Δεύτερο σερί τρίποντο για τη Λαμία, 2-1 τον ΠΑΣ που έφτασε τις τέσσερις σερί ήττες

©Intime

Άγγελος Φραγκισκάτος 22:28 - 20.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:50 - 20.10.2023

Ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Λαμία, ώστε να επικρατήσει του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στο «Αθανάσιος Διάκος» και να ανέβει στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας της Stoiximan Super League.

Η Λαμία πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη! Οι «Φθιώτες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, στάθηκαν στο ύψος τους στο δεύτερο και έτσι πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Αθανάσιος Διάκος» για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος με 12 βαθμούς, ενώ οι Ηπειρώτες έμειναν στη 11η θέση με μόλις 5 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι με τη πρώτη τους ευκαιρία κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ. Μόλις στο 8ο λεπτό, μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Καρλίτος, ο Εραμούσπε δεν απομάκρυνε σταθερά και ο Ισπανός με σκαστό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0 για τους «Φθιώτες».

Ωστόσο οι Ηπειρώτες έχασαν σημαντικές φάσεις με τους Εραμούσπε (15') και Κόντε (17') για να φέρουν το ματς στα ίσια. Όμως στο επόμενο λεπτό (18') οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα. Μετά από το κόρνερ ο Λόνγκο δεν απομάκρυνε καλά, με τον Εραμούσπε να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για για το 1-1 των Ηπειρωτών. Μάλιστα ο Αργεντινός αμυντικός πήγε στον πάγκο της ομάδας και αφιέρωσε το γκολ στον Θανάση Στάικο.

Λίγα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (37'), η Λαμία πήρε εκ νέου το προβάδισμα, χάρη στη κεφαλιά του Λόνγκο. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη Λαμία να προηγείται 2-1 επί του ΠΑΣ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ προσπάθησε να ισοφαρίσει στο ματς, όμως ούτε ο Σόρια (49'), αλλά ούτε και ο Ριένστρα (55')  δεν κατάφεραν να βάλουν τη μπάλα στα δίχτυα για την ομάδα τους. Από εκεί και μετά η Λαμία ανέβασε τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα να χάσει μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 3-1. Ωστόσο ποτέ δεν τα κατάφερε και έτσι παρέμεινε το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 8ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ (9ης) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Θυμηθείτε το live του αγώνα

