«Πεντάρα» παραμονής για την Έβερτον επί της Μπράιτον

©print screen

Sportal newsroom 21:32 - 08.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:41 - 08.05.2023

Η Έβερτον επικράτησε άνετα 5-1 της Μπράιτον και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα εν όψει της μάχης της παραμονής.

Η Έβερτον ήταν καταιγιστική στον αγγλικό νότο, επικρατώντας της Μπράιτον 5-1 και πήρε βαθμολογική ανάσα εν όψει της «μάχης» της παραμονής.

Τα αθλητικά πάνελ όπως τα ονειρευόμαστε – Τα… πήρε ο Σίρερ με τον κριτικό διαιτησίας: «Μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω; Είσαι σίγουρος;» (vid)
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

12:08 - 08.05.2023

Ο Άλαν Σίρερ ήρθε σε αντιπαράθεση με τον πρώην διαιτητή της Premier League, Ντέρμοτ Γκάλαχερ, για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε στην αναμέτρηση της Νιουκάστλ με την Άρσεναλ, υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ντουκουρέ άνοιξε το σκορ για τα «ζαχαρωτά» στο πρώτο μόλις λεπτό, ενώ ο ίδιος στο 29' έκανε το 2-0. Πριν τη λήξη του ημιχρόνου (33') ο Στιλ έβαλε γκολ σε λάθος τέρμα και έκανε το 3-0. Η ομάδα του Σον Ντάις όμως δεν έμεινε εκεί. Στο 76ο λεπτό ο ΜακΝίλ έκανε το 4-0 και τρία λεπτά αργότερα ο Αλέξις ΜακΆλιστερ μείωσε σε 4-1. Το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο ΜακΝίλ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Με αυτή τη νίκη η Έβερτον έφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού βρίσκεται στην 16η θέση με 32 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 18η Λιντς. Μάλιστα η Φούλαμ της έκανε δώρο αφού κέρδισε νωρίτερα τη Λέστερ 5-3, ενώ περιμένει και στραβοπάτημα της Νότιγχαμ που αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Σάουθαμπτον. Από την άλλη οι «γλάροι» είναι έβδομοι με 55 πόντους και έχασαν ευκαιρία να μπουν στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.