Άνετο «διπλό» της Νιούκαστλ στο Λονδίνο και πρόκριση στον επόμενο γύρο του FA Cup

©Photo by Rob Newell - CameraSport via Getty Images

Δημήτρης Χούπης 22:56 - 27.01.2024

Η Νιούκαστλ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στη Φούλαμ, της οποίας επικράτησε με 2-0 και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του FA Cup.

Η Νιούκαστλ δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Φούλαμ της οποίας επικράτησε με 2-0 και πήρε την πρόκριση για τους «16» του FA Cup.

Στο πρώτο μέρος δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή. Ο Ροντρίγκο Μουνίθ δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Ντουμπράφκα, ο οποίος την έδιωξε σε κόρνερ, ενώ από την άλλη η ομάδα του Έντι Χάου τη μοναδική καλή φάση της την έκανε γκολ.

Στο 39ο λεπτό ο Λόνγκσταφ εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην άμυνα της Φούλαμ και με ένα σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Το τέρμα εξετάστηκε για χέρι αλλά τελικά μέτρησε αφού στο VAR θεώρησαν ότι ο παίκτης της Νιούκαστλ δεν ακούμπησε την μπάλα με το χέρι.

Το «θαύμα» της Μέιντστοουν: Η ομάδα της έκτης κατηγορίας της Αγγλίας απέκλεισε την Ίπσουιτς από το FA Cup
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

19:07 - 27.01.2024

Η Μέιντστοουν, ομάδα της έκτης κατηγορίας της Αγγλίας, έκανε το θαύμα του FA Cup αφού απέκλεισε την Ίπσουιτς την οποία νίκησε με 2-1. Άνετη πρόκριση πήρε η Μπράιτον, «ξέρανε» την Έβερτον στις καθυστερήσεις η Λούτον.

Το δεύτερο μέρος είχε ακόμα πιο χαμηλό ρυθμό. Οι «καρακάξες» και πάλι μάλιστα εκμεταλλεύτηκαν τη μοναδική καλή στιγμή που είχε και έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Νταν Μπερν πήρε το ριμπάουντ μετά από την απόκρουση του Ρόντακ και σε κενή εστία διπλασίασε τα γκολ της Νιούκαστλ