Έχασε τη δύναμή του ο Παναιτωλικός – Το ρεκόρ των δέκα νικών και η πληγή των εντός έδρας αγώνων (vid)

Μόλις τρεις νίκες χάρηκαν εντός οι φίλοι του Παναιτωλικού.

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 19:44 - 04.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:05 - 04.04.2023

Ο Παναιτωλικός έχει μόλις 3 νίκες σε 14 ματς στην έδρα τους. Οι Αγρινιώτες έχουν κατακτήσει περισσότερους βαθμούς μακριά από το σπίτι τους.

Μία από τις ομάδες της περιφέρειας με αρκετό κόσμο, ασφαλώς είναι ο Παναιτωλικός.

Η ομάδα του Αγρινίου, ωστόσο, παρά το γεγονός ότι την τρέχουσα σεζόν έχει ένα ανταγωνιστικό σύνολο και σε αρκετά ματς ήταν αξιόμαχη, δεν έχει καταφέρει να εκμεταλλευτεί την έδρα της. Κι αυτό κρατάει το συγκρότημα του Γιάννη Αναστασίου χαμηλά.

Αν, μάλιστα, ο Παναιτωλικός δεν ήταν αποτελεσματικός μακριά από το σπίτι του, τώρα θα μαχόταν για την παραμονή. Σε 14 παιχνίδια στο Αγρίνιο τα «καναρίνια» μετράνε μόλις 3 νίκες! Έχουν επίσης 4 ισοπαλίες και 7 ήττες. Έχασαν από τους τέσσερις μεγάλους ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό, ΑΕΚ, Ολυμπιακό, από τον Βόλο, αλλά κι από ΟΦΗ, Λαμία.

Στα αξιοσημείωτα είναι ότι ο Παναιτωλικός μετά την ήττα από τον Βόλο με 3-2 στις 8 Οκτωβρίου 2022, δεν έχει σημειώσει γκολ στο πρώτο ημίχρονο στους εντός έδρας αγώνς του. Σ' έντεκα σερί ματς στο σπίτι του, δεν βρήκε δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο! Ο Νίκος Καρέλης, παράλληλα, ο οποίος είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 12 γκολ, έχει σημειώσει 3 τέρματα εντός και 9 εκτός...

Στην πορεία της σεζόν ο Παναιτωλικός έχει ακόμα τρεις αγώνες εντός για τα playouts. Θα φιλοξενήσει Ιωνικό, Λεβαδειακό και ΟΦΗ κι απέναντι σ’ αυτές τις ομάδες στην κανονική διάρκεια είχε μόνο μία νίκη. Λύγισε τους Νικαιώτες με 1-0. Αντίθετα, έφερε 0-0 με τον Λεβαδειακό σ’ ένα κάκιστο ποιοτικά παιχνίδι και γνώρισε τη συντριβή με 4-0 από τον ΟΦΗ. Συνολικά, οι ισοπαλίες είναι με Λεβαδειακό, Λαμία, ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης. Ο Παναιτωλικός επικράτησε πλην του Ιωνικού, του Άρη με 3-1 και του Ατρόμητου με 2-0.

Ο Παναιτωλικός, λοιπόν, από τους 29 βαθμούς έχει πάρει εντός μόνο τους 13. Οι υπόλοιποι 16 είναι μακριά από το Αγρίνιο και αυτός είναι και ο λόγος που δεν κατάφερε να μπει τελικά στην εξάδα, αν και μέχρι ένα σημείο είχε ελπίδες να αφήσει εκτός τον Βόλο.

Την περασμένη περίοδο, βέβαια, ο Παναιτωλικός πάλι δεν τα πήγε καλύτερα. Είχε εντός 4 νίκες, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες. Συγκέντρωσε σπίτι του 17 από τους 37 βαθμούς. Πάλι δηλαδή είχε εκτός περισσότερους.

Την περίοδο 2020-21 ο απολογισμός εντός ήταν 5-3-8. Πήρε 18 βαθμούς εντός από τους 28 συνολικά. Τη σεζόν 2019-20 είχε 5-6-5 εντός και 29 βαθμούς (21 εντός, 8 εκτός). Την περίοδο 2018-19 ο απολογισμός ήταν 6-4-5, δηλαδή 22 βαθμοί εντός από τους 36 στο σύνολο. Την προηγούμενη χρονιά ο Παναιτωλικός είχε πάλι 6 νίκες, αλλά και ισάριθμες ήττες, ενώ 3 ματς έληξαν ισόπαλα. Συγκομιδή εντός 21 βαθμών από τους 35 συνολικά.

Τα ρεκόρ

Στις 7 νίκες σταμάτησε ο Παναιτωλικός τη σεζόν 2016-17. Είχε ακόμα 2 ισοπαλίες κι 6 ήττες και συνολικά 31 βαθμούς (23 εντός). Τη σεζόν 2015-16 είχε 7-3-5 εντός (24 βαθμούς από τους 35). Και πάμε στα ρεκόρ. Τη σεζόν 2014-15 με το πρωτάθλημα να διεξάγεται με 18 ομάδες, ο Παναιτωλικός κατέγραψε ρεκόρ. Είχε 10 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες. Πήρε εντός τους 33 βαθμούς από τους 52 στο σύνολο και τερμάτισε έβδομος. Τις ίδιες νίκες, 10, πέτυχε και τη σεζόν 2013-14. Είχε ακόμα 5 ισοπαλίες και μόλις 2 ήττες εντός. Κατέκτησε στο σπίτι του 35 από τους 42 βαθμούς και τερμάτισε όγδοος.