Με υπογραφή Φετφατζίδη ο Άρης λύγισε την Κηφισιά

Αλέξης Σαββόπουλος 21:55 - 27.01.2024 / Ανανεώθηκε: 22:13 - 27.01.2024

Χάρη σε ένα γκολ του Φετφατζίδη από το πρώτο ημίχρονο ο Άρης πέρασε από την Κηφισιά και εδραιώνεται στην 5η θέση, βυθίζοντας ακόμη περισσότερο την αθηναϊκή ομάδα.

Ενα γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη στο 16΄ ήταν αρκετό για τον Άρη να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στην ουραγό Κηφισιά κρατώντας την αθηναϊκή ομάδα στον πάτο της βαθμολογίας. Με εκτεταμένο ροτέισον απο τον Μάντζιο και χωρίς να θέλξει με την εμφάνισή της, η ομάδα της Θεσσαλονίκης, άντεξε στην πίεση που άσκησε η ομάδα του Νίλσεν, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μαι επαγγελματική νίκη που τον διατηρεί σταθερά στην 5η θέση και με απόσταση ασφαλείας απο τον έκτο της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ακη Μάντζιου άρχισε να παίρνει μπρος και να ανεβάζει στροφές μετά το δεκάλεπτο. Αυτό συνέβη χάρη στην ενέργεια που έδωσε ο Μενέντες και το τρικ του Μάντζιου να τοποθετήσει τον Φετφατζίδη πολύ κοντά στον κατα συνθήκη φορ Σαμόρα. Κάπως έτσι προήρθε και το 0-1. Απο κλέψιμο στον άξονα και κάθετη πάσα του Μενέντες στον Φετφατζίδη που κινήθηκε ως κρυφός φορ και πλάσαρε σωστά. Το γκολ ενεργοποίησε σιγα-σιγά τους γηπεδούχους που απο το ημίωρο και μετά πήραν τα ηνία και με κινητήριο μοχλό τον ταχύτατο Ματέου Σάντος, απείλησαν χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε έτσι όπως τελειωσε το πρώτο. Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν, ασκώντας πίεση στους παίκτες του Αρη, που για μισή ώρα έχασαν τον βηματισμό τους, αδυνατώντας να κρατήσουν μπάλα ώστε να απορροφήσουν την πίεση της Κηφισιάς. Ο Οζέγκοβιτς έχασε τις δυο καλύτερη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 58΄ ενώ από το 75΄ και μετά με τις αλλαγές που έκανε ο Μάντζιος

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο γρήγορο γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη στο καλό διάστημα του Αρη στο ματς και την αδυναμία των γηπεδούχων να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή που είχαν απο το 30 ΄ και μετά.

MVP

Ο Βραζιλιάνος ήταν πανταχού παρών στην άμυνα του Αρη και καθάρισε σχεδόν όλες τις σέντρες που έκανε η Κηφισιά. Είχε καλές τοποθετήσεις και κυριαρχούσε στον αέρα ενώ έχασε και μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με κεφαλιά απο στημένη φάση στο πρώτο ημίχρονο. Στο τέλος με αυτοθυσία λόγω τραυματισμού έπαιξε… φορ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αυτή ήταν το έβδομο σερί παιχνίδι που η Κηφισιά δεν καταφέρνει να κερδίσει, παραμένοντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα ενώ για τον Αρη ήταν η 3η εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Μάντζιου.

Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Γκόμπελιτς, Σολόα, Τεϊσέιρα, Ίλιεφ (75’ Κωνσταντακόπουλος), Πέιος (90’ Αντερέγκεν), Μιλίσεβιτς, Μπιφουμά, Μπαρμπόσα, Τεττέι (54’ Οζέγκοβιτς).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης, Μοντόγια, Ρόουζ, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Βερστράτε, Τζούρασεκ (74’ Μανού Γκαρθία), Φετφατζίδης (56’ Νταρίντα), Σουλεϊμάνοφ (56’ Σαβέριο), Μενέντες (82’ Φερράρι), Ζαμόρα (74’ Μορόν).

