Λουίς Σουάρες: Έκανε χατ τρικ σε 34 λεπτά στο ντεμπούτο του με τη Γκρέμιο (vid)

Λουίς Σουάρες

Λουίς Σουάρες/©instagram

Ανδρέας Σερεβέτας • 07:59 - 18.01.2023 / Ανανεώθηκε: 16:02 - 21.04.2023

Ο Ουρουγουανός επιθετικός ήταν εντυπωσιακός στο παιχνίδι με την Σάο Λουίζ.

Ο Λουίς Σουάρες έδειξε στα 35 του ότι παραμένει ένας από τους καλύτερους επιθετικούς στον κόσμο. Οι οπαδοί της Γκρέμιο περίμεναν με ανυπομονησία το ντεμπούτο του στη Βραζιλία. Ο Ουρουγουανός τους αποζημίωσε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Πέτυχε χατ τρικ σε διάστημα 35 λεπτών κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και οδήγησε την νέα του ομάδα στη νίκη.

Ο Σουάρες άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 13' με τον Παουλίνιο Σάντος. Στο 20ο λεπτό ο Μπιτέλο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Γκρέμιο. Μετά πήρε τη σκυτάλη ο Ουρουγουανός στράικερ για να σφραγίσει την επικράτηση των φιλοξενούμενων. Με δύο γκολ, στο 30' και 38' αντίστοιχα, έδωσε διαφορά ασφαλείας στη Γκρέμιο, πετυχαίνοντας χατ τρικ σε διάστημα 34άρων αγωνιστικών λεπτών!

Ο Σουάρες είχε πετύχει τελευταία φορά χατ τρικ τον Οκτώβριο του 2018 στην νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ με σκορ 5-1.