Ο «killer» Λουκάκου έσπασε ιστορικό ρεκόρ στα προκριματικά του Euro 2024

Ρομέλου Λουκάκου

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 09:12 - 23.11.2023 / Ανανεώθηκε: 09:18 - 23.11.2023

Ο Ρομέλου Λουκάκου ήταν εντυπωσιακός με τη φανέλα της Εθνικής Βελγίου στα προκριματικά του Euro 2024, ενώ στο τελευταίο ματς κατέγραψε ένα σπουδαίο ρεκόρ.

Με... μπροστάρη τον Ρομέλου Λουκάκου, το Βέλγιο κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλο των προκριματικών με 20 πόντους κι έκλεισε το εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2024 στα γήπεδα της Γερμανίας το ερχόμενο καλοκαίρι.

O 30χρονος επιθετικός αποτέλεσε τον μεγάλο πρωταγωνιστή για την εθνική του στην αήττητη (6 νίκες και 2 ισοπαλίες) πορεία της, ενώ στο τελευταίο ματς και τη νίκη κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν (5-0) κατέγραψε ένα ιστορικό ρεκόρ.

Συγκεκριμένα, ο Λουκάκου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με 14 γκολ και παράλληλα έγινε ο παίκτης που έχει σκοράρει τα περισσότερα στην ιστορία των προκριματικών του Euro, ξεπερνώντας έτσι τις επιδόσεις των Ντέιβιντ Χίλι (είχε 13 γκολ για τη Βόρεια Ιρλανδία στα προκριματικά του Euro 2008) και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (13 γκολ για την Πολωνία στα προκριματικά του Euro 2016).

Πιο κάτω στη σχετική λίστα βρίσκονται οι Κέιν, Χούντελααρ, Σούκερ με 12 γκολ, και Ζάχαβι, Ρονάλντο, Ιμπραΐμοβιτς, Ραούλ, Πόλστερ, Μάντσεν με 11.

Μάντσεν: 11 γκολ

Αφού πέτυχε καρέ τερμάτων μέσα σε 20 λεπτά ο Λουκάκου... άραξε στον πάγκο με το κινητό του

Ο Ρομέλου Λουκάκου αφού βρήκε δίχτυα τέσσερις φορές κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν, έγινε αλλαγή στο ημίχρονο κι έκατσε στον πάγκο για να ασχοληθεί με το κινητό του.

Το Ελλάδα - Γαλλία ήταν το πρώτο ισόπαλο ματς στον όμιλο της «γαλανόλευκης»
EURO

16:40 - 22.11.2023

Χρειάστηκε να περάσουν 10 αγωνιστικές στα προκριματικά του Euro, μέχρι να προκύψει η πρώτη ισοπαλία στον Β' όμιλο. Αυτή ήρθε το βράδυ της Τρίτης (21/11), στο απίθανο παιχνίδι της Ελλάδας με τη Γαλλία.

Συγκεκριμένα, ο φακός «συνέλαβε» τον πολύπειρο φορ να κάθεται άνετος στον πάγκο της εθνικής του ομάδας και να παίζει κανονικά ανενόχλητος με το κινητό του.