Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ

LIVE ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 1-1 (Τελικό)

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:30 - 03.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:12 - 03.05.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, για την 8η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League, σε σχόλιο Μπάμπη Τσιμπίδα και Μάνου Τσαλγατίδη.

• Λήξη στο ματς. Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ έμειναν ισόπαλοι (1-1) στη Λεωφόρο και πλέον έχουμε μπροστά μας δύο αγωνιστικές... θανάτου.
  • Πιέζει ο ΠΑΟΚ, με παίκτη παραπάνω πλέον.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ, κατευθείαν στην αγκαλιά του Μπρινιόλι η μπάλα στο 87ο λεπτό.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Δεν έχει εξήγηση αυτό που έκανε ο Σένκεφελντ. Τώρα ο Παναθηναϊκός προσεύχεται να μην δεχτεί γκολ από τον ΠΑΟΚ και ταυτόχρονα, η ΑΕΚ να μην σκοράρει κόντρα στον Ολυμπιακό.

• Κόκκινη κάρτα στον Σένκεφελντ στο 84ο λεπτό. Απευθείας αποβολή για τον Ολλανδό μετά το χτύπημα στον Τόμας. Οι γηπεδούχοι μένουν με 10.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ δεν παίζει πλέον για να κρατήσει το 1-1, αλλά για να κερδίσει και να περάσει στην τρίτη θέση.

• ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό στο 80ο λεπτό με τον Μαντσίνι. Ο Αργεντίνος δοκίμασε ένα φοβερό σουτ και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.
  • Πλησιάζουμε στο 80΄. Τα τελευταία λεπτά αναμένονται δραματικά.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Παναθηναϊκός έχει μπλοκάρει ολότελα στην κυριολεξία. Δεν έχει επιλογές ο Γιοβάνοβιτς να παρέμβει άλλο από τον πάγκο, με εξαίρεση τον Παλάσιος.

• Μεγάλη στιγμή για τον ΠΑΟΚ με το ωραίο σουτ του Ζίβκοβιτς από το ύψος της περιοχής, το οποίο μπλόκαρε ο Μπρινιόλι στο 70΄.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει δει τα κενά στην άμυνα του Παναθηναϊκού και με κάθετο ποδόσφαιρο προσπαθεί να χτυπήσει σε αυτά.

• Το ματς έχει πάρει φωτιά μετά το γκολ του Τόμας.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τους «πράσινους». Ο Μπερνάρ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και ο Κοτάρσκι έδιωξε σε κόρνερ με μία απίθανη επέμβαση.
  • Ο Ιωαννίδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ στο 62ο λεπτό, με τον Κοτάρσκι να τον σταματάει με το πόδι.
  • Ο ΠΑΟΚ έχει μπει δυναμικά στο δεύτερο 45λεπτο και βρήκε το γκολ που έψαχνε.
  • ΓΚΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ στο 60ο λεπτό με τον Τόμας (1-1). Ο Ισπανός φορ έκανε την κούρσα και εκτέλεσε υποδειγματικά, με την μπάλα να πηγαίνει δοκάρι και μέσα.
  • Ο Ράφα σέντραρε από τα αριστερά, ο Φελίπε έκανε το γυριστό με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει στο 57΄.
  • Ο Σπόραρ βγήκε μόνος του από τα πλάγια, εκτέλεσε τον Κοτάρσκι, με τον Κροάτη κίπερ να διώχνει έγκαιρα στο 53ο λεπτό.
  • Ο Τσοκάι δοκίμασε το σουτ στο 51ο λεπτό από καλή απόσταση, με τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει σταθερά.
  • Έναρξη στο δεύτερο μέρος.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Ρούμπεν Πέρεθ άρχισε πρώτος προθέμανση και μένει να δούμε εάν σημαίνει κάτι αυτό για τη χρησιμοποίηση του στο δεύτερο ημίχρονο.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρο είχες σαφές θέμα στο ανασταλτικό κομμάτι, ενώ συνεχίζει να έχει πρόβλημα στο θέμα της τελικής προσπάθειας.

• Λήξη πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα χάρη στο γκολ του Μαντσίνι στα πρώτα λεπτά (1-0).

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο άξονας του ΠΑΟΚ δεν λειτουργεί, πιο πολύ με... αεροδιάδρομο μοιάζει.

• Ο Παναθηναϊκός απάντησε στη μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Ο Μπερνάρ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά στο 45ο λεπτό, όμως ο Κοτάρσκι τον σταμάτησε έγκαιρα.
  • Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο 39ο λεπτό με τον Τόμας. Ο Ράφα σέντραρε από τα αριστερά για τον Ισπανό φρο, ο οποίος εκτέλεσε στην κίνηση, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει εντυπωσιακά.

Μπάμπης Τσιμπίδας: H αριθμητική υπεροπλία του ΠΑΟΚ στη μεσαία γραμμή με τρεις παίκτες πάνω στους Τσόκαϊ και Τσέριν, του επιτρέπει να πιέζει ψηλά και να μην εγκλωβίζεται πίσω. Δεν ξέρω πως θα το διορθώσει αυτό ο Γιοβάνοβιτς, γιατί δυνητικά θα είναι πρόβλημα.

• Ο Ιωαννίδης κέρδισε και πάλι στην εναέρια μονομαχία την «ασπρόμαυρη» άμυνα, όμως αστόχησε ξανά στο 36ο λεπτό.
  • Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο στο ματς. Ο ΠΑΟΚ έχει ισορροπήσει την κατάσταση όμως δεν έχει καταφέρει να πραγματοποιήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία.
  • Ο Τόμας πέρασε στη θέση του Ολιβέιρα στο 28ο λεπτό, με τον Πορτογάλο φορ να αποχωρεί τραυματίας.
  • Ο Χουάνκαρ έκανε το επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Σπόραρ να κάνει την προβολή και την μπάλα να καταλήγει άουτ στο 27΄.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έχει σαφές θέμα στην τελική πάσα, αφού ναι μεν φτάνει γύρω από την περιοχή του Μπρινιόλι, αλλά δεν μπορεί να βάλει την μπάλα μέσα σε αυτή.

• Ο Μπράντον Τόμας έχει σηκωθεί για ζέσταμα.
  • Ο Ολιβέιρα έχει πέσει στο έδαφος και πονάει στο 22ο λεπτό. Φαίνεται να αντιμετωπίζει πρόβλημα.
  • Το παιχνίδι μέχρι στιγμής έχει καλό ρυθμό χωρίς όμως πολλές ευκαιρίες. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έχει πάρει μέτρα στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.
  • Ο Μπρινιόλι σταμάτησε εύκολα τη σέντρα του Ράφα από τα αριστερά.
  • Φάση διαρκείας για τους «πράσινους» στο 16ο λεπτό, έδιωξε τελευταία στιγμή η άμυνα του ΠΑΟΚ.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Αυτό το γρήγορο γκολ είναι ότι καλύτερο για τον Παναθηναϊκό. Του επιτρέπει να διαχειριστεί το ματς με τον τρόπο που ξέρει καλά, να τραβήξει τον ΠΑΟΚ ψηλά και στον κενό χώρο να βρει ένα δεύτερο γκολ.

• Ο «Ντέλιας» εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά στο 14΄, ο Ολιβέιρα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε από καλή θέση.
  • Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκε δυναμικά και πήρε το προβάδισμα, ενώ η Λεωφόρος έχει πάρει φωτιά.
  • Το γκολ πέρασε κι από τον έλεγχο του VAR και μετράει κανονικά.
  • ΓΚΟΟΛ ο Παναθηναϊκός με τον Μαντσίνι στο 9ο λεπτό (1-0). Ο Σπόραρ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ όμως δεν κατάφερε να πλασάρει, ενώ στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Αργεντίνο εξτρέμ, ο οποίος εκτέλεσε υποδειγματικά τον Κοτάρσκι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Στα πρώτα λεπτά, ο Ιωαννίδης είναι αυτός ο οποίος παίζει πιο πίσω και υποδέχεται την μπάλα. Ο Σπόραρ μένει κοντά στην κορυφή και περιμένει να τροφοδοτηθεί.

• Ο Ολιβέιρα έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά στο 5ο λεπτό, όμως δεν απείλησε την εστία του Παναθηναϊκού.
  • Έναρξη στο ματς.
  • Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
  • Κατάμεστη η Λεωφόρος για ακόμη ένα ματς τη φετινή σεζόν, με τους φίλους του «τριφυλλιού» να δίνουν βροντερό παρών αρκετή ώρα πριν την έναρξη.

Μπάμπης Τσιμπίδας: Ο Γιοβάνοβιτς για πρώτη φορά φέτος παρατάσσει από την αρχή δίδυμο Ιωαννίδη - Σπόραρ στην επίθεση. Οι δύο επιθετικοί έχουν παίξει μαζί άλλες έξι φορές, αλλά στη διάρκεια του ματς και αφού ο ένας από τους δύο έχει περάσει ως αλλαγή.

• Στον πρώτο γύρο του μίνι πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός «απέδρασε» από την Τούμπα με σπουδαίο διπλό (1-2) χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα.
  • Διαιτητής: Πόουσον
    Βοηθοί: Χούσιν, Μπετς
    4ος: Διαμαντόπουλος
    VAR: Κουτ
  • Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Ρούμπεν, Πούχατς, Κλέινχεϊσλερ, Σάντσες, Μάγκνουσον, Παλάσιος, Καμπετσής

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Τσαούσης, Κουλιεράκης, Σβαμπ, Μπίσεσβαρ, Ρικάρντο, Τόμας, Τζίμας

• Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Τσόκαϊ, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Ιωαννίδης, Σπόραρ
    ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης, Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Ρ. Σοάρες. Ντάντας, Φ. Σοάρες, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα
  • Το απαιτητικό πρόγραμμα και τα συνεχόμενα ματς στα play offs έχουν ζορίσει τις δύο ομάδες, οι οποίες σήμερα μετράνε αρκετές απουσίες.
  • Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έχει καθιερωθεί στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 76 πόντους και σε ισοβαθμία με την Ένωση. Από την άλλη, οι «ασπρόμαυροι» είναι τέταρτοι με 63 βαθμούς και στο -3 από τον τρίτο Ολυμπιακό.
  • Το «τριφύλλι» προέρχεται από την εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία απέναντι στην ΑΕΚ (0-0) στο ντέρμπι κορυφής, ενώ ο «Δικέφαλος» την τελευταία αγωνιστική επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε του Άρη με 3-2 στην Τούμπα.
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι στο «Απόστολος Νικολαΐδης» ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ για την 8η αγωνιστική των play offs της Super League και σε σχόλιο των Μπάμπη Τσιμπίδα και Μάνου Τσαλγατίδη.