• Τέλος αγώνα Κηφισιά - Άρης 0-1
  • 90' Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις
  • 90' Ο Αντερέγκεν στη θέση του Πέιου
  • 87' Βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε ο Χουτεσιώτης πριν απειλήσει ο Οζέγκοβτις
  • 83' Πρόβλημα τραυματισμού ο Φαμπιάνο. Πιάνει τον προσαγωγό του. Προωθήθηκε στην επίθεση ο Βραζιλιάνος, διότι έχει κλείσει τις αλλαγές ο Άρης και παίζει στόπερ ο Οντουμπάτζο
  • 82' Ο Φερράρι στη θέση του Μενέντες
  • 78' Κεφαλιά ψαράκι του Οζέγκοβιτς ήταν άστοχη

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα καθόλου και χρειάζεται επειγόντως αλλαγές που κάνει τώρα ο ΜΑΝΤΖΙΟΣ με Μάνου Γκαρθια και Μορόν

• Ολοκληρώθηκε το ματς στις Σέρρες. Πανσερραϊκός - Βόλος 2-2
  • 70' Χωρίς φάση εδώ και αρκετά λεπτά το ματς. Και χωρίς ρυθμό
  • Δείτε τη μεγάλη ευκαιρία του Άρη με τον Σουλεϊμάνοφ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου
  • 58' Κεφαλιά του Οζέγκοβιτς, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
  • 56' Εκτός Σουλεϊμάνοφ, Φετφατζίδης, μέσα Νταρίντα, Σαβέριο
  • 56' Σουτ του Ματέους από δεξιά, ήταν άστοχο.

Αλέξης Σαββόπουλος: Η Κηφισιά έχει μπει καλυτερα στην επανάληψη και για αυτό ο Μάντζιος αποσύρει τους κουρασμένους Φετφατζίδη και Σουλεομανοφ βάζοντας τον Σαβέριο και τον Νταριντα πίσω τον φορ για να δώσει μια ισορροπία στον άξονα

• 55' Συρτό σουτ του Ζαμόρα με το αριστερό εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Αναγνωστόπουλος
  • 54' Ο Οζέγκοβιτς στη θέση του Τεττέι
  • Ελέγχθηκε η φάση, ήταν σε θέση οφσάιντ ο Σολόα
  • 53' Σκόραρε ο Σολόα με σκαφτό πλασέ από κοντά, αλλά έχει υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ
  • 48' Φωνάζει για πέναλτι η Κηφισιά σε μαρκάρισμα του Βερστράτε στον Τεττέι
  • 46' Τακουνάκι του Τεττέι σε γύρισμα του Μπιφουμά από αριστερά δεν βρήκε στόχο
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης πάει στην ανάπαυλα με το υπέρ του 1-0 αλλά στο τελευταίο τέταρτο η Κηφισιά έχει βρει χώρους κυρίως με τον Ματεου Σαντος και έκανε δυο ευκαιρίες. Είναι βέβαιο ότι οι γηπεδούχοι θα πιέσουν στην επανάληψη για να ισοφαρίσουν και αυτό θα δώσει χώρους στον Άρη

• Τέλος ημιχρόνου. Κηφισιά - Άρης 0-1 με το γκολ του Φετφατζίδη στο 16'
  • Σέντρα σουτ του Μιλίσεβιτς, έδιωξε σε κόρνερ ο Χουτεσιώτης
  • 4 τελικές η κάθε ομάδα, τρεις στην εστία ο Άρης, μία η Κηφισιά
  • 45' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σολόα έχασε τη μπάλα ο Φετφατζίδης πέρασε στον Σουλεϊμάνοφ, ο οποίος έκανε το πλασέ με το δεξί κι απέκρουσε σε κόρνερ ο Αναγνωστόπουλος.
  • 41' Μεγάλη ευκαιρία η Κηφισιά. Από πλάγια δεξιά εντός περιοχής πλάσαρε ο Ματέους Σάντος και η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ
  • 40' Κεφαλιά του Φαμπιάνο απέκρουσε ο Αναγνωστόπουλος
  • 38' Σουτ του Ματέους η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Γκάμαρης έχει κάνει ήδη δυο σοβαρά λάθη. Δεν έχει δώσει το καθαρό φάουλ στον Φετφατζίδη μαζί και την κάρτα ενώ στη διένεξη Τσαπαν με τον Σαμορα κακώς χρεώνει κάρτα στον Κοσταρικανό τον οποίο πάτησε εκτός φάση ο Κροάτης

• Δείτε το γκολ του Άρη με τον Φετφατζίδη
  • Δείτε την ευκαιρία της Κηφισιάς στην αρχή του αγώνα
  • 30' Είχαν αψιμαχία Τσάπαν και Σαμόρα και αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα.
  • 27' Γύρισμα του Ματέους από πλάγια δεξιά, απομάκρυνε ο Χουτεσιώτης

Αλέξης Σαββόπουλος: Εξαιρετική από την αρχή μεστή το τέλος η προσπάθεια στο γκολ. Κλέψιμο στον άξονα, κάθετη πάσα του Μενέντες στο χώρο και όμορφο τελείωμα από τον Φετφατζίδη που κινήθηκε ως κρυφός φορ

• Στο άλλο ματς που βρίσκεται σ' εξέλιξη Πανσερραϊκός - Βόλος 0-1
  • Λάθος του Τεττέι, ο Μενέντες πέρασε την κάθετη στον Φετφατζίδη κι αυτός με αριστερό πλασέ στο τετ α τετ με τον Αναγνωστόπουλο άνοιξε το σκορ.
  • 16' ΓΚΟΛ Ο ΑΡΗΣ!

