Η Σέλτικ «έβαψε» πράσινη τη Γλασκώβη, 2-1 τη Ρέιντζερς στον τελικό του League Cup

© Mark Runnacles/Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 19:01 - 26.02.2023 / Ανανεώθηκε: 19:26 - 26.02.2023

H Σέλτικ του Άγγελου Ποστέκογλου κατέκτησε το 21ο της League Cup, επικρατώντας στο ντέρμπι κόντρα στη Ρέιντζερς με 2-1.

Η Γλασκώβη «βάφτηκε» πράσινη υπό την ηγεσία του Άγγελου Ποστέκογλου, αφού η Σέλτικ επικράτησε με 2-1 επί της Ρέιντζερς στον τελικό του League Cup Σκωτίας. Με αυτόν τον τρόπο οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 21ο τους τίτλο όσον αφορά την εν λόγω διοργάνωση καθώς και τον δεύτερο συνεχόμενο τους.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό, είχε ευκαιρίες αλλά το γκολ άργησε να έρθει, με τον Φουρουχάσι να κάνει το 0-1 λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 44'. Η Ρέιντζερς απάντησε με δοκάρι στο 50ο λεπτό και εκεί ταρακούνησε την τυπικά φιλοξενούμενη η οποία τελικά έκανε το 0-2 με τον Χατάτε (56').

Εκεί που έδειχνε να «κλειδώνει» το ματς η ομάδα του Ποστέκογλου, εκείνη του Μπιλ μείωσε σε 2-1 και ξαναμπήκε στην προσπάθεια της διεκδίκησης του τροπάιου. Η μπαλιά του Ταβερνιέρ κατέληξε στον Μορέλος (64') ο οποίος μείωσε για το κλαμπ του. Όμως όσο πέρναγε η ώρα τα πράγματα έμεναν ίδια και τελικά το τελικό σκορ στον πίνακα δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα.