Υπόκλιση στη «Βασίλισσα» και στον Μπέλιγχαμ!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 19:12 - 28.10.2023 / Ανανεώθηκε: 19:39 - 28.10.2023

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κι έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης έφερε τούμπα το ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, έχοντας για πρωταγωνιστή τον σπουδαίο τον Τζουντ Μπέλιγχαμ και πήρε τη νίκη μέσα στο «Μονζουίκ» με 2-1.

Και στο τέλος νικάει η «Βασίλισσα»! Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, τι κι αν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως τελική στην εστία (μετά από 13 χρόνια) δείχνοντας ότι δεν είναι στην καλύτερη της μέρα, βρήκε τρόπο να υποτάξει την Μπαρτσελόνα και μάλιστα μέσα στην έδρα της. Απόλυτος πρωταγωνιστής στην ανατροπή της Ρεάλ Μαδρίτης ο Τζουντ Μπέλιγχαμ, ο οποίος με δύο δικά του γκολ (68', 90+2') «πάγωσε» το «Μονζουίκ».

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε στο πρώτο πεντάλεπτο να επιβάλλει τον ρυθμό της ή να αποκτήσει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι. Και αυτό γιατί υπήρχε μεγάλη νευρικότητα και πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές, με αποτέλεσμα να μην είναι και ο ρυθμός καλός. Χωρίς να έχει γίνει η παραμικρή ευκαιρία όμως, οι φιλοξενούμενοι έκαναν... δώρο στους «μπλαουγκράνα» το προβάδισμα.

Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ένα τραγικό και αδικαιολόγητο λάθος στα μετόπισθεν της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι, στο οποίο πρωταγωνιστές ήταν οι Τσουαμενί και Αλάμπα, έφερε σε θέση τετ α τετ τον Γκιντογκάν και εκείνος το εκμεταλλεύτηκε, αφού με ένα εύστοχο πλασέ, νίκησε τον Κέπα και έκανε το 1-0. Φυσικά, αυτό το γρήγορο τέρμα, έδωσε σημαντικό ψυσολογικό boost στους γηπεδούχους και ταυτόχρονα «πάγωσε» τους Μαδριλένους.

Ύστερα από δέκα λεπτά από τη φάση του γκολ, η ομάδα του Τσάβι είχε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο τέρμα, η οποία ξεκίνησε από ένα ακόμη λάθος στην άμυνα της Ρεάλ. Ο Κρος άργησε να δώσει την μπάλα, ο Γκάβι έκλεψε και ο Λόπεθ βρέθηκε σε πολύ καλό σημείο και εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι.

Η «Βασίλισσα» δεν κατάφερε να βγάλει ποτέ αντίδραση ουσιαστικά στο πρώτο 45λεπτο, καθώς δυσκολευόταν πάρα πολύ στο κομμάτι της δημιουργίας. Η καλύτερη στιγμή που είχε ήταν ένα μακρινό σουτ του Ρίντιγκερ στο 22ο λεπτό, ενώ απείλησε και με τον Καρβαχάλ στο 38'.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και μόλις στο 47' έχασαν μία σημαντική ευκαιρία, με τον Βαλβέρδε να βρίσκει τον Ροντρίγκο και τον Βραζιλιάνο να κάνει ένα σουτ, το οποίο κατέληξε άουτ. Η απάντηση από την πλευρά των Καταλανών ήταν άμεση, αφού έπειτα από τέσσερα λεπτά έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Λόπεθ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, ενώ ο Αραούχο πήρε το ριμπάουντ, αλλά δεν νίκησε τον Κέπα.

Όσο κυλούσε ο χρόνος η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άρχιζε να κρατάει ολοένα και περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και να κυνηγά την ισοφάριση, παίρνοντας μεγαλύτερα ρίσκα. Και ανταμείφθηκε γι' αυτό. Στο 68' είχε μία μεγάλη ευκαιρία, με τον Τσουαμενί να εξαπολύει ένα σουτ και τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ήρθε το πολυπόθητο γκολ. Ο Μπέλιγχαμ με ένα ασύλληπτο σουτ από μακρινή απόασταση έβαλε στα δίχτυα τον Τερ Στέγκεν κι έκανε το 1-1.

Από 'κει και έπειτα, αμφότερες οι ομάδες έψαχναν πως και πως το γκολ της ισοφάρισης. Και αυτή που το βρήκε ήταν η «Βασίλισσα» στις καθυστερήσεις, με τον συνήθη ύποπτο να ξαναχτυπά. Στο 90+2' ο Καρβαχάλ με μία φοβερή σέντρα βρήκε τον Μόντριτς, εκείνος δεν έκανε καλή επαφή με την μπάλα, αλλά εκείνη κατέληξε στον Μπέλιγχαμ, που με ένα κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Οι ενδεκάδες

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κανσέλο (76’ Γιαμά), Κρίστενσεν, Μπαλντέ, Αραούχο, Μαρτίνεθ, Γκάβι, Γκιντογκάν, Φερμίν (72’ Ρομέου), Φεράν Τόρες (61’ Λεβαντόφσκι), Ζοάο Φέλιξ (76’ Ραφίνια)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κέπα, Καρβαχάλ, Αλάμπα, Μεντί (52’ Καμαβινγκά), Ρίντιγκερ, Τσουαμενί, Κρόος (63’ Μόντριτς), Βαλβέρδε, Βινίσιους (90+6’ Βάθκεθ), Ροδρίγο (63’ Χοσέλου), Μπέλιγχαμ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Ρεάλ Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το ψυχολογικό boost από το γκολ της ισοφάρισης και δεν αρκέστηκε στο «Χ».

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος πέρα από τον σπουδαίο Μπέλιγχαμ. Εξάλλου, από την αρχή της σεζόν αυτός είναι ο MVP της «Βασίλισσας». Και σήμερα, που με δύο δικά του γκολ της χάρισε τη νίκη στο Clasico, απέδειξε ότι δίκαια κατέχει τον εν λόγω τίτλο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Μπέλιγχαμ είναι ο πρώτος παίκτης που πετυχαίνει δύο γκολ στο πρώτο του Clasico τον 21ο αιώνα!

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ LA LIGA

Δείτε παρακάτω το live του αγώνα:

