«Αυτοκτόνησε» ