Τιμώρησε την μπλαζέ ΑΕΚ η Κηφισιά!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Κώστας Τσίλης 21:58 - 04.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:12 - 04.11.2023

Την πάτησε στο Ζηρίνειο η ΑΕΚ! Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δεν θέλησε σε καμία περίπτωση να πατήσει το… γκάζι, παρ’ όλα αυτά προηγήθηκε στο 58’ με το τυχερό αυτογκόλ του Σνάιντερλαν και τελικά, αφού δεν τέλειωσε το ματς, ο Βαφέας στο 85’ έγραψε το τελικό 1-1! Ήρωας για τους γηπεδούχους ο γκολκίπερ, Αναγνωστόπουλος.

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου που λέει πως όποια ομάδα χάνει ευκαιρίες για βάλει γκολ, στο τέλος κινδυνεύει να το δεχθεί, δεν ξεχωρίζει διαφορά δυναμικότητας. Είναι… οριζόντιος. Και η αλήθεια είναι πως η ΑΕΚ στην Καισαριανή τον καταπάτησε αυτόν τον άγραφο νόμο και τιμωρήθηκε από την Κηφισιά. Έπαιξε με την «φωτιά» και μάλιστα πολύ η ομάδα του Αλμέιδα και στο τέλος «κάηκε» καθώς άφησε δυο πολύτιμους βαθμούς σ’ ένα ματς που φαινόταν πως θα κέρδιζε εύκολα.

Η ΑΕΚ όχι τόσο στο πρώτο ημίχρονο, που έλεγχε το ματς αλλά χωρίς να κάνει πολλές φορές, αλλά κυρίως στο δεύτερο, έφτιαξε φάσεις μπροστά στην εστία της Κηφισιάς που θα μπορούσαν να της είχαν δώσει ένα βράδυ με εύκολη νίκη. Ειδικά από την στιγμή που ο Αλμέιδα έριξε στο γήπεδο και Γκαρσία και Πινέδα και Άμραμπατ αλλά και ο Τσούμπερ μετακινήθηκε στον άξονα, η Ένωση έδειχνε σαν να πατά το «γκάζι». Είχε μπει μπροστά στο σκορ αλλά έφτιαχνε και φάσεις για να πετύχει και ένα δεύτερο και να «κλειδώσει» το ματς.

Είναι χαρακτηριστικό πως η ΑΕΚ έχασε τουλάχιστον τρεις φάσεις από την μικρή περιοχή της Κηφισιάς συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο. Αλλά είτε οι αμυντικοί των γηπεδούχων, είτε ο τερματοφύλακας, έσωζαν το γκολ. Η Ένωση βάδιζε προς το φινάλε του ματς χωρίς να κλειδώνει τη νίκη με δεύτερο γκολ. Και οι αλλαγές των γρήγορων Μπιφουμά και Τετέι, άρχισαν να της βάζουν πίεση. Τελικά η Κηφισιά βρήκε γκολ ισοφάρισης από στατική φάση. Και στον ελάχιστο χρόνο που απέμενε, ο Δικέφαλος δεν προλάβαινε να διορθώσει την ζημιά που η ίδια δημιούργησε.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (89’ Πέιος), Παρράς (82’ Λούμορ), Λαντρέ, Βαφέας, Σνάιντερλέν, Ιπάλμπο, Πρίτσας (74’ Τετέι), Μασούρας, Αντερέγκεν (89’ Αντούνες), Οζέγκοβιτς (74’ Μπιφουμά)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Κάλενς (83’ Πήλιος), Μοχαμάντι, Γιόνσον (62’ Πινέδα), Γαλανόπουλος, Τσούμπερ (83’ Μάνταλος), Ελίασον, Πόνσε (62’ Γκαρσία), Πισάρο (62’Άμραμπατ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο πέταξε με ευκολία ευκαιρίες να βάλει και δεύτερο γκολ και να κλειδώσει το ματς. Και αυτό στο ποδόσφαιρο πληρώνεται. Είχε φάσεις που θα μπορούσε εύκολα να κάνει δεύτερο γκολ, αλλά τις πέταξε με ευκολία και το πλήρωσε.

Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς και με τις αποκρούσεις που έκανε ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος, κερδίζει δικαιωματικά τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του ματς. Κράτησε όρθια την Κηφισιά με εντυπωσιακές αποκρούσεις και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Το κλασικό πλέον 4-4-2 για τον Ματίας Αλμέιδα, αυτή την φορά με τον Πισάρο να παίζει πιο κοντά στον Πόνσε στην επίθεση. Στα δυο άκρα της επίθεσης ήταν ο Τσούμπερ με τον Ελίασον. Ενώ τα δυο χαφ ήταν ο Γιόνσον με τον Γαλανόπουλο. Από την άλλη μεριά ο Γιάννης Αναστασίου κράτησε το 4-2-3-1, με Σνάιντερλιν και Ιπάλμπο στα χαφ και τους Μασούρα και Αντερέγκεν στα δυο άκρα της επίθεσης. Στην αιχμή του δόρατος ήταν ο Οζέγκοβιτς, με τον Πρίτσα σε ρόλο ελεύθερο.

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα

• Τέλος παιχνιδιού: Κηφισιά - ΑΕΚ 1-1
  • 90+6' Σουτ του Μασούρα, άουτ η μπάλα.
  • 90+2' Ασύλληπτη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Αναγνωστόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Γαλανόπουλου μέσα από την περιοχή.
  • Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Η φάση ελέγχθηκε και για πέναλτι σε τάκλιν του Λαντρ πάνω στον Λιβάι, όμως δεν δόθηκε κάτι.
  • 87' Βρίσκει δίχτυα η ΑΕΚ, όμως υπάρχει οφσάιντ! Τρίτο ακυρωθέν γκολ για την Ένωση. Ο Άμραμπατ σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.
  • 85' ΓΚΟΟΛ για την Κηφισιά, 1-1. Μετά από κόρνερ, η μπάλα έμεινε μέσα στην περιοχή, ο Σιντιμπέ δεν κατάφερε να διώξει και ο Βαφέας πλάσαρε από κοντινή απόσταση και έφερε το ματς στα ίσια.
  • 84' Σουτ του Ιπαλίμπο, κόντραρε στον Μήτογλου η μπάλα.
  • Ντεμπούτο για τον Πήλιο με τη φανέλα της ΑΕΚ.
  • 83' Μάνταλος και Πήλιος αντί Κάλενς και Τσούμπερ.
  • 83' Λούμορ στη θέση του Παρρά.

Το 1-0 της ΑΕΚ

Κώστας Τσίλης: Ξοδεύει πολύ εύκολα ευκαιρίες η ΑΕΚ για να κλειδώσει το ματς

• 74' Σουτ του Τσούμπερ, άουτ η μπάλα.
  • 72' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αναγνωστόπουλος είπε όχι στον Ελίασον από πολύ κοντινή απόσταση. Φοβερή εμφάνιση από τον Έλληνα γκολκίπερ.
  • 65' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αναγνωστόπουλος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, ο Λιβάι Γκαρσία σούτερε από πολύ κοντινή απόσταση, αλλά ο Έλληνας πορτιέρ απέκρουσε, διορθώνοντας το λάθος του.
  • 62' Λιβάι, Πινέδα και Άμραμπατ αντί Πόνσε, Γιόνσον και Πισάρο.
  • 60' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον βρήκε με μία ωραία σέντρα τον Πόνσε, εκείνος εξαπέλυσε ένα σουτ που πήγαινε προς την εστία, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Λαντρ.

Κώστας Τσίλης: H AEK παίρνει ξανά γκολ από ακραίο μπακ

• 58' ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1! Ο Σιντιμπέ ευνοήθηκε από τις κόντρες, έκανε ένα γύρισμα και η μπάλα κόντραρε στον Σνάιντερλαν και μετέπειτα κατέληξε στα δίχτυα.
  • 54' Κεφαλιά του Μοχαμάντι, μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος.
  • 50' Κίτρινη κάρτα στον Λαντρ για μαρκάρισμα πάνω στον Πισάρο.
  • 48' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ελίασον βρήκε χώρο μετά από φοβερή ενέργεια, έκανε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 47' Απειλεί η ΑΕΚ, με την κεφαλιά του Πόνσε να κοντράρει και να καταλήγει έξω η μπάλα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Το ακυρωθέν γκολ του Ελίασον

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Κηφισιά - ΑΕΚ 0-0
  • 45' Κίτρινη κάρτα σε Αθανασιάδη (διαμαρτυρίες) και Παρρά (φάουλ).
  • 45' Ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αστόχησε, αλλά η φάση δεν θα καταγραφεί, καθώς υπήρξε οφσάιντ.
  • 42' Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Πισάρο βρήκε με ένα ωραίο γύρισμα τον Ελίασον, που με ένα σουτ εξ επαφής έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Η μεγάλη επέμβαση του Αναγωνστόπουλου στην κεφαλιά του Πόνσε

• 38' Ευκαιρία για την Κηφισιά, με τον Αντερέγκεν να πατάει στην περιοχή της ΑΕΚ και τον Αθανασιάδη να κάνει πολύ καλή έξοδο και να διώχνει.

Το ακυρωθέν γκολ του Πόνσε στο 8'

• 30' Σουτ του Μασούρα από πλάγια θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.
  • Οφσάιντ. Παραμένει το 0-0.
  • Εξετάζεται η φάση...
  • 28' Βρίσκει ξανά δίχτυα η ΑΕΚ, αλλά ακυρώνεται πάλι το γκολ ως οφσάιντ! Ο Γιόνσον με μία ωραία μπαλιά έβγαλε τον Ελίασον σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή και ο Σουηδός νίκησε τον Αναγνωστόπουλο.

Κώστας Τσίλης: Χρειάζεται να μπει δημιουργικά περισσότερο στο παιχνίδι και ο Τσούμπερ και ο Πισάρο

• 23' Κακός ο ρυθμός του αγώνα, με την ΑΕΚ να έχει το πάνω χέρι, αλλά να μην είναι πολύ απειλητική.
  • 16' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ελίασον να βρίσκει εξαιρετικά τον Πόνσε, που με μία κεφαλιά σημάδεψε την εστία, αλλά ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά.
  • 12' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Σιντιμπέ να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, αλλά το σουτ του να περνάει πολύ άουτ.
  • 8' Βρίσκει δίχτυα η ΑΕΚ, αλλά ακυρώνεται το γκολ της για οφσάιντ! Μετά τη μεγάλη ευκαιρία με τον Ελίασον, του οποίου το σουτ μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος, ο Πόνσε πήρε το ριμπάουντ, σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ σ' αυτά τα πρώτα λεπτά, παίζει και πάλι πολύ από τα δεξιά

• 6' Αδύναμο σουτ του Μοχαμάντι, άουτ η μπάλα.
  • 1' Πριν τη συμπλήρωση του ενός λεπτού, πρώτη στιγμή στο ματς, είναι για την Κηφισιά! Ο Οζέγκοβιτς έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
  • Πρώτη φορά για φέτος με τη μαύρη εμάνιση η ΑΕΚ.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
  • Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Πέτρος Τσαγκαράκης, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Βασίλης Φωτιάς.
  • Η ενδεκάδα της Κηφισιάς: Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Γκόμπελιτς, Λαντρ, Βαφέας, Σνάιντερλαν, Ιπαλίμπο, Πρίτσας, Αντερέγκεν, Παρράς, Οζέγκοβιτς.
  • Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Κάλενς, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Ελίασον, Πισάρο, Τσούμπερ, Πόνσε.
  • Και τώρα οι ενδεκάδες...
  • Πριν δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων, να σας μεταφέρουμε το κλίμα που επικρατεί στο γήπεδο της Καισαριανής λίγο πριν τη σέντρα.
  • Σέντρα στις 20:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2.
  • Μετά τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, αλλά και τις νίκες κόντρα σε Αστέρα Τρίπολης και Παναιτωλικό, η ΑΕΚ θέλει να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα, φεύγοντας από την Καισαριανή με το διπλό, ενώ η νεοφώτιστη Κηφισιά θα κυνηγήσει να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Ένωση.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της εκτός έδρας αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Κηφισιά για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan Super League.