Νάπολι: Έτοιμη να σπάσει τις παραδόσεις

παίκτες Νάπολι

Κβαρατσέλια και Οσιμέν / Danilo Di Giovanni/Getty Images

Κώστας Τσιακλής 04:44 - 15.03.2023

Η Νάπολι αντιμετωπίζει την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στη ρεβάνς της νίκης της με 2-0 στη Γερμανία και είναι έτοιμη να καταρρίψει τις αρνητικές παραδόσεις.

Η Νάπολι υποδέχεται την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο «Στάδιο Ντιέγκο Μαραντόνα» στη ρεβάνς του 2-0 των «παρτενοπέι» μέσα στη Γερμανία, για τη φάση των «16» του Champions League. Οι γηπεδούχοι είναι έτοιμοι να σπάσουν δύο κακές παραδόσεις, ενώ οι «αετοί» θέλουν να συνεχίσουν τη δική τους καλή προϊστορία.

Συγκεκριμένα η Νάπολι τα βρίσκει σκούρα τα τελευταία χρόνια εντός έδρας κόντρα σε γερμανικές ομάδες, αφού μετράει μόλις μια νίκη απέναντι τους στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις. Ταυτόχρονα από τη στιγμή που η Νάπολι δύσκολα κέρδιζε στην έδρα της, αυτό είχε και αντίκτυπο στις προκρίσεις, αφού έχει μια πρόκριση στα τελευταία τέσσερα ζευγαρώματα με Γερμανούς σε νοκ άουτ φάση ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Η μοναδική εντός έδρας νίκη κόντρα σε Γερμανούς στα τελευταία έξι ματς, ήταν αυτή με τη Ντόρτμουντ την περίοδο 2013-2014, στη φάση των ομίλων του Champions League. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ επικράτησε με 2-1 της αντίστοιχης του Γιούργκεν Κλοπ, με τα γκολ των Γκονζάλο Ιγκουαίν και Λορέντζο Ινσίνιε.

Στις υπόλοιπες πέντε αναμετρήσεις η Νάπολι γνώρισε τρείς ήττες από τη Βέρντερ Βρέμης (με 2-3 στη φάση των «16» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την περίοδο 1989-1990), από την τωρινή της αντίπαλο Άιντραχτ Φρανκφούρτης (με 0-1 στη φάση των «16» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ τη σεζόν 1994-1995) και από τη Λειψία (με 1-3 στη φάση των «16» του Europa League την περίοδο 2017-2018).

Επιπλέον, εξήλθε ισόπαλη με Μπάγερν Μονάχου (1-1 στους ομίλους του Champions League τη σεζόν 2011-2012) και με Βόλφσμπουργκ (2-2 στα προημιτελικά του Europa League τη σεζον 2014-2015).

Όσο αφορά στις προκρίσεις, η Νάπολι πέρασε μόνο το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ στα τελευταία τέσσερα ζευγαρώματα με γερμανική ομάδα. Στον πρώτο αγώνα στη Γερμανία η Νάπολι είχε θριαμβεύσει με 4-1 και σε συνδυασμό με το 2-2 της ρεβάνς πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Από την άλλη η Άιντραχτ έχει ηττηθεί μόλις σε μια από τις πέντε επισκέψεις της στην Ιταλία, μετρώντας τρία «διπλά» και μια ισοπαλία. Η μοναδική της ήττα είναι με 3-0 από τη Γιουβέντους στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την περίοδο 1994-1995. Ταυτόχρονα αυτή η ήττα σήμανε και το μόνο της αποκλεισμό από ιταλική ομάδα.

Η πρώτη εκτός έδρας επικράτηση της, ήταν αυτή που αναφέραμε νωρίτερα με 0-1 στην έδρα της Νάπολι για τους «16» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της περιόδου 1994-1995. Αυτή η εκτός έδρας νίκη συνδυάστηκε και με πρόκριση, αφού οι «αετοί» νίκησαν με 1-0 και στη Γερμανία.

Τα άλλα δύο «διπλά» ήρθαν σχετικά πρόσφατα, αφού το ένα έγινε κόντρα στη Λάτσιο το 2018 με 1-2 για τους ομίλους του Europa League, ενώ το άλλο έγινε το 2019 κόντρα στην Ίντερ (0-1) για τη φάση των «16» της ίδιας διοργάνωσης.

Τέλος, η Άιντραχτ έχει προκριθεί σε τρεις από τις τέσσερις περιπτώσεις που αντιμετώπισε ιταλική ομάδα σε νοκ άουτ. Η μια ήταν κόντρα στη Νάπολι το 1994-1995, ενώ οι άλλες δυο ήταν κόντρα στη Γιουβέντους (στο Inter Cities Fairs Cup το 1968) και κόντρα στην Ίντερ στο Europa League το 2018-2019.