«Εφτάψυχη» Κηφισιά, σόκαρε τη Λαμία στις καθυστερήσεις κι έσωσε τον βαθμό!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 19:56 - 27.09.2023 / Ανανεώθηκε: 20:23 - 27.09.2023

Η Λαμία ήταν αγκαλιά με τη νίκη στην Καισαριανή, όμως η Κηφισιά με μία... οβίδα του Λούμορ στις καθυστερήσεις της χάλασε τα σχέδια και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Κηφισιά! Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στα τελευταία λεπτά του ματς και σε ένα διάστημα που ήταν καλύτερη από τη Λαμία, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας, με ένα ασύλληπτο γκολ του Λούμορ στις καθυστερήσεις, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δίχως όμως να δημιουργούν αξιοσημείωτες ευκαιρίες. Στο 10ο λεπτό... λαχτάρισαν με τον Καρλίτος, που έμεινε για ένα διάστημα στο έδαφος, αλλά τελικά ο Ισπανός επιθετικός δεν είχε υποστεί τραυματισμό και συνέχισε κανονικά. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ήταν για την ομάδα της Φθιώτιδας, ήρθε στο 18' και ήταν διπλή, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς να καταλήγει στο δοκάρι και τον Νούνιες να μην εκμεταλλεύεται το ριμπάουντ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, να κρατάει μπάλα, αλλά και να την κυκλοφορεί. Μάλιστα, στο 33' είχε την πρώτη της καλή στιγμή, όταν ο Ίλιεφ μετά από ωραία ατομική ενέργεια δοκίμασε το πόδι του και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι. Η Λαμία απάντησε στο 38', με τον Σλίβκα να κάνει ένα εξαιρετικό γύρισμα και τον Καρλίτος να μην προλαβαίνει για χιλιοστά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, σε μία φάση, που ήταν και η τελευταία του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη άλλαξαν οι ρόλοι με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο δυνατά και να απειλούν Κρισιούμα, το σουτ του οποίου έκοψε ο Παπαδόπουλος, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε... βροχή ευκαιριών. Στο 53' απείλησε η ομάδα του Βόκολου, με το σουτ του Λόνγκο από πολύ καλή θέση να κοντράρει στα σώματα, έπειτα από τρία λεπτά απάντησε η Κηφισιά με δοκάρι του Μασούρα, μόλις ένα λεπτό μετά απείλησαν ξανά οι φιλοξενούμενοι με κεφαλιά του Καρλίτος, ενώ στο 60' απάντησε ξανά η Κηφισιά με σουτ του Οζέγκοβιτς που κόντραρε στα σώματα.

Από 'κει και έπειτα ακολούθησε... μονόλογος της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου με τρεις ευκαιρίες. Η αρχή έγινε στο 68', όταν ο Μπιφουμά γύρισε στην περιοχή και ο Τετέι έκανε την προβολή, αλλά δεν νίκησε τον Κοσέλεφ, ύστερα από τέσσερα λεπτά χτύπησε ξανά ο Τετέι και τον έκοψε ο Παπαδόπουλος και στο 77' ο Κοσέλεφ είπε όχι εντυωπωσιακά στον Οζέγκοβιτς. Παρά την κυριαρχία της Κηφισιάς σε αυτό το διάστημα, η Λαμία ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, κόντρα στη ροή του ματς. Στο 84ο λεπτό, ο Σίντκλεϊ με μία σέντρα βρήκε τον Λόνγκο, εκείνος πήρε την πρώτη κεφαλιά και πάσαρε στον Ακούνια, ο οποίος με ένα ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η ομάδα της Φθιώτιδας θα πάρει μία πολύ σημαντική νίκη, οι γηπεδούχοι της χάλασαν τα σχέδια στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα ο Λούμορ. Στο 90+5' ο Γκανέζος άσος με ένα ασύλληπτο μακρινό σουτ «εκτέλεσε» τον Κοσέλεφ, διαμόρφωσε το τελικό 1-1 κι έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Κηφισιά δεν εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ της στο δεύτερο μέρος με τις συνεχόμενες ευκαιρίες και η Λαμία την τιμώρησε με το γκολ του Ακούνια κόντρα στη ροή του ματς. Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου αποδείχθηκε... εφτάψυχη και με την γκολάρα του Λούμορ γλίτωσε τον βαθμό.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο που έσωσε τη Λαμία σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Λαμία έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη επί αθηναϊκού εδάφους μετά από 725 μέρες, αλλά έμεινε με την όρεξη...

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• 90+6' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ιπαλίμπο, με δέκα παίκτες η Κηφισιά.
  • 90+4' Κίτρινη κάρτα στον Ακούνια.
  • Πιέζει η Κηφισιά, προκειμένου να βρει το γκολ της ισοφάρισης.
  • Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 84' ΓΚΟΟΛ για τη Λαμία, 0-1! Μετά από σέντρα του Σίντκλεϊ, ο Λόνγκο πήρε την πρώτη κεφαλιά και πάσαρε στον Ακούνια, ο οποίος με ένα ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.
  • 77' Απειλεί ξανά η Κηφισιά, με τον Οζέγκοβιτς να κάνει μία εξαιρετική ενέργεια και να εξαπολύει ένα σουτ, εντυπωσιακό «όχι» από τον Κοσέλεφ.
  • 72' Νέα σωτήρια παρέμβαση του Παπαδόπουλου σε σουτ του Τετέι!
  • 68' Τεράστια ευκαιρία για την Κηφισιά, με τον Μπιφουμά να γυρίζει μέσα στην περιοχή και τον Τετέι να κάνει την προβολή, αλλά να μη νικά τον Κοσέλεφ.
  • 67' Σουτ του Τετέι από το όριο της περιοχής, άουτ η μπάλα.
  • 60' Μεγάλη ευκαιρία με τον Οζέγκοβιτς, κόντραρε το σουτ του πάνω στα σώματα.
  • 60' Νέα ευκαιρία με Καρλίτος, η οποία όμως δεν καταγράφεται, καθώς υπήρξε οφσάιντ.
  • 57' Απαντά ξανά η Λαμία! Ο Τόσιτς με μία ωραία σέντρα βρήκε τον Σλίβκα, αυτός πάσαρε στον Καρλίτος, αλλά εκείνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αναγνωστόπουλο με την κεφαλιά που έκανε.
  • 56' Τεράστια ευκαιρία για την Κηφισιά, με το σουτ του Μασούρα να τραντάζει το δοκάρι!
  • 53' Απαντά η Λαμία, με το σουτ του Λόνγκο από πολύ καλή θέση να κοντράρει στα σώματα.
  • 49' Ευκαιρία για την Κηφισιά, με το τάκλιν του Παπαδόπουλου να κόβει το πολλά υποσχόμενο σουτ του Κρισιούμα.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Κηφισιά - Λαμία 0-0
  • 45+1' Κίτρινη κάρτα στον Τζανετόπουλο.
  • Η μεγαλύτερη ευκαιρία το ματς
  • 38' Απειλεί η Λαμία, με τον Σλίβκα να γυρίζει εξαιρετικά μέσα στην περιοχή και τον Καρλίτος να μην προλαβαίνει να ακουμπήσει την μπάλα.
  • 33' Μεγάλη ευκαιρία για την Κηφισιά, με τον Ίλιεφ να δοκιμάζει το πόδι του μετά από ατομική ενέργεια και την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 25' Διαγώνιο σουτ του Κρισιούμα, σωτήρια παρέμβαση του Τζανετόπουλου.
  • 24' Σέντρα σουτ του Μπιφουμά, απομάκρυνε ο Κοσέλοφ.
  • 22' Μακρινό σουτ από τον Ίλιεφ, πολύ άουτ η μπάλα.
  • 20' Πολύ η καλύτερη η Λαμία μέχρι στιγμής.
  • 18' Τεράστια διπλή ευκαιρία για τη Λαμία, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς να καταλήγει στο δοκάρι και τον Νούνιες να μην εκμεταλλεύεται το ριμπάουντ.
  • 16' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Λαμία.
  • 10' Στο έδαφος ο Καρλίτος, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
  • 8' Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο.
  • 1' Πρώτη στιγμή στο ματς με το σουτ του Τόσιτς, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος.
  • 1' Ξεκίνησε το ματς.
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Διαιτητής του παιχνιδιού θα είναι ο Κατσικογιάννης, ενώ στο VAR θα βρίσκεται ο Διαμαντόπουλος.
  • Απομένουν 5 λεπτά για τη σέντρα.
  • Η ενδεκάδα της Λαμίας: Κοσέλεφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Σίντκλεϊ, Σαντάνα, Νούνιες, Σλίβκα. Τόσιτς, Καρλίτος, Λόνγκο.
  • H ενδεκάδα της Κηφισιάς: Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Τσάπαν, Βαφέας, Λούμορ, Παπασάββας, Ιπαλίμπο, Ίλιεφ, Μπιφουμά, Κρισιούμα, Οζέγκοβιτς.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 18:00, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 2.
  • Από τη μία η Κηφισιά, που έρχεται από την ήττα με 4-0 από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και θέλει να επιστρέψει στις νίκες και από την άλλη η Λαμία, η οποία έρχεται από την εκτός έδρας ήττα από τον Πανσερραϊκό με 2-0.
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Κηφισιά και Λαμία για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Super League.