© Sportal

LIVE ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ 1-1 (Τελικό)

Sportal newsroom 19:30 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:01 - 14.05.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Παναθηναϊκού με τον Άρη για τη δέκατη και τελευταία αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Σε σχόλιο του Μπάμπη Τσιμπίδα και Αλέξη Σαββόπουλου.

• Λήξη στο ματς (1-1). Παναθηναϊκός και Άρης έμειναν ισόπαλοι στη Λεωφόρο στο τελευταίο ματς της σεζόν.
  • Επτά θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • ΔΟΚΑΡΙ για τον Άρη στο 84ο λεπτό με τον κεραυνό του Νταρίντα.
  • Νέα ευκαιρία για το «τριφύλλι», άστοχο το σουτ του Παλάσιος.
  • Ο Σπόραρ έκανε το σουτ στο 81ο λεπτό, η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ευτυχώς ο Λοντίγκιν αποσόβησε τα χειρότερα. Δεν θα αλλάξει κάτι με την ήττα, όμως έστω για το γόητρο, ο Παναθηναϊκός δεν πρέπει να χάσει.

Αλέξης Σαββόπουλος: Απίστευτο αλλά δείγμα του τρόπου που λειτούργησε φέτος ο Άρης η διαμάχη Καμαρά και Πάλμα για το χαμένο πέναλτι του Μαυριτανού με τον πάγκο του Άρη… να παρακολουθεί.

• Ο Καμαρά αστοχεί καθώς ο Λοντίγκιν τον «ψάρεψε» και το 1-1 παραμένει στο 78ο λεπτό.
  • Ο Τζήλος έδειξε άσπρη βούλα έπειτα από παρέμβαση του VAR.
  • ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη.

Αλέξης Σαββόπουλος: Η επιπολαιότητα του Καμαρά σε δυο αντεπιθέσεις του Άρη στερεί από την ομάδα του προϋποθέσεις να απειλήσει σοβαρά.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Ρούμπεν δεν μπορεί, αλλά ο Γιοβάνοβιτς επιμένει να τον έχει στο τερέν. Ο Ισπανός αμυντικός χαφ είναι ένα “κόλλημα” για τον Σέρβο, ο οποίος δεν τον αφήνει εκτός ούτε στο αδιάφορο παιχνίδι.

• Καλή στιγμή για τον Άρη, με τον Καμαρά να κάνει αλλεπάλληλες προσποιήσεις, αλλά το σουτ του να καταλήγει στον Λοντίγκιν στο 61ο λεπτό.
  •  Σουτ του Κλεϊνχέισλερ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σιαμπάνη στο 59΄.
  • Ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στο 57ο λεπτό, έδιωξε τον κίνδυνο η άμυνα του Άρη.
  • Έχει πέσει ο ρυθμός μετά τη διακοπή, με τους παίκτες των δύο ομάδων να κάνουν αρκετά λάθη.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Δεν φαίνεται να έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο που παίζει ο Παναθηναϊκός. Προσπαθούν οι “πράσινοι”, αλλά λείπει το κάτι παραπάνω.

• Έχουμε συνέχεια στο ματς.
  • Οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού άναψαν σωρεία καπνογόνων με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με αποτέλεσμα να υπάρχει μία μικρή διακοπή στον αγώνα τώρα λόγω αυτού.

Αλέξης Σαββόπουλος: Τρεις αλλαγές με την έναρξη της επανάληψης από τον Τερζή δείχνουν μια ξεκάθαρη επιλογή να χτυπήσει το ματς κάνοντας πιο επιθετικογενές το σχήμα.

• Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Είναι λογικό η ομάδα να μην έχει κίνητρο και να δυσκολεύεται να αποδώσει. Όμως, πρέπει για χάρη του κόσμου να πάρει τη σημερινή νίκη για να τον ευχαριστήσει.

• Λήξη στο πρώτο μέρος (1-1).
  • Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Ο Ιωαννίδης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ στο 43ο λεπτό.

Αλέξης Σαββόπουλος: Σε καλή μέρα ο Σιαμπάνης που στις τρεις φορές που χρειάστηκε είχε καλές αντιδράσεις.

• Νέα ευκαιρία για το «τριφύλλι» στο 36ο λεπτό. Ο Σιαμπάνης δήλωσε παρών και είπε «όχι» δύο φορές σε Ιωαννίδη και Μπερνάρ.
  •  Σέντρα του Μαντσίνι και κεφαλιά του Ιωαννίδη στο 35ο λεπτό, που πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Σιαμπάνη.

Μπάμπης Τσιμπίδας: H αντίδραση του Ρούμπεν είναι τραγική. Αντί να κυνηγήσει και να μαρκάρει τον Ιτούρμπε, σταμάτησε τη φάση για να διαμαρτυρηθεί για χέρι. Είναι μία πληγή για τους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι παρατάνε τις φάσεις για να φωνάξουν στους ρέφερι. Πολύ κακή νοοτροπία, που ο Ιβάν δεν έχει καταφέρει να την αποβάλλει.

Αλέξης Σαββόπουλος: Η εκπληκτική κίνηση και εκτέλεση του Ιτούρμπε στο γκολ είναι δείγμα της απίστευτης ικανότητας του Παραγουανού που τουλάχιστον στο δεύτερο μισό της σεζόν κάνει ότι δεν έκανε τον προηγούμενο ενάμιση, φτάνοντας τα τέσσερα γκολ.

