Ανατροπή στην ανατροπή από τη Σεβίλλη, «ζωντανή» για Ευρώπη η Χιρόνα

Σεβίλλη

Photo by Fran Santiago/Getty Images/Ideal Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 22:25 - 04.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:48 - 04.05.2023

Έγινε της ανατροπής στην Ανδαλουσία, με τη Σεβίλλη να παίρνει τελικά τη νίκη με 3-2 επί της Εσπανιόλ, ενώ η Χιρόνα επικράτησε 2-1 της Μαγιόρκα και διατήρησε τις ελπίδες της για το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Επέστρεψε στις νίκες η Σεβίλλη! Οι Ανδαλουσιάνοι με ανατροπή στην ανατροπή σε ένα άκρως χορταστικό ματς πανηγύρισαν τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Εσπανιόλ στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν».

Παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22ο λεπτό χάρη στο γκολ του Ζιλ, η ανάπαυλα τους βρήκε να χάνουν με 2-1, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν ανατρέψει το εις βάρος τους σκορ με το αυτογκόλ του Ρεκίκ (29') και το τέρμα του Πουάδο (43').

Στην επανάληψη όμως η ομάδα του Μεντιλιμπάρ απάντησε στην ανατροπή με ανατροπή. Στο 69' ο Οκάμπος έφερε το ματς στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 88' ο Γκεγιέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Έτσι, η Σεβίλλη ανέβηκε στην 10η θέση της βαθμολογίας της La Liga με 44 βαθμούς, ενώ η Εσπανιόλ παρέμεινε στην προτελευταία θέση με 31 βαθμούς

Την ίδια ώρα η Χιρόνα πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 2-1 επί της Μαγιόρκα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπερνάρντο στο 45+2' και παρόλο που ο Μουρίκι έφερε το ματς στα ίσια στο 80', ο Καστεγιάνος χτύπησε στο 88', διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Με αυτή τη νίκη η Χιρόνα έμεινε στο κόλπο για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού βρίσκεται στην 7η θέση με 47 βαθμούς και στο -2 από την 6η Μπέτις, που έχει όμως ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη, η Μαγιόρκα παρέμεινε 12η με 41 βαθμούς.