Αλέξης Σαββόπουλος: Ένα δεκάλεπτο πήρε στον Άρη να βρει ρυθμό και πατήματα και σταδιακά ανεβάσει την πίεση με μοχλό τον ορεξατο Μενέντες

• 12' Κεφαλιά του Σουλεϊμάνοφ πέρασε παράλληλα με την εστία, Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη
  • 7' Σουτ του Σολόα έφυγε άουτ
  • 5' Γλίστρησε ο Χουτεσιώτης και η μπάλα κατέληξε στον Πέιο, ο οποίος εκτός περιοχής εκτέλεσε με το δεξί κι απέκρουσε ο Χουτεσιώτης στη δεξιά γωνία σε κόρνερ

Αλέξης Σαββόπουλος: Το είπε και το έκανε πράξη ο Μάντζιος. Φρεσκάρει σε σημαντικό βαθμό την ενδεκάδα του για να αντιμετωπίσει την συσσωρευμένη κόπωση. Βάζει οκτώ νέα πρόσωπα και αφήνει στον πάγκο Νταρίντα και Μορόν προκειμένου να πάρουν ανάσες.

• Σέντρα στον αγώνα
  • Η Κηφισιά βράβευσε πριν την έναρξη του αγώνα τον Άκη Μάντζιο.
  • Στον πάγκο του Άρη είναι οι Κυριαζής, Βέλεθ, Ντουκουρέ, Φερράρι, Νταρίντα, Σαβέριο, Γκαρθία, Φατόρε, Μορόν.
  • Στον πάγκο της Κηφισιάς είναι οι Κρίστινσον, Αντερέγκεν, Κωνσταντακόπουλος, Αντούνες, Παρράς, Σμπώκος, Σπίνος, Λαντρ, Οζέγκοβιτς
  • Διαιτητές: Ανδρέας Γκάμαρης, Ιορδάνης Απτόσογλου, Θεόφιλος Μωυσιάδης 4ος Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης
  • Η τελευταία φορά που ο Άρης επισκέφθηκε το γήπεδο της Καισαριανής ήταν στις 19 Μαρτίου 2003 για το Κύπελλο Ελλάδος, όπου ηττήθηκε με 1-0 από τον Εθνικό Αστέρα. Για αγώνα πρωταθλήματος τελευταία φορά αγωνίστηκε εκεί στις 3 Μαρτίου 2002, όταν αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Εθνικό Αστέρα.
  • Ο Άρης από την πλευρά του επικράτησε με 4-0 στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι του που ήταν στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό, ενώ έχει ακόμη μια νίκη εκτός, αυτή απέναντι στο Βόλο στη Μαγνησία με 2-0. Υπάρχει και μια ισοπαλία στα εκτός έδρας φετινά του παιχνίδια με 0-0 στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, ενώ έχει και πέντε ήττες.
  • Την ομάδα απέναντι στην οποία πήρε τον πρώτο εκτός έδρας βαθμό της ιστορίας της στην Super League θα υποδεχθεί στην Καισαριανή η Κηφισιά. Η νεοφώτιστη για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος είχε φύγει με το ισόπαλο 1-1 από το “Κλεάνθης Βικελίδης” στην πρώτη επιτυχία της, ενώ ακολούθησε και το 1-1 με τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η Κηφισιά στα δύο τελευταία της εντός έδρας έχει ηττηθεί από τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, ενώ η τελευταία εντός έδρας νίκη της είναι στις 16 Δεκεμβρίου 2023, όταν επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 4-2.
  • Η ενδεκάδα της Κηφισιάς
  • Η Κηφισιά καίγεται για βαθμούς, αφού είναι τελευταία με 12. Στους 30 βρίσκεται ο Άρης και θέλει τη νίκη για να μην απομακρυνθεί από την τέταρτη θέση, διαφορετικά θα ελπίζει σε ευρωπαϊκό εισιτήριο μόνο με την κατάκτηση του Κυπέλλου.