Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 21:40 - 26.04.2023 / Ανανεώθηκε: 18:49 - 27.04.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Άρσεναλ για την 33η αγωνιστική της Premier League, σε σχόλιο του Σωτήρη Κωσταβάρα.

• Αυτά από εμάς, καλό σας βράδυ.
  • Η μάχη της κορυφής αναμένεται συναρπαστική μέχρι τέλους.
  • Με αυτήν τη νίκη, οι «πολίτες» έφτασαν τους 73 πόντους και στο -2 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, έχοντας και δύο ματς λιγότερα.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Θα πρέπει να αυτοκτονήσει πλέον η Σίτι για να χάσει το πρωτάθλημα. Διαφορά κλάσης!

Σωτήρης Κωσταβάρας: Αυτό είναι το 33ο γκολ του Νορβηγού στην Premier League! Ρεκόρ για πρωτάθλημα 38 αγωνιστικών!

• Λήξη στο ματς, η Μάντσεστερ Σίτι έκανε πάρτι κόντρα στην Άρσεναλ και πήρε τη νίκη με 4-1.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Είναι φοβερό! Όπως και να βάλει το πόδι του στη μπάλα ο Χόλαντ, αυτή τις περισσότερες φορές πάει μέσα!

• Ο Φόντεν έκανε την πάσα για τον Χάαλαντ, ο οποίος με τρομερό τελείωμα στην κίνηση μέσα στην περιοχή εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ για το 4-1.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Το θετικό της βραδιάς για την Αρσεναλ είναι η οριστικοποίηση της επιστροφής της στο Champions League για πρώτη φορά μετά το 2017!

• ΓΚΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δεν θα μπορούσε να λείπει από το πάρτι ο Νορβηγός (4-1).
  • Πέντε λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος.
  • Έχουμε μπει στις καθυστερήσεις του ματς, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να έχει «κλειδώσει» τη νίκη.
  • ΓΚΟΟΛ για την Άρσεναλ μειώνει σε 3-1 στο 87ο λεπτό με τον Χόλντινγκ, ο οποίος υποδέχτηκε την μπάλα από τον Τροσάρ και την έστειλε στα δίχτυα του Έντερσον με ένα όμορφο τελείωμα.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Ο ρυθμός είναι εμφανώς πεσμένος. Καμία ομάδα δεν αντέχει να είναι στα «κόκκινα» για 90 λεπτά. Η Σίτι έκανε τη δουλειά και τώρα απλώς το απολαμβάνει….

• Φάουλ σε καλό σημείο για την Άρσεναλ στο 78ο λεπτό, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε ο Σάκα, καθώς το εκτέλεσε άστοχα.
  • Πολλά νεύρα ανάμεσα σε Πάρτεϊ και Γκρίλις.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Ο Γουαρδιόλα απ´ ότι φαίνεται δεν βρήκε μόνο σέντερ φορ στο πρόσωπο του α Χόλαντ, αλλά κι ένα εναλλακτικό «δεκάρι». Με επτά ασίστ ήδη στο πρωτάθλημα είναι έκτος στη σχετική λίστα. Ασταμάτητος!

• Μπορεί ο ρυθμός του ματς να έχει πέσει στα τελευταία λεπτά, όμως οι «πολίτες» συνεχίζουν να έχουν την κατοχή. Από την άλλη, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα προσπαθεί να βρει το γκολ που θα την κρατήσει ζωντανή, αλλά αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό κομμάτι.
  • Ο Γκιουντογκάν επιχείρησε το σουτ από μακριά στο 64ο λεπτό, όμως δεν ανησύχησε τον Ράμσντεϊλ καθώς η μπάλα πέρασε έξω.
  • Η απόδοση των Χάαλαντ και Ντε Μπρόινε έχει βάλει δύσκολα στην Άρσεναλ, η οποία δεν μπορεί να αντιδράσει.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Στο πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ έκανε ότι μπορούσε αλλά έπεσε πάνω σε μια απίθανη Σίτι. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου όμως θυμίζει την άκρως προβληματική ομάδα των πρώτων ημερών του Αρτέτα που το ένα λάθος στο build up διαδεχόταν το άλλο!

Σωτήρης Κωσταβάρας: Έχει κι άλλο τελικά από τον Βέλγο!

• ΓΚΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 54΄ και πάλι με τον Ντε Μπρόινε. Ο Βέλγος συνεργάστηκε ιδανικά με τον Χάαλαντ και πλάσαρε τον Ράμσντεϊλ  για το 3-0.
  • Δεν τον θέλει τον Χάαλαντ σήμερα. Ο Νορβηγός κίλερ δέχτηκε ανεπανάληπτο στοπ από τον Ράμσντεϊλ από θέση τετ α τετ στο 53΄.
  • Ο Τσάκα δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση στο 48ο λεπτό, με τον Έντερσον να μπλοκάρει εύκολα.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Ένα γκολ και μία ασίστ για τον Ντε Μπρόινε ήδη! Κάτι άλλο;😱

Σωτήρης Κωσταβάρας: Ο Γουαρδιόλα έχει στα χέρια του φέτος το κομμάτι που του έλειπε πέρσι προκειμένου να πάρει το Champions League. Έναν κανονικό σέντερ φορ. Πήρε τον καλύτερο και απλώνει τα χέρια του στο τρόπαιο! Έκπληξη για μένα αν δεν το πάρει, αλλά στο ποδόσφαιρο τελευταία, νικάει η… Ρεάλ Μαδρίτης! Με τον Μπενζεμά και τον γέρο-Μόντριτς, ποτέ δεν ξέρεις…

• Η Μάντσεστερ Σίτι πάει στα αποδυτήρια με ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα και μετά από μία κυριαρχική εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου (2-0).
  • Μεγάλη ένταση ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων με αφορμή την «κοκορομαχία» του Γουάιτ με τον Ντίας.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Παρά λίγο να τη γλιτώσει μόνο μ´ ένα γκολ στην πλάτη η Άρσεναλ στο ημίχρονο και να μείνει στο «κόλπο». Θα ήταν άδικο για την Μάντσεστερ Σίτι, που έχει κάνει ενα εξωπραγματικό πρώτο ημίχρονο. Πιθανώς το καλύτερο της στη σεζόν!

Σωτήρης Κωσταβάρας: Πέρα από τα τρεξίματα είναι και οι τοποθετήσεις των παικτών του Γουαρδιόλα μέσα στο γήπεδο. Τα τριγωνάκια που «βγάζουν» ξεχαρβαλώνουν την ραχοκοκκαλιά της Άρσεναλ!

• ΓΚΟΟΛ για τη Σίτι στο 45+2, με το VAR να μετράει το τέρμα του Στόουνς, ο οποίος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάτι και με κεφαλιά νίκησε τον Ράμσντεϊλ για το 2-0.
  • Ο Στόουνς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 45΄, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.
  • Οι Ντε Μπρόινε και Χάαλαντ είναι οι πιο δραστήριοι του ματς, όμως μέχρι στιγμής η Σίτι έχει πετύχει μόλις ένα γκολ επειδή έχει βρει μπροστά της το... τείχος του Ράμσντεϊλ.
  • Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για το Χάαλαντ στο 41ο λεπτό. Το σενάριο παρέμεινε ίδιο, ο Γκιουντογκάν έκανε το γύρισμα, ο Νορβηγός φορ εκτέλεσε εξ επαφής και ο Ράμσντεϊλ πραγματοποίησε ακόμη μία απόκρουση.

Σωτήρης Κωσταβάρας: «Άντρες» εναντίον «παιδιών» για την ώρα. Η διαφορά των δύο ομάδων φαίνεται τεράστια και σε ποιότητα και σε φυσική κατάσταση. Οι ανάσες που λέγαμε… Αν μείνει το 1-0 η Άρσεναλ θα πρέπει να αισθάνεται πολύ τυχερή. Το ερώτημα είναι πόσο θα αντέξει η Σίτι σε τέτοιους ρυθμούς.

• Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έχει το πάνω χέρι στο ματς, καθώς δεν έχει αφήσει περιθώρια στην Άρσεναλ.
  • Εξαιρετική αντεπίθεση για τους «πολίτες», οι οποίοι όμως δεν την μετουσίωσαν σε γκολ. Έπειτα από μία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον Χάαλαντ, με τον Νορβηγό να αστοχεί.
  • Ο Τόμας Πάρτεϊ σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ στο 35΄.
  • Στο 28ο λεπτό ο Χάαλαντ επιχείρησε το σουτ από δύσκολη θέση, με τον Ράμσντεϊλ να διώχνει με γροθιές.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Ντε Μπρόινε, σαν να βλέπεις ποδόσφαιρο στο Play Station! Τι παίκτης! Έχει πετύχει ήδη 7 γκολ κόντρα στην Άρσεναλ στην Premier League, περισσότερα απ´ ότι κόντρα σε οποιαδήποτε άλλη ομάδα!

• Νέα μεγάλη φάση για τους «πολίτες» στο 28΄, όμως για ακόμη μία φορά ο τερματοφύλακας των «κανονιέρηδων» εξουδετέρωσε τον κίνδυνο, καθώς «σταμάτησε» το πλασέ του Χάαλαντ.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τη Μάντσεστερ Σίτι στο 26ο λεπτό και πάλι με τον Ντε Μπρόινε. Ο Βέλγος χαφ βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε από καλή θέση, όμως ο Ράμσντεϊλ δήλωσε παρών.
  • Πρώτη τελική για την Άρσεναλ στο 24ο λεπτό με τον Γκάμπριελ, ο οποίος αστόχησε με το κεφάλι.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Η Άρσεναλ δυσκολεύεται απίστευτα από την πίεση της Σίτι ψηλά και αναγκάζεται μα πάει σε μακρινές μεταβιβάσεις, έξω από τη λογική του Αρτέτα!

