Η Μπαρτσελόνα γύρισε για πρωτη φορά στην ιστορία της ματς μετά το 80' ενώ έχανε με δύο γκολ διαφορά!

©twitter/@FCBarcelona

Μαρία Δαλιάνη • 11:51 - 24.09.2023 / Ανανεώθηκε: 17:56 - 05.12.2023

Η Μπαρτσελόνα έκανε μυθική ανατροπή κόντρα στην Θέλτα καθώς, επικράτησε με 3-2 ενώ έχανε με 2 γκολ διαφορά μέχρι το 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Μπαρτσελόνα υποδεχόταν την Θέλτα του Δουβίκα για την 6η αγωνιστική της La Liga με τους Καταλανούς να γυρίζουν το ματς ενώ είχαν 2 γκολ διαφορά μέχρι το 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 19' με τον Λάρσεν και στο 66ο λεπτό ο Τάσος Δουβίκας ,ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι, πέτυχε ένα εξαιρετικό πλάσε και έκανε το 2-0.

Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα πέρασε στην αντεπίθεση και κατάφερε στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης να κάνει μία επική ανατροπή με γκολ των Λεβαντόφσκι (81',85') και  Ζοάο Κανσέλο (89').

Η ανατροπή αυτή της ομάδας του Τσάβι θα γραφτεί στην ιστορία αφού για πρώτη φορά κατάφεραν να γυρίσουν ματς μετά το 80ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 2-0.

Οι «μπλαουγκράνα» το είχαν ξανακάνει πάλι κόντα στην Θέλτα το 1996 όπου και πάλι έχαν με 2-0 απο τους Γαλιθιανούς όμως γύρισαν το ματς με γκολ στο 71',77' και στο 88'.