Η απίθανη Μόντσα «λύγισε» τη Μίλαν σε ματς-θρίλερ με... buzzer beater

Μόντσα - Μίλαν

© Photo by Pier Marco Tacca/Getty Images

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 00:00 - 19.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:12 - 19.02.2024

Σε ένα απολαυστικό ματς που κρίθηκε στις καθυστερήσεις, η Μόντσα επικράτησε της Μίλαν με 4-2.

Μεγάλη νίκη για τη Μόντσα!

Η ομάδα του Παλαντίνο υποδέχτηκε τη Μίλαν στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Serie A σε ένα απολαυστικό ματς κι επικράτησε με 4-2. Με αυτό το τρίποντο, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στους 33 βαθμούς και συνεχίζουν να ελπίζουν σε μία θέση που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πεσίνα στο 45΄ και το τέρμα του Ντάνι Μότα στις καθυστερήσεις έδωσαν ισχυρό προβάδισμα νίκης στη Μόντσα (2-0).

Ωστόσο η Μίλαν δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, με το σκηνικό του αγώνα στην επανάληψη να αλλάζει. Στο 53' η ομάδα του Μιλάνου έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας σε απευθείας αποβολή του Λούκα Γιόβιτς, αλλά κατάφερε να φέρει την αναμέτρηση στα ίσα.

Ο Ζιρού μείωσε σε 2-1 σκοράροντας στο 65', ενώ ο Πούλισικ διαμόρφωσε το 2-2 στα τελευταία λεπτά (88΄) με ένα εκπληκτικό γκολ.

Όλα έδειχναν πως η Μίλαν θα έπαιρνε έναν «χρυσό» βαθμό ισοπαλίας, ωστόσο η Μόντσα το καλό το κράτησε για το τέλος.

Με σκόρερ τους Μπόντο και Κολόμπ στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη (4-2) και πανηγύρισαν ένα σπουδαίο τρίποντο.