Έκανε την έκπληξη η Πάρμα - Πρόκριση στην παράταση για την Τζένοα

© prtscr

Ιάσονας Τσίλης 21:50 - 01.11.2023 / Ανανεώθηκε: 21:52 - 01.11.2023

Η Πάρμα πήγε κόντρα στα προγνωστικά, νίκησε εμφατικά τη Λέτσε με 4-2 και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Ιταλίας. Την πρόκριση πήρε και η Τζένοα, η οποία επικράτησε 2-1 της Ρετζιάνα στην παράταση.

Η δράση στο Κύπελλο Ιταλίας συνεχίζεται για δεύτερη μέρα σερί, με Πάρμα και Τζένοα να παίρνουν το εισιτήριο για τη φάση των «16» της διοργάνωσης!

Λέτσε - Πάρμα 2-4

Η Πάρμα, που παίζει στη Serie B, έκανε την έκπληξη στην φάση των «32» του Κυπέλλου Ιταλίας και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις επικράτησε με 4-2 της Λέτσε στο «Βία ντελ Μάρε» και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16», όπου θ΄ αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Φιορεντίνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών στο πρώτο μέρος (9΄ Σομ, 29΄ Μπόνι), ωστόσο, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος έφεραν το ματς στα ίσια (54΄ Πίκολι, 76΄ Στεφέτσα).

Κι ενώ όλα έδειχναν... παράταση, η Πάρμα με δύο γκολ στις καθυστερήσεις (90΄+4 αυτογκόλ Πόνγκρατσιτς, 90΄+7 πέν. Μαν) πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Τζένοα - Ρετζιάνα 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Η Τζένοα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην Ρετζιάνα (ομάδα της 2ης κατηγορίας), αλλά τελικά με το γκολ του Γκούντμουντσον στο 9ο λεπτό της παράτασης επικράτησε με 2-1 και προκρίθηκε στους «16» του Coppa Italia, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Λάτσιο στο «Ολίμπικο».

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 37΄ με τον Βαρέλα Τζιαμάνκα, αλλά στο 53΄ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με τον Χαπς. Το 1-1 έμεινε στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, για έρθει ο Άλμπερτ Γκούντμουντσον από τον πάγκο στο 76΄ και να στείλει την ομάδα της Γένοβας στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας με το γκολ που σημείωσε στο 99΄.