Ρέιντζερς - Σέλτικ

©Printscreen

LIVE ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ - ΣΕΛΤΙΚ 1-2

Sportal newsroom 16:50 - 26.02.2023 / Ανανεώθηκε: 19:15 - 26.02.2023

Παρακολουθήστε μέσα από το Sportal την εξέλιξη του τελικού του Λιγκ Καπ της Σκωτίας ανάμεσα στη Ρέιντζερς και τη Σέλτικ.

• Τέλος στο ματς με την Σέλτικ να επικρατεί με 2-1 της Ρέιντζερς και να κατακτά το 21ο Λιγκ Καπ στην ιστορία της.
  • Τρίτη φοβερή ευκαιρία για την Σέλτικ να τελειώσει το παιχνίδι, με τον Χακσαμπάνοβιτς να είναι μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα και να στέλνει την μπάλα άουτ.
  • Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Σέλτικ, με τον ΜακΓκρέκορ να αποκρούει το τετ α τετ του Αμπάντα στο 94΄
  • Μεγάλη ευκαιρία για την Σέλτικ στο 89΄ μετά από ωραία ενέργεια του Χακσαμπάνοβιτς, ο οποίος πάτησε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως νικήθηκε από τον ΜακΓκρέκορ.
  • Μπήκαμε στο τελευταίο 15λεπτο του αγώνα, με την Ρέιντζερς να πιεζει για την ισοφάριση και την Σέλτικ να θέλει να διαφυλάξει το αποτέλεσμα.
  • Μειώνει η Ρέιντζερς στο 63΄, με τον Ταβερνίερ να εκτελεί φάουλ από αριστερά και τον Μορέλος με προβολή να κάνει το 1-2.
  • Η Σέλτικ πετυχαίνει και δεύτερο γκολ με τον Φουρουχάσι στο 56΄ . Ο Χατέτα γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Φουρουχάσι σκοράρει με τον ίδιο τρόπο όπως και στο πρώτο τερμα, δηλαδή σπρώχνοντας απλά την μπάλα στα δίχτυα.
  • Πολύ κοντά στην ισοφάριση η Ρέιντζερς, με τον Κέντ να πλασάρει μέσα στην περιοχή όμως η μπάλα δεν του έκανε την χάρη και κατέληξε στο δοκάρι.
  • Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου με την Σέλτικ να παίρνει αυτό που δικαιούται και να προηγείται με 1-0, χάρις σε γκολ του Φουρουχάσι στο 44΄.
  • Ανοίγει το σκορ η Σέλτικ στο 44΄ με τον Φουρουχάσι να εκμεταλεύεται την σέντρα του Τέιλορ από αριστερά και απλά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.
  • Καλή στιγμή ξανά για την Σέλτικ, με τον Τζόνστον να σεντράρει από δεξιά, ο Φουρουχάσι έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε ξανά πάνω από την εστία του ΜακΓκρέκορ.
  • Ευκαιρία για την Σέλτικ στο 37΄, με τον Φουρουχάσι να κάνει το πλασέ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι.
  • Πρώτη καλή στιγμή  για την Ρέιντζερς στο 31΄με τον Τάβερνιερ να κάνει το γύρισμα στη περιοχή, όμως ο Κάρτερ-Βίκερς με προβολή έστειλε την μπάλα σε κόρνερ, πριν σκοράρει ο Σακαλά.
  • Η πρώτη καλή φάση έρχεται στο 22΄ και ανήκει στην Σέλτικ, με τον Ζότα να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής, ωστόσο ο ΜακΓκρέκορ είπε όχι.
  • Συμπληρώθηκαν τα πρώτα 17 λεπτά στην αναμέτρηση, με την Σέλτικ να έχει μπει καλύτερα στο παιχνίδι, ωστόσο να μην έχει δημιουργήσει κάποια καλή στιγμή μέχρι τώρα.
  • Οι οπαδοί των δύο ομάδων δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα κατά την είσοδο των ποδοσφαιριστών στον αγωνιστικό χώρο.