Νέα νίκη για την Έβερτον που «βύθισε» κι άλλο την Μπέρνλι στη βαθμολογία

Δημήτρης Χούπης 21:24 - 16.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:26 - 16.12.2023

Η Έβερτον πέρασε νικηφόρα από το Turf Moor, επικρατώντας της Μπέρνλι με 2-0 και αρχίζει να απομακρύνεται από τη «ζώνη» του υποβιβασμού.

Η Έβερτον συνεχίζει το νικηφόρο σερί μετά την αφαίρεση βαθμών, επικρατώντας της Μπέρνλι εκτός έδρας με 2-0.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ ολοκλήρου στα «ζαχαρωτά», τα οποία πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Η ομάδα του Λίβερπουλ απείλησε με τον ΜακΝίλ και τον Κάλβερτ - Λιούιν στο 10' και το 18', αλλά ένα λεπτό μετά άνοιξαν το σκορ. Ο ΜακΝίλ έκανε τη σέντρα και ο Ονάνα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 25ο λεπτό ο Κιν έχασε σημαντική ευκαιρία για το 2-0 και στη συνέχεια της φάσης έκανε το 2-0 για τα «ζαχαρωτά».

«Πάγωσε» τη Μάντσεστερ Σίτι στις καθυστερήσεις η Κρίσταλ Πάλας - Επιστροφή στις νίκες για την Τσέλσι
PREMIER LEAGUE

19:05 - 16.12.2023

Η Κρίσταλ Πάλας «πάγωσε» το Etihad και τη Μάντσεστερ Σίτι, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα ισοφάρισε σε 2-2 όντας πίσω στο σκορ προηγουμένως με 0-2. Επέστρεψε στις νίκες η Τσέλσι που επικράτησε με 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ, αλλά ο Τράφορντ είπε «όχι» στον Γκάρνερ. Στη συνέχεια όμως οι «κλάρετς» ανέβηκαν ψάχνοντας το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αλλά ο Αμντούνι δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Πίκφορντ από μακρινή απόσταση. Στο 80ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Μπέργκε, ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι του Πίκφορντ. Η Έβερτον όμως κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και πήρε την τέταρτη σερί νίκη της.