Παναθηναϊκός - Βόλος

LIVE ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΒΟΛΟΣ

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 17:40 - 02.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:09 - 02.04.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Βόλο, για τη 2η αγωνιστική των playoffs, σε σχόλιο Μπάμπη Τσιμπίδα.

• Ο Παναθηναϊκός σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, όμως τα βρήκε... σκούρα απέναντι στην άμυνα του Βόλου και τον Κλέιμαν, ο οποίος έβγαλε το πέναλτι του Σπόραρ και χάρισε τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Όταν φλερτάρεις συνέχεια με τη φωτιά, κάποια στιγμή θα καείς. Αυτό συνέβη στον Παναθηναϊκό, που κάποια στιγμή θα έχανε και ένα πέναλτι. Δεν άξιζε τη νίκη πάντως.

• Λήξη στο ματς (0-0).
  • Ο Σπόραρ χάνει το πέναλτι. Ο Κλέιμαν πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση και το 0-0 παραμένει.
  • Ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Λούνα.
  • Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.
  • Οι καθυστερήσεις θα είναι επτά λεπτά.
  • Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους «πράσινους» με τον Παλάσιος. Ο Αργεντίνος εξτρέμ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος, όμως η μπάλα πήγε παράλληλα στο 90ο λεπτό.
  • Έχουμε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο με την άμυνα του Βόλου να δέχεται ασφυκτική πίεση.
  • Ο Κουρμπέλης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή στο 79ο λεπτό. Η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ με το «τριφύλλι» να φτάνει πολύ κοντά στο γκολ, που θα του έδινε το προβάδισμα.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο στο 75΄. Ο Οζέγκοβιτς δέχτηκε την πάσα από τον Ντέλετιτς, όμως ο Μπρινιόλι δήλωσε παρών.
  • Ο Κλεϊνχέισλερ επιχείρησε το σουτ στο 73ο λεπτό, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά άουτ.
  • Ο Παναθηναϊκός πιέζει τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, με σκοπό να βρει το γκολ που θα τον βάλει μπροστά στο σκορ.
  • Ο Ιωαννίδης εκτέλεσε μέσα από την περιοχή στο 65ο λεπτό, με την μπάλα να κοντράρει και τον Έλληνα φορ να διαμαρτύρεται για χέρι.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Το ζητούμενο είναι με τις πρώτες κινήσεις που ετοιμάζει ο Γιοβάνοβιτς από τον πάγκο, είναι ποιοι θα βγουν. Εάν με τον Σπόραρ, θα γεμίσει την περιοχή ή ο Σέρβος θα επιμείνει με έναν «φουνταριστό».

• Ο Τάχατος δοκίμασε το σουτ στο 60ο λεπτό, όμως ήταν αρκετά άστοχο.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ίσως ο Αχιλλέας Μπέος να είχε καλές προθέσεις για να ηρεμήσει τα πνεύματα, όμως, δεν είναι δυνατόν ο κάθε παράγοντας να εισβάλλει έτσι στον αγωνιστικό χώρο. Αυτές οι νοοτροπίες κάποια στιγμή καλό θα ήταν να εκλείψουν. Όπως και ο θεατής που πέταξε το ποτήρι με το νερό. Ο Παναθηναϊκός έχει πληρώει πολύ ακριβά τέτοιες πράξεις.

• Έναρξη στο δεύτερο 45λεπτο.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός δεν έχει καθαρό μυαλό και έχασε ξανά την ταχύτητα και την κινητικότητα των μεσοεπιθετικών του. Παρασύρθηκε από τον Βόλο και δεν μπορεί να απειλήσει τον Κλέιμαν.

• Λήξη ημιχρόνου (0-0).
  • Μέχρι στιγμής η ομάδα του Κώστα Μπράτσου δεν έχει δημιουργήσει κάποιον κίνδυνο στον Παναθηναϊκό, όμως με σωστή αμυντική λειτουργία αντέχει στην πίεση των «πρασίνων».

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός είχε στο προηγούμενο δεκάλεπτο ότι δεν είχε μέχρι το 20’: ταχύτητα, κίνηση και συνδυασμούς. Λείπει η καλή εκτέλεση, η πάσα στο σωστό τάιμινγκ απέναντι από τον Κλέιμαν.

• Ο Τσέριν απείλησε ξανά για το «τριφύλλι». Ο Σλοβένος μέσος δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση στο 26΄, το οποίο μπλόκαρε δίχως πρόβλημα ο Κλέιμαν.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό στο 23ο λεπτό. Ο Τσέριν πάτησε περιοχή όμως πλάσαρε άστοχα από καλή θέση.
  • Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχει την υπεροχή του αγώνα, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός πρέπει να βρει καλύτερη τελική απόφαση και περισσότερη κίνηση στην επίθεση. Έχει τον έλεγχο, κυκλοφορεί τη μπάλα, αλλά του λείπει το κάτι παραπάνω.

• Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το φάουλ στο 15΄ από καλή θέση, όμως ήταν αρκετά άστοχο και δεν ανησύχησε τον Κλέιμαν.
  • Πρώτη ευκαιρία για τους «πράσινους» στο 9ο λεπτό με τον Φώτη Ιωαννίδη. Ο επιθετικός των γηπεδούχων υποδέχτηκε την μπάλα έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Μαντσίνι, όμως πλάσαρε στα εξωτερικά δίχτυα από δύσκολη θέση.
  • Ο μέσος του Βόλου, Έργκους Κάτσε δέχτηκε κίτρινη κάρτα μόλις στο τρίτο λεπτό, έπειτα από μαρκάρισμα πάνω στον Τσέριν.
  • Έναρξη στο ματς.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός ψάχνει τη νίκη πάση θυσία, αφού σε αυτό το τάιμινγκ, πλέον μετράνε οι βαθμοί και όχι το θέαμα. Αλλά, θα είναι θετικό να νικήσει με πολλά γκολ, για να βρει λύεις και στο σκοράρισμα. Δεν το έχει αυτό το στοιχείο το Τριφύλλι και είναι απαραίτητο για να κατακτήσει τον τίτλο.

• Λίγο πριν την έναρξη του ματς, οι ποδοσφαιριστές του Βόλου μετακινήθηκαν στον πάγκο τους μαζί με τον Αχιλλέα Μπέο για ένα περίπου λεπτό, ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη μη άφιξη ξένων διαιτητών στα παιχνίδια τους.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Η απόφαση του Γιοβάνοβιτς να προφυλάξει τον Μάγκνουσον είναι απολύτως φυσιολογική. Ο Ισλανδός στόπερ ταξίδεψε στο Ρέκιαβικ από την Αθήνα αλλάζοντας πτήσεις, με την Εθνική ομάδα πήγε σε Βοσνία και Λιχτενστάιν, με νέες πολύωρε πτήσεις και έπαιξε δύο ματς βασικός για τα προκριματικά του Euro. O Μάγκνουσον προερχόταν και από δίμηνη απραξία λόγω τραυματισμού, οπότε δεν είναι παράλογη η απόφαση του Ιβάν.

• Διαιτητής: Μανούχος
    Βοηθοί: Μπουξμπάουμ, Καραγκιζόπουλος
    Τέταρτος: Βεργέτης
    VAR: Ζαμπαλάς
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Παλάσιος, Μαντσίνι, Μπερνάρ, Ιωαννίδης

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Τάχατος, Εσκοβάλ, Σιέλης, Άλχο, Τσοκάνης, Γκάγκι, Κάτσε, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς, Λούνα
  • Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός καλείται να επιστρέψει στις νίκες απέναντι στο Βόλο, μετά τη «λευκή» ισοπαλία στην «OPAP ARENA».