• Ο Μπερνάντο Σίλβα έκανε την κούρσα στο 22ο λεπτό, όμως πλάσαρε αδύναμα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει δίχως πρόβλημα ο Ράμσντεϊλ.
  • Σε αυτό το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης ο ρυθμός είναι πολύ καλός, ωστόσο δεν υπάρχουν πολλές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.
  • Ο Ακάντζι πήγε για ατομική ενέργεια, όμως βρήκε μπροστά του τον Πάρτεϊ ο οποίος τον έκοψε στα ίσα.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Μερικές φορές αισθάνεσαι πως ο Χόλαντ δεν «βλέπει» κανέναν αντίπαλο στο χόρτο. Τον Χόλντινγκ τον «κατάπιε» πριν βγάλει την ασίστ στον Ντε Μπρόινε!

• Οι γηπεδούχοι έχουν μπει πολύ δυναμικά στο ματς κι όπως φάνηκε η πίεση... απέδωσε καρπούς.
  • Με ένα τρομερό σουτ, ο Ντε Μπρόινε άνοιξε το σκορ στο ματς και μένει να δούμε ποια θα είναι η αντίδραση της Άρσεναλ.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Νευρικό ξεκίνημα για την Άρσεναλ, λογικό λόγω έλλειψης εμπειριών και παραστάσεων από τέτοιου είδους «τελικούς» και κλασικό γκολ από τον πιο πλήρη χαφ των τελευταίων ετών. Κέβιν Ντε Μπρόινε!!!

• ΓΚΟΟΛ η Μάντσεστερ Σίτι με τον Ντε Μπρόινε (1-0) στο 7ο λεπτό. Ο Βέλγος άσος υποδέχτηκε την μπάλα από τον Χάαλαντ κι εκτέλεσε υποδειγματικά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.
  • Ο Ντε Μπρόινε πήγε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Ράμσντεϊλ στο 3΄, όμως έκανε επιθετικό φάουλ κι έτσι ο κίνδυνος έφυγε για την Άρσεναλ.
  • Ο Ντε Μπρόινε έκανε το γέμισμα από τα αριστερά μόλις στο 2ο λεπτό, όμως η μπάλα μπλόκαρε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε στον Ράμσντεϊλ.
  • Έναρξη στο ματς.

Σωτήρης Κωσταβάρας: Οι αλλαγές που έχουν κάνει οι δύο ομάδες στις ενδεκάδες τους, σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια τους, δείχνουν και την τεράστια διαφορά στο βάθος τους. Πέντε για την Μάντσεστερ Σίτι μετά τον ημιτελικό του Κυπέλλου Αγγλίας και το 3-0 κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και μόλις μία για την Άρσεναλ μετά το 3-3 με τη Σαουθάμπτον για το πρωτάθλημα! Σ´ ένα μαραθώνιο, όπως είναι αυτός της Premier League, οι ανάσες είναι πολύ σημαντικές στα τελευταία χιλιόμετρα!

• Αξίζει να αναφέρουμε πως η Άρσεναλ αγνοεί τη νίκη στο «Έτιχαντ» για μεγάλο χρονικό διάστημα, καθώς το τελευταίο διπλό ήρθε τη σεζόν 2014/15, με σκορ 0-2 και χάρη στα γκολ των Καθόρλα και Ζιρού.
  • Το εντυπωσιακό promo του B/R Football για το αποψινό ντέρμπι της Premier League:
  • Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ
    Βοηθοί: Μπερτ, Χασίν
    Τέταρτος: Πόουσον
    VAR: Κουτ
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ακέ, Ακάντζι, Στόουνς, Ρόδρι, Μπερνάρντο, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Γκρίλις, Χάαλαντ
    Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ράμσντεϊλ, Ζιντσένκο, Γκάμπριελ, Χόλντινγκ, Γουάιτ, Πάρτεϊ, Τσάκα, Έντεγκαρντ, Μαρτινέλι, Ζεσούς, Σακά
  • Στο ματς του πρώτου γύρου, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έφυγε με το διπλό από το «Έμιρεϊτς» (1-3).
  • Την τελευταία αγωνιστική, οι «Πολίτες» επικράτησαν εντός έδρας της Λέστερ (3-1), ενώ η Άρσεναλ προέρχεται από τρεις σερί ισοπαλίες κόντρα σε Λίβερπουλ, Γουέστ Χαμ και Σαουθάμπτον.
  • Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρίσκεται στην κορυφή με 75 πόντους και στο +5 από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έχει δύο ματς λιγότερα.
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη μεγάλη αναμέτρηση στο «Έτιχαντ», ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ για την 33η αγωνιστική της Premier League, σε σχόλιο του Σωτήρη Κωσταβάρα.