• 95' Βάθκεθ στη θέση του Βινίσιους.
  • 90+2' ΓΚΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, 1-2! Ο Καρβαχάλ με μία φοβερή σέντρα βρήκε τον Μόντριτς, εκείνος δεν έκανε καλή επαφή με την μπάλα, αλλά εκείνη κατέληξε στον Μπέλιγχαμ, που με ένα κοντινό πλασέ νίκησε τον Τερ Στέγκεν.
  • 90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 88' Μετά από κλέψιμο του Τσουαμενί, ο Βινίσιους βρήκε τον Χοσέλου, όμως εκείνος έκανε κακό κοντρόλ κι έχασε την ευκαιρία να απειλήσει.
  • 85' Έχουμε μπει στην τελική ευθεία τους ματς, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ της νίκης.
  • 80' Πλασέ του Γκάβι, άουτ η μπάλα.
  • 79' Σουτ του Λεβαντόβσκι, άουτ η μπάλα.
  • 79' Φωνάζουν για πέναλτι οι «μερένχες» σε μαρκάρισμα του Αραούχο πάνω στον Καμαβινγκά. Τίποτα λέει ο Μανθάνο.
  • 76' Έξω οι Φέλιξ και Κανσέλο, μέσα οι Ραφίνια και Γιαμάλ.
  • 74΄ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τη Ρεάλ Μαδρίτης.
  • 72' Ρομέου αντί του Φερμίν.
  • 68' ΓΚΟΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης, 1-1! Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ με ένα ασύλληπτο σουτ από πολύ μακρινή απόσταση «εκτέλεσε» τον Τερ Στέγκεν και έφερε το ματς στα ίσια. Ένα τέρμα σπάνιας ομορφιάς...
  • 68' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ, με τον Τσουαμένι να εξαπολύει ένα σουτ και τον Τερ Στέγκεν να αποκρούει.
  • 65' Σουτ του Κανσέλο, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.
  • 63' Στη θέση των Ροντρίγκο και Κρος, οι Χοσέλου και Μόντριτς.
  • 61' Στη θέση του Φεράν Τόρες ο Λεβαντόβσκι.
  • 60' Κίτρινη κάρτα στον Καρβαχάλ για φάουλ πάνω στον Φέλιξ.
  • 59' Ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, με τον Κανσέλο να κάνει μία φοβερή ενέργεια, να πατάει περιοχή, αλλά το σουτ του να καταλήγει άουτ.
  • 58' Σουτ του Κρος από μακρινή απόσταση, δεν δυσκολεύτηκε ο Τερ Στέγκεν.
  • 52' Καμαβινγκά στη θέση του Μεντί.
  • Για πρώτη φορά μετά τον Απρίλιο του 2010 η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έχει τελική προσπάθεια στην εστία σε Clasico στο πρώτο ημίχρονο...
  • 51' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα! Μετά από σέντρα του Φερμίν ο Λόπεθ με μία κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Αραούχο δεν κατάφερε να νικήσει τον Κέπα.
  • 47' Ευκαιρία για τη Ρεάλ! Ο Βαλβέρδε βρήκε ωραία τον Ροντρίγκο, όμως το πλασέ του Βραζιλιάνου ήταν πολύ δυνατό.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0
  • 47' Κίτρινη κάρτα στον Φεράν Τόρες για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Βινίσιους.
  • 45' Ωραία γλυκιά σέντρα του Αραούχο, διώχνει ο Ρίντιγκερ.
  • 44' Πρώτο κόρνερ στο ματς λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Είναι για την Μπαρτσελόνα.
  • 43' Σουτ του Κρος, κοντράρει στα σώματα η μπάλα και μπλοκάρει εύκολα ο Τερ Στέγκεν.
  • 38' Απειλεί εδώ η «Βασίλισσα» με ένα σουτ του Καρβαχάλ από διαγώνια θέση, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα. Εδώ ο Ισπανός θα μπορούσε να έχει κάνει καλύτερη επιλογή από το σουτ.
  • Δυσκολεύεται πάρα πολύ στο κομμάτι της δημιουργίας η Ρεάλ και αυτό το πιστώνεται η Μπαρτσελόνα, η οποία είναι στημένη εξαιρετικά στο γήπεδο.
  • 37' Μετά από μία ωραία ενέργεια ο Φερμίν εξαπέλυσε ένα σουτ, άουτ η μπάλα.
  • 32' Ο Μπάλντε μπήκε πολύ επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, αλλά τον σταμάτησε ο Καρβαχάλ λίγο πριν εκτελέσει.
  • 28' Ο Φέλιξ προσπέρασε εξαιρετικά τον Ρίντιγκερ, αλλά στη συνέχεια τον πρόλαβε ο Καρβαχάλ πριν βρεθεί ένας με έναν με τον Κέπα.
  • 22' Καλή στιγμή για τη Ρεάλ! Ο Ρίντιγκερ επιχείρησε ένα σουτ από πολύ μακρινή απόσταση, το οποίο δεν ήταν καθόλου κακό.
  • 21' Χτύπησε ωραία στην κόντρα η Ρεάλ με τον Βινίσιους, αλλά δεν είχε πολλές λύσεις ο Βραζιλιάνος. Πρώτη φορά πάντως που τα χρειάστηκαν οι Καταλανοί στο ματς.
  • 17' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, τη βλέπει ο Λόπεθ για σκληρό φάουλ πάνω στον Κρος.
  • 16' Τεράστια ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα, μετά από ένα ακόμη λάθος στην άμυνα της Ρεάλ! Ο Κρος άργησε να δώσει την μπάλα, ο Γκάβι έκλεψε και ο Λόπεθ βρέθηκε σε πολύ καλό σημείο και εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι.
  • 13' Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ροντρίγκο, ο Βινίσιους έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα.
  • 6' ΓΚΟΟΛ για την Μπαρτσελόνα 1-0! Μετά από ένα τραγικό λάθος στα μετόπισθεν της Ρεάλ Μαδρίτης, που δεν δικαιολογείται με τίποτα, ο Γκιντογκάν βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και πλάσαρε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ για τους «μπλαουγκράνα».
  • Νευρικότητα και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά...
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες έχουν παίξει 186 ντέρμπι σε επίπεδο La Liga, με τους Καταλανούς να μετρούν 74 νίκες, τους Μαδριλένους 77, ενώ 35 είναι οι ισοπαλίες.