• Η φάση εξετάστηκε από το VAR, καθώς οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για χέρι στο ξεκίνημα, όμως ο Τζήλος πήγε σε on filed review και το γκολ μετράει κανονικά.
  • ΓΚΟΟΛ ο Άρης με τον Ιτούρμπε στο 25ο λεπτό (1-1). Ο άσος του Άρη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εξαιρετική ατομική ενέργεια κι έφερε το ματς στα ίσα.

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης έχει ισορροπήσει το ματς στα τελευταία δέκα λεπτά, κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα και ψάχνει μια καλή τελική.

• Ωραία κάθετη πάσα του Μάγκνουσον για τον Ιωαννίδη, ωστόσο ο Σιαμπάνης διάβασε την φάση, βγήκε από την περιοχή έγκαιρα και έδιωξε την μπάλα στο 16ο λεπτό.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Η αλήθεια είναι πως το παιχνίδι δεν έχει το παραμικρό ενδιαφέρον. Τόσο για τον Παναθηναϊκό, όσο και για τον Άρη. Με τους Θεσσαλονικείς να μοιάζουν να κάνουν αγγαρεία. Το γκολ του Κλάινχαϊσλερ έδωσε ένα πιο γρήγορο τέμπο, αλλά μέχρις εκεί.

• Ο Κλεϊνχέισλερ δοκίμασε το σουτ από καλή θέση στο 14΄, μπλόκαρε δίχως πρόβλημα ο Σιαμπάνης.
  • Ο Σάρλια πήρε την κεφαλιά στο 13ο λεπτό, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
  • Ο Ιτούρμπε εκτέλεσε το φάουλ στο 11ο λεπτό, έδιωξε ο Μάγκνουσον έγκαιρα σε κόρνερ.
  • Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πίεσε από το ξεκίνημα και πήρε το προβάδισμα γρήγορα.

Αλέξης Σαββόπουλος: Κακή αμυντική συμπεριφορά στο στημένο του Παναθηναϊκού αφού δεν πήδηξε κανείς στο πρώτο δοκάρι.

• ΓΚΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό 1-0 μόλις στο 6ο λεπτό με τον Κλεϊνχέισλερ. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το φάουλ για τον Ούγγρο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά κι εκτέλεσε υποδειγματικά τον Σιαμπάνη.
  • Εκτέλεση του Μαντσίνι από δεξιά στο 4ο λεπτό, απομακρύνει ο Ενκουλού.
  • Έναρξη στο ματς.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Φακούντο Σάντσες δεν έχει συμπεριληφθεί στην 20άδα και σύμφωνα με τις πληροφορίες, έχει ήδη αποχαιρέτησει τους «πράσινους». Ο Αργεντινός δεξιός μπακ αναμένεται να συνεχίσει την καριέρα του στην ΑΕΚ Λάρνακας στην Κύπρο, όπου προΐσταται ο πρώην τεχνικός διευθυντής του Παναθηναϊκού ο Τσάβι Ρόκα.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Είναι πολύ θετικό πως η Λεωφόρος είναι γεμάτη και οι οπαδοί αποθεώνουν τον Γιοβάνοβιτς και τους ποδοσφαιριστές. Η ομάδα χρειάζεται τη στήριξη του κόσμου και την έχει με το παραπάνω, δείχνοντας πως αυτή η σχέση που σφυριλατήθηκε φέτος είναι ισχυρή.

• Οι φίλοι του «τριφυλλιού» έχουν δώσει για ακόμη μία φορά βροντερό παρών στις κερκίδες της Λεωφόρου, με σκοπό να στηρίξουν και χαρίσουν ένα τελευταίο χειροκρότημα στον Ιβάν Γιοβάνοβιτς και τους παίκτες του για όλη την προσπάθεια της φετινής σεζόν.

Αλέξης Σαββόπουλος: Πέμπτη συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα για τον Ραφαήλ Σγούρο αλλά μόλις η πρώτη στο βασικό σχήμα για τον νεαρό χάφ που σε λίγες μέρες κλείνει τα 19 του χρόνια.

• Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας)
    Βοηθοί: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών), Γιάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
    Τέταρτος: Δημήτρης Μαλούτας (Ημαθίας)
    VAR: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
    AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Κλεϊχνέισλερ, Μαντσίνι, Μπερνάρ Ιωαννίδης.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Ν΄ Κουλού, Χριστοδολούπολος, Γκρέι, Ιτούρμπε, Ετέμπο, Νταρίντα, Μαζικού, Οντουμπάτζο, Πίρσμαν και Σγουρός.
  • Στο μεταξύ τους ματς στο πρώτο γύρο των play offs, οι «πράσινοι» έφυγαν με το διπλό από το Χαριλάου, χάρη στο γκολ του Σπόραρ (0-1).
  • Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 77 πόντους και στο -3 από την Ένωση και ψάχνει ένα... θαύμα από τον Βόλο. Η ομάδα του Τόλη Τερζή έχει εξασφαλίσει την πέμπτη θέση και το τελευταίο διαθέσιμο ευρωπαϊκό εισιτήριο, όντας με 50 πόντους στο +10 από τον έκτο Βόλο
  • Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τους «κιτρινόμαυρους» μετά την ήττα στο Φάληρο από τον Ολυμπιακό (1-0), η οποία του στοίχισε και το πρωτάθλημα. Από την άλλη, ο Άρης την τελευταία αγωνιστική γνώρισε την ήττα στην έδρα του από την ΑΕΚ (1-2) και ταξίδεψε στην Αθήνα για αυτήν την τελευταία αγωνιστική, με σκοπό να κλείσει η χρονιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στη Λεωφόρο ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Άρη.