ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

© Sportal

LIVE ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-0 (Τελικό)

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:30 - 24.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:41 - 24.05.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας μεταξύ της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ, σε σχόλιο του Κώστα Τσίλη και του Μάνου Τσαλγατίδη.

• Λήξη στον τελικό, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 έχοντας και παίκτη λιγότερο από το 6΄ και ολοκλήρωσε μία ονειρική σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Κώστας Τσίλης: Αυτό που γίνεται αυτή την στιγμή στον πάγκο της ΑΕΚ δύσκολα περιγράφεται με λέξεις. Ένα κουβάρι όλοι.

• Η ΑΕΚ θα πανηγυρίσει το πρώτο της νταμπλ μετά το 1978.
  • ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ (2-0) με τον Φερνάντες στο 90+1. Ο Ισπανός σφραγίζει το Κύπελλο για την ομάδα του με ένα τρομερό γκολ. Έπειτα από ασίστ του Τσούμπερ, ο Φερνάντες έκανε μία εκπληκτική ντρίπλα και εκτέλεσε υποδειγματικά.
  • Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Ο Κωνσταντέλιας έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση, δεν ανησύχησε ο Στάνκοβιτς στο 85ο λεπτό.

Κώστας Τσίλης: Ο Αλμέιδα επιλέγει έναν ακόμα παίκτη για να κρατήσει την μπάλα, με την είσοδο του Μάνταλου.

• Επικίνδυνο γύρισμα από τον Μπίσεσβαρ, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσούμπερ έγκαιρα στο 81΄.
  • Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ στο 77ο λεπτό με τον Αουγκούστο. Η μπάλα στρώθηκε στον Βραζιλιάνο μέσο έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των συμπαικτών του, όμως η ισοφάριση δεν ήρθε καθώς το σουτ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Μάνος Τσαλγατίδης: ΤΟ 3-4-3 έχει μπερδέψει κάπως τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, που δεν μπορούν να αναπτυχθούνν σωστά.

• Η άμυνα της ΑΕΚ έκοψε τη κάθετη του Μπίσεσβαρ, ενώ στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να σημαδεύει τον Στάνκοβιτς.
  • Κόρνερ για την ΑΕΚ στο 68ο λεπτό, μπλόκαρε ο Κοτάρσκι.
  • Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 66ο λεπτό. Ο Τάισον έκανε τη σέντρα για τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος πήρε την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά και αστόχησε.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ δεν έχει καθαρό μυαλό για τη ώρα και αυτό φαίνεται μέσα στο γήπεδο και στον τρόπο που επιτίθεται.

• Έχουμε μπει στο 65ο λεπτό. Το 1-0 παραμένει για την Ένωση, η οποία κρατάει το προβάδισμα χωρίς να αντιμετωπίζει μεγάλες δυσκολίες.

Κώστας Τσίλης: Με τις τρεις αλλαγές που έκανε ο Αλμέιδα, ο Σιντιμπέ πάει στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Γιόνσον ως εξάρι αντί του Σιμάνσκι και ο Άμραμπατ στην κορυφή της επίθεσης σε ρόλο φορ.

• Φάση διαρκείας για τον ΠΑΟΚ στα καρέ της Ένωσης, ωστόσο η «κιτρινόμαυρη» άμυνα έδιωξε τον κίνδυνο σε όλες τις περιπτώσεις στο 60ο λεπτό.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ σ' αυτό το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, κρατάει περισσότερο την μπάλα σε σχέση με το πρώτο.

• Έχει κερδίσει μέτρα η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά.
  • Ο Τσούμπερ έκανε την ατομική ενέργεια και δοκίμασε του σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ στο 55΄.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ συνεχίζει και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς αλλαγές, αλλά με τον Γιόνσον, τον Σιντιμπέ και τον Άμραμπατ να κάνουν προθέρμανση.

• Ο Αουγκούστο έκανε το σουτ από ευνοϊκή θέση κι έπειτα από λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ στο 46ο λεπτό.
  • Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.
  • Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0 χάρη στο γκολ του Μουκουντί.

Κώστας Τσίλης: Αυτό που θα χρειαστεί η ΑΕΚ είναι να κρατήσει λίγο την μπάλα στα πόδια της γιατί θα δυσκολευτεί πολύ να τρέχει χωρίς την μπάλα με παίκτη λιγότερο επί 45 λεπτά.

• Λήξη ημιχρόνου (1-0).
  • Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • Ο ΠΑΟΚ έχει την υπεροχή, έχει σπαταλήσει αρκετές ευκαιρίες όμως δεν έχει βρει το γκολ. Από την άλλη η ΑΕΚ κρατάει το προβάδισμα λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
  • ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΟΚ στο 42ο λεπτό με τον Σάστρε. Ο Ισπανός μπακ σούταρε από τα δεξιά όμως στάθηκε εξαιρετικά άτυχος.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ δεν έχει εκμεταλλευτεί καθόλου το γεγονός πως παίζει με παίκτη παραπάνω.

• Ακόμη μία μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ με τον Κωνσταντέλια. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον νεαρό μεσοεπιθετικό, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ και αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Κώστας Τσίλης: Σηκώθηκαν ξανα για προθέρμανση ο Γιόνσον και ο Σιντιμπέ.

• Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ στο 30ο λεπτό. Ο Κωνσταντέλιας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Σβαμπ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά είδε τον Στάνκοβιτς να τον σταματάει με διπλή προσπάθεια.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ βρήκε γκολ από στατική φάση από τον Μουκουντί που σκοράρει για δεύτερο συνεχόμενο ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ. Είχε βάλει γκολ και στο 4-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια για τα Play Offs.

• Ο Τάισον επιχείρησε το σουτ από μακριά και αστόχησε στο 28ο λεπτό.
  • Αυτό είναι το τρίτο γκολ του Μουκουντί με τη φανέλα της ΑΕΚ.
  • ΓΚΟΟΛ για την ΑΕΚ (1-0) με τον Μουκουντί στο 26ο λεπτό. Ο Ελίασον εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του ΠΑΟΚ και στη συνέχεια στρώθηκε στον στόπερ της Ένωσης, ο οποίος εκτέλεσε υποδειγματικά.

Κώστας Τσίλης: Προς το παρόν δεν φαίνεται να έχει σκοπό ο Αλμέιδα να κάνει κάποια αλλαγή και μάλιστα έχουν καθίσει και πάλι στον πάγκο ο Σιντιμπέ και ο Γιόνσον, που έκαναν προθέρμανση.

• Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτό στον τελικό με το 0-0 να παραμένει. Ο ΠΑΟΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.
  • Ο Ζίβκοβιτς δοκίμασε το σουτ από καλή απόσταση στο 19ο λεπτό, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
  • Ο ΠΑΟΚ έχει την κατοχή, όντας και με παίκτη παραπάνω και προσπαθεί να βρει το γκολ που θα του δώσει το προβάδισμα στον τελικό.

Κώστας Τσίλης: Η ΑΕΚ προσπαθεί να ισορροπήσει και κυρίως να βρει τις θέσεις ξανά μέσα στο γήπεδο.

• Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου. Ο Σάστρε σούταρε με δύναμη από τα δεξιά, έδιωξε εντυπωσιακά ο Στάνκοβιτς στο 13΄.
  • Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ στο 11ο λεπτό. Ο Τάσιον έκανε το γύρισμα για τον Σβαμπ, με τον Αυστριακό να δοκιμάζει το σουτ και να αστοχεί.
  • Ο Τόμας έπεσε μέσα στην περιοχή στο 10ο λεπτό και ζήτησε πέναλτι. «Παίζετε» είπε ο Μπριχ.

Κώστας Τσίλης: Προς το παρόν ο Πινέδα πήγε σε ρόλο δεξιού μπακ.

Κώστας Τσίλης: Σηκώθηκε αμέσως μετά την αποβολή ο Σιντιμπέ για προθέρμανση αλλά και ο Γιόνσον.

• Διπλό λάθος για τον νεαρό μπακ. Αρχικά με το κακό κοντρόλ και στη συνέχεια με την παράβαση στον Τάισον, ο οποίος έβγανε στην κόντρα.
  • Νέα δεδομένα έχουμε πλέον στο ματς.
  • Η ΑΕΚ μένει με 10 παίκτες μόλις στο 6΄. Ο Τάισον βγήκε σε θέση τετ α τετ και ο Ρότα τον σταμάτησε με φάουλ, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα.
  • Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Χατζισαφί έκανε τη σέντρα στο 5ο λεπτό, ο Λιβάι εκτέλεσε εξ επφής και ο Κοτάρσκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Κώστας Τσίλης: Έχει μπει η ΑΕΚ με μια νευρικότητα σ' αυτά τα πρώτα λεπτά.

• Έναρξη στο ματς.
  • Οι δύο αρχηγοί, Ίνγκασον και Σιμάνσκι μετέφεραν την κούπα.
  • Οι δύο ομάδες έχουν κάνει την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο, από στιγμή σε στιγμή έχουμε σέντρα.
  • Ο ισχυρός άνδρας της ΑΕΚ Δημήτρης Μελισσανίδης, έχει πάρει τη θέση του στα επίσημα.
  • Στις εξέδρες του «Πανθεσσαλικού» βρίσκεται ο Γιώργος Μαυρίδης, γνωστός οπαδός του ΠΑΟΚ
  • Το ζέσταμα των δύο φιναλίστ βρίσκεται σε εξέλιξη.
  • Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ
    Βοηθοί: Μαρκ Μπορσχ, Στέφαν Λουπ
    Τέταρτος: Άγγελος Ευαγγέλου
    VAR: Πέρι Γκίντερ
    AVAR: Βασίλης Νικολακάκης
    Παρατηρητής: Βασίλειος Τεροβίτσας
  • Ο τελευταίος τελικός Κυπέλλου ανάμεσα στις δύο ομάδες, είχε διεξαχθεί και πάλι χωρίς την παρουσία οπαδών. Συγκεκριμένα, τον Μάιο του 2019 οι δύο «Δικέφαλοι» κοντραρίστηκαν στο άδειο ΟΑΚΑ, με τους «ασπρόμαυρους» να παίρνουν τη νίκη χάρη στο γκολ του Άκπομ (1-0) και να πανηγυρίζουν το πρώτο νταμπλ της ιστορίας τους.
  • Μετά από απόφαση της ΕΠΟ, ο τελικός θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών με σκοπό να αποφευχθούν τα επεισόδια.
  • Στα αγωνιστικά, λίγες και συγκεκριμένες οι απουσίες των δύο ομάδων. Ο μεν Αλμέιδα δεν υπολογίζει στον Αραούχο, ο δε Λουτσέσκου στους Ολιβέιρα και Νάρεϊ.
  • Στον πάγκο των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Θεοχάρης, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Μάνταλος, Άμραμπατ, Φαν Βέερτ, Φερνάντες, Ζίνι

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Κεντζιόρα, Ντάντας, Φ. Σοάρες, Ελ Καντουρί, Μουργκ, Μπίσεσβαρ, Τζίμας
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Στάνκοβιτς - Μουκουντί, Ρότα, Βίντα, Χατζισαφί - Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα, Ελίασον - Λιβάι Γκαρσία, Τσούμπερ

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες – Σβαμπ, Ντάγκλας Αουγκούστο – Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον – Μπράντον Τόμας
  • Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έχουν κάνει την εμφάνισή τους στο άδειο «Πανθεσσαλικό».
  • Στο γήπεδο βρίσκεται και ο γιος του ισχυρού άνδρα της ΠΑΕ ΠΑΟΚ, Γιώργος Σαββίδης.
  • Η άφιξη του ΠΑΟΚ.
  • Η άφιξη της ΑΕΚ στο «Πανθεσσαλικό».
  • Τη φετινή σεζόν, οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί τέσσερις φορές για τη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και τα play offs, με την ΑΕΚ να μετράει τρεις νίκες και μία ήττα.
  • Να θυμίσουμε, σε περίπτωση που η ΑΕΚ κατακτήσει το Κύπελλο, θα πανηγυρίσει το πρώτο της νταμπλ μετά από 45 χρόνια. Ο δε «Δικέφαλος του Βορρά» θα ψάξει τη νίκη, με σκοπό να «κλέψει» από τον Ολυμπιακό το καλό εισιτήριο, το οποίο οδηγεί στα προκριματικά του Europa League.
  • Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο έργο απέναντι στη Λαμία στα ημιτελικά. Το σκορ του πρώτου αγώνα στο ΔΑΚ (1-5) ξεκαθάρισε την υπόθεση πρόκριση, ενώ στη ρεβάνς της Τούμπας οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία (1-1).
  • Στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου η Ένωση πήρε την πρόκριση απέναντι στον Ολυμπιακό. Στο πρώτο ματς στη Νέα Φιλαδέλφεια, οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 3-0, ενώ στη ρεβάνς οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 2-1, ωστόσο δεν ήταν αρκετό.
  • Αυτή θα είναι η έβδομη φορά που θα κοντραριστούν στον τελικό του θεσμού ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, με τους δύο «Δικεφάλους» να μετράνε από τρεις νίκες.
  • Η σέντρα του ματς είναι προγραμματισμένη για τις 20:30.
  • Καλησπέρα φίλες και φίλοι του Sportal. Μαζί θα παρακολουθήσουμε παρέα τον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ στο «Πανθεσσαλικό» και σε σχόλιο του Κώστα Τσίλη και Μάνου Τσαλγατίδη.