Η Μάντσεστερ Σίτι με σούπερ Χάαλαντ καθάρισε σε 25’ τη Λέστερ και παραμένει στο κυνήγι της Άρσεναλ

Περίπατο με Χάαλαντ έκανε η Σίτι κόντρα στη Λέστερ.

Γιώργος Σακελλαρίου 21:26 - 15.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:43 - 15.04.2023

Με δύο γκολ του Χάαλαντ η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 3-1 εντός έδρας τη Λέστερ και βρίσκεται στο -3 από την Άρσεναλ.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν λέει ν’ αφήσει το όπλο του, ούτε η Μάντσεστερ Σίτι σκοπεύει να εγκαταλείψει τη μάχη για τον τίτλο.

Ο Νορβηγός φορ πέτυχε δύο γκολ, ο Στόουνς ακόμα ένα και οι «Πολίτες» έκαναν περίπατο για την 30ή αγωνιστική της Premier League με τη Λέστερ. Επικράτησαν 3-1 με το σκορ να είναι 3-0 από το 25’ κι έτσι παραμένουν στο -3 από την Άρσεναλ.

Η Σίτι δεν είχε διάθεση, λοιπόν, γι’ αστεία με τη Λέστερ, η οποία βρίσκεται στην προτελευταία θέση κι εξακολουθεί να κινδυνεύει σοβαρά με υποβιβασμό.

Τρομερός κι ανεπανάληπτος Χάαλαντ: Εφτασε τα 32 γκολ και ισοφάρισε το ρεκόρ του Σαλάχ με τα περισσότερα γκολ σε μια σεζόν στην Premier League
PREMIER LEAGUE

20:48 - 15.04.2023

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν σταματάει να «ματώνει» τα αντίπαλα δίχτυα. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Λέστερ σκόραρε δύο φορές, έφτασε τα 32 γκολ στο πρωτάθλημα και ισοφάρισε το ρεκόρ του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Στο 5’ο Στόουνς έκανε το 1-0 από ασίστ του Ρόδρι κι έπειτα πήρε τη σκυτάλη ο Χάαλαντ.

Ο Νορβηγός εκτελεστής με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 13’ έγραψε το 2-0 και στο 25’ ο ίδιος από ασίστ του Ντε Μπρόινε πέτυχε το 3-0, που ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μάντσεστερ Σίτι που είχε ρίξει τρία γκολ και στη Μπάγερν Μονάχου, έσβησε τις μηχανές στο δεύτερο ημίχρονο. Έπαιξε στο ρελαντί κι απλά διαχειρίστηκε το σκορ.

Στο 60’ ο Ίβερσεν απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Μαχρέζ, και στο 71’ η Λέστερ είχε καλή στιγμή με τον Πραέτ. Τελικά μείωσε στο 75’ με τον Ιχεανάτσο, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 91’, ενώ νωρίτερα, στο 85’ τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους είχε και ο Μάντισον.