Η μπίλια έκατσε στο «Χ» για την Έβερτον και την ανώτερη Άστον Βίλα

Έβερτον - Άστον Βίλα

©Photo by Matt McNulty/Getty Images

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 18:04 - 14.01.2024 / Ανανεώθηκε: 18:20 - 14.01.2024

Η Άστον Βίλα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητά της κι έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία με την Έβερτον

Σε ένα ματς για γερά νεύρα στο «Γκούντισον Παρκ», στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League, Έβερτον και Άστον Βίλα έμειναν «άσφαιρες» και στην ισοπαλία (0-0).

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε έπειτα κι από τον έλεγχο του VAR. Ο Μορένο εξαπέλυσε μία οβίδα έξω από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το 0-0 παρέμεινε καθώς υπήρχε οφσάιντ νωρίτερα στη φάση.

Στη συνέχεια η Άστον Βίλα συνέχισε να έχει την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο τα έβρισκε... σκούρα στο επιθετικό κομμάτι. Τα «ζαχαρωτά» άντεξαν στην πίεση και με «όπλο» την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία κράτησαν το μηδέν πίσω.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά κι έτσι η μπίλια έκατσε στο «Χ».

Με αυτήν την ισοπαλία, η Έβερτον πήρε βαθμό... ανάσα κι έφτασε τους 17 πόντους, ενώ η Άστον Βίλα παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 43 πόντους.