«Καθάρισε» την Κάλιαρι και πάτησε εξάδα η Φιορεντίνα

Sportal newsroom 23:46 - 02.10.2023 / Ανανεώθηκε: 23:55 - 02.10.2023

Η Φιορεντίνα πήρε εύκολο τρίποντο κόντρα στην Κάλιαρι, επικρατώντας στην έδρα της με σκορ 3-0. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα της Φλωρεντίας σκαρφάλωσε στην 6η θέση της Serie A.

Ένα εύκολο βράδυ ήταν αυτό της Δευτέρας για την Φιορεντίνα, η οποία επικράτησε της Κάλιαρι με σκορ 3-0. Με αυτόν τον τρόπο οι «βιόλι» πήραν ένα σημαντικό τρίποντο, το οποίο τους έφερε στην εξάδα της Serie A.

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Γκονζάλεζ έκανε το 1-0 εκμεταλλευόμενος ένα ριμπάουντ στην αντίπαλη περιοχή. Για να μετρήσει το τέρμα, ωστόσο, χρειάστηκε να περάσουν δύο επιπλέον λεπτά, με τον VAR να εξετάζει τη φάση για φάουλ στο ξεκίνημά της. Περίπου 10 λεπτά αργότερα, ο Ντοσένα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας και έκανε το 2-0 για τη Φιορεντίνα.

Η χαριστική βολή για την ομάδα του Χατζηδιάκου - ο οποίος έπαιξε 75 λεπτά - ήρθε στο 90+4', εκεί όπου ο Νζόλα πλάσαρε εύστοχα εντός περιοχής. Με αυτό το τρίποντο, η Φιορεντίνα αγνοεί την ήττα από τις 3 του Σεπτέμβρη, όταν και είχε χάσει από την Ίντερ με 4-0.