Νίκη στο 90' για τη Φιορεντίνα απέναντι στη Σασουόλο (2-1)

Φιορεντίνα / screenshot via Twitter

Sportal newsroom 18:12 - 07.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:04 - 07.01.2023

Στο Αρτέμιο Φράνκι η Φιορεντίνα πήρε νίκη στο 90', απέναντι στη Σασουόλο, με πέναλτι του Γκονζάλες

Στο Αρτέμιο Φράνκι η Φιορεντίνα κέρδισε 2-1 τη Σασουόλο με πέναλτι του Γκονζάλες στο 90'. Το πρώτο γκολ για την ομάδα της Φλωρεντίας το έβαλε ο Σαπονάρα και της Σασουόλο ο Μπεράρντι.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Και οι δύο ομάδες είχαν πολλές ευκαιρίες, η κατοχή ήταν σχεδόν στα ίσα, αλλά κανείς δεν κατάφερε να βρει κάποιο γκολ. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Φιορεντίνα με τον Ρικάρντο Σαπονάρα έκανε το 1-0. Στο 56' η Σασουόλο κερδίζει πέναλτι και ο Ντομένικο Μπεράρντι έκανε το 1-1. Στο 90ο λεπτό του αγώνα η γηπεδούχος ομάδα με εύστοχο πέναλτι του Νίκολας Γκονζάλες έκανε το 2-1, γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Με τη νίκη αυτή η Φιορεντίνα εχει 23 βαθμούς, όντας στην ένατη θέση, ενώ η Σασουόλο βρίσκεται στη 16η θέση με 16 βαθμούς.