• Λήξη στο ματς (2-1).
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 89' Πολύ κοντά στην ισοφάριση ο ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Γκάρο δεν μπόρεσε να πιάσει καλά τη κεφαλιά μετά από την εκτέλεση φάουλ του Παμλίδη.
  • 88' Ο Τζίνο έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών της Λαμίας και κατέληξε σε κόρνερ.
  • 82' Κι άλλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ακούνια πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ.
  • 81' Ο Κλέιμαν μπλόκαρε το σουτ του Σίντκλεϊ.
  • 79' Αλλαγές για τη Λαμία. Οι Τζαγκόεφ και Τζανδάρης στις θέσεις των Μαρτίνεθ και Νούνιες.
  • 78' Ακόμη μία σημαντική ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Σλίβκα έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ.
  • 76' Ο Μπάλαν αντί του Κόντε για τον «Άγιαξ της Ηπείρου».
  • 75' Κίτρινη κάρτα στον Εραμούσπε.
©Intime
  • 71' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Σλίβκα έκανε το γύρισμα, βρήκε τον Μαρτίνεθ, έκανε το σουτ, όμως ο Κλέιμαν τον σταμάτησε. Σε δεύτερο χρόνο ο ίδιο έκανε το πλασέ, αλλά ο Καραχάλιος έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη τελική γραμμή.
  • 70' Ο Σλίβκα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Καρλίτος για τη Λαμία.
  • 67' Αλλαγή για τους Ηπειρώτες. Ο Γκάρο στη θέση του Ριένστρα.
  • 66' Ο Σόρια σταμάτησε την κατάλληλη στιγμή τον Καρλίτος, πριν εκτελέσει από τα πλάγια.
  • 63' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Ακούνια έκανε το σουτ από το όριο της περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε εκτός στόχου.
  • 59' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ροσέρο στη θέση του Τζίμα.
©Intime
  • 55' Μαζεμένες αλλαγές για τη Λαμία: Οι Ακούνια και Τόσιτς πήραν τις θέσεις των Λόνγκο και Αμαράλ.
  • 55' Καλή φάση για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ριένστρα δοκίμασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Κοσέλεφ.
  • 51' Ο Κόντε έκανε το σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κοσέλεφ.
  • 49΄Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Σόρια επιχείρησε τη σέντρα, όμως ο Κόντε δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε.
  • Έναρξη στο δεύτερο 45λεπτο.
  • Λήξη ημιχρόνου (2-1).
  • Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 44' Ο Σόρια έκανε το μακρινό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
  • ΓΚΟΟΟΛ για τη Λαμία στο 37ο λεπτό με τον Λόνγκο. Μετά τη σέντρα του Καρλίτος, βρήκε τον Λόνγκο και με κεφαλιά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «Φθιώτες». Κάπως έτσι ο 31χρονος πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τη φανέλα της Λαμίας.
©Intime
  • Κίτρινες σε Σίντκλεϊ και Τζίνο.
  • 31' Άναψαν τα αίματα στο ματς, μετά από δυναμικό μαρκάρισμα του Σόρια στον Αμαράλ.
  • 24' Ο Κόντε προσπάθησε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
  • Μάλιστα ο Αργεντινός αμυντικός αφιέρωσε το γκολ στον Θανάση Στάικο.
  • ΓΚΟΟΟΛ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 18ο λεπτό ο Λόνγκο δεν απομάκρυνε καλά και ο Εραμούσπε με συρτό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 των Ηπειρωτών.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα για να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Τσαούσης έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Εραμούσπε, ο οποίος με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κοσέλεφ.
  • Θυμίζουμε ότι για την 8η και 9η αγωνιστική της Stoiximan Super League ο ΠΣΑΠΠ θα δωρίζει 100 ευρώ ανά γκολ στην οικογένεια του μικρού Διονύση που διαγνώσθηκε με καρκίνο στο κεντρικό οπτικό νεύρο του ματιού του.
  • ΓΚΟΟΟΛ για τη Λαμία (1-0) με τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ στο 8ο λεπτό. Μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Καρλίτος, ο Εραμούσπε δεν απομάκρυνε σταθερά και ο Ισπανός με σκαστό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-0 για τους «Φθιώτες».
  • Αναγνωριστικά είναι τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να κυκλοφορούν την μπάλα.
  • 2' Ο Τζίνο έκανε το γέμισμα, όμως ο Κοσέλεφ μπλόκαρε σταθερά.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Οι φίλοι της Λαμίας έχουν δημιουργήσει μία εκπληκτική ατμόσφαιρα.
  • Όλα είναι έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.
  • Διαιτητής: Ανδρέας Γκάμαρης
  • Βοηθοί: Γεώργιος Στεφανής, Λυκούργος Τσολακίδης
  • 4ος Διαιτητής: Μιχαήλ Ματσούκας
  • VAR: Κωνσταντίνος Κατοίκος
  • ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ριένστρα, Τζίνο, Παμλίδης, Τζίμας, Κόντε.
  • Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Αλεξέι, Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σαντάνα, Νούνιες, Αμαράλ, Μαρτίνεθ, Λόνγκο, Καρλίτος.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 20:30, τηλεοπτική μετάδοση από το CΟSMOTE SPORTS 2 HD.
  • Η Λαμία βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Θανάση Στάικου είναι στην 11η πέντε βαθμούς.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο «Αθανάσιος Διάκος» ανάμεσα στη Λαμία και τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Super League.