάλτα)

ΠΕΜΠΤΗ (27/7)

18.00: Αραράτ-Αρμένια (Αρμενία) - ΑΡΗΣ (ΕΛΛΑΔΑ), Αλασκέρτ (Αρμενία) - Ντέμπρετσεν (Ουγγαρία), Ίντερ Εσκάλδες (Ανδόρα) - Χιμπέρνιαν (Σκωτία), Ορντάμπασι Σίμκεντ (Καζακστάν) - Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
19.00: Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) - Μποέμιανς (Τσεχία), Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) - Ομόνοια (Κύπρος)
20.00: ΑΠΟΕΛ (Κύπρος) - Βοϊβοντίνα (Σερβία), Άουντα (Λετονία) - Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία), Τζουργκάρντεν (Σουηδία) - Λουκέρνη (Ελβετία), Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) - Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία), Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) - Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο), Κάλμαρ (Σουηδία) - Πιούνικ (Αρμενία), Κετσκεμέτ (Ουγγαρία) - Ρίγα (Λετονία), Τορπέντο Κουταΐσι (Γεωργία) - Ακτόμπε (Καζακστάν), Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) - Ντρίτα (Κόσοβο) 
20.30: Βασιλεία (Ελβετία) - Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν), Κλουζ (Ρουμανία) - Άδανα Ντεμίρσπορ (Τουρκία), Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) - Μάριμπορ (Σλοβενία), Φαρούλ Κοντσάντσα (Ρουμανία) - Ουράρτου (Αρμενία), Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Πετροκούμπ (Μολδαβία), ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ) - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία) - Ντίλα Γκόρι (Γεωργία)
21.00: B36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) - Χαβερφορντγουέστ (Ουαλία), Μπεσίκτας (Τουρκία) - Τίρανα (Αλβανία), Κλαμπ Μπριζ (Βέλγιο) - Άαρχους (Δανία), Ντουκατζίνι (Κόσοβο) - Ριέκα (Κροατία), Τβέντε (Ολλανδία) - Χάμαρμπι (Σουηδία), Γάνδη (Βέλγιο) - Ζίλινα (Σλοβακία), Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) - Πανεβέζις (Λιθουανία), KA (Ισλανδία) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία), Τσέλιε (Σλοβενία) - Βιτόρια Γκιμαράες (Πορτογαλία), Όσιγεκ (Κροατία) - Ζαλαέγκερζεγκ (Ουγγαρία), Τορπέντο Ζοντίνο (Λευκορωσία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
21.30: Αούστρια Βιέννης (Αυστρία) - Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Βοσνία/Ερζεγοβίνη), Λεχ Πόζναν (Πολωνία) - Κάουνο Ζαλγκίρις (Λιθουανία)
21.45: Ντέρι Σίτι (Ουαλία) - Κουόπιο (Φινλανδία), Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) - Πογκόν Σέτσιν (Πολωνία)
22.00: Κρουσέιντερς (Βόρεια Ιρλανδία) - Ρόζενμποργκ (Νορβηγία), Σέπσι (Ρουμανία) - ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία), Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) - Σάντα Κολόμα (Ανδόρα), Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) - Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) - Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)