Ο Μέσι πέτυχε χατ-τρικ σε ένα ημίχρονο και έγραψε ιστορία: Ξεπέρασε τα 100 γκολ με την Αργεντινή! (vids)

Λιονέλ Μέσι

Λιονέλ Μέσι/©Photo by Hernan Cortez/Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τόπας 08:19 - 29.03.2023 / Ανανεώθηκε: 08:26 - 29.03.2023

Ο Λιονέλ Μέσι συνεχίζει να γράφει ιστορία με χρυσά γράμματα με τη φανέλα της εθνικής Αργεντινής, καθώς κατάφερε να ξεπεράσει τα 100 γκολ με την «Αλμπισελέστε».

Ο φιλικός αγώνας για να πανηγυρίσει ξανά και ξανά οι Αργεντινοί παγκόσμιοι πρωταθλητές μετατράπηκε σε ξέφρενο πάρτι... γκολ τα ξημερώματα της Τετάρτης (29/03)  απέναντι στην ομάδα του Κουρασάο με 7-0. Απόλυτος πρωταγωνιστής γι' ακόμη μία φορά ήταν ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ στο πρώτο ημίχρονο και έγραψε ιστορία με τη φανέλα της «Αλμπισελέστε».

Στο 19ο λεπτό άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά στο σημείο του πέναλτι. Αυτό ήταν το 100ο του γκολ με τη γαλανόλευκη ριγέ φανέλα. Στη συνέχεια σκόραρε ξανά, με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή για να φτάσει στη συνέχεια στα 102 γκολ με το εθνόσημο στο στήθος.  Έτσι, έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης ιστορία που ξεπερνάει τα 100 τέρματα με την εθνική του ομάδα, μετά τους Κριστιάνο Ρονάλντο (121) και Αλί Νταεϊ (109).

Μετά τον αγώνα, ο αρχηγός Μέσι σήκωσε ξανά το τρόπαιο του Παγκοσμίου Κυπέλλου και τραγούδησε το «Muchachos», γνωρίζοντας την αποθέωση.

Τα 102 γκολ του Μέσι με την Εθνική Αργεντινής: Πώς τα πέτυχε

Με το αριστερό: 90 γκολ
Με το δεξί: 10 γκολ
Με κεφαλιά: 2 γκολ

Τα 102 γκολ του Μέσι με την Εθνική Αργεντινής: Πού τα πέτυχε