Ευρωπαϊκή Μάιντζ… κατάπιε τη Γκλάντμπαχ με 4-0

Παίκτες Μάιντζ

© Lukas Schulze/Getty Images

Sportal newsroom 23:30 - 24.02.2023 / Ανανεώθηκε: 02:00 - 25.02.2023

Η Μάιντζ ήταν καταιγιστική κόντρα στη Γκλάντμπαχ και με σκορ 4-0 έφτασε ένα βήμα πιο κοντά στην Ευρώπη, όμως ακόμα όλα είναι ανοιχτά...

Η απίθανη Μάιντζ «πυροβόλησε» την Γκλάντμπαχ, στο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τέσσερα γκολ (4-0) και έστειλε μήνυμα στους αντιπάλους της πως οδεύει για Ευρώπη.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται από κοινού στη διεκδίκηση του εισιτηρίου - παρά την επιβλητική νίκη - για το Conference League, παρέα με την Βόλφσμπουργκ που έχει παιχνίδι λιγότερο.

Το 1-0 έκανε στο 25ο λεπτό ο Λι Τζαε Σουνγκ, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει έχοντας το συγκεκριμένο σκορ και να δίνει ελπίδες στη φιλοξενούμενη. Όμως οι ισορροπίες άλλαξαν στο δεύτερο μέρος και εκεί ξεκίνησε το πάρτι της Μάιντζ. Το πρώτο πλήγμα ήρθε από τον Ινγκβαρτσεν στο 49', το δεύτερο από τον Αζορκε στο 72' και το… κερασάκι στην τούρτα πρόσφερε ο Νέλσον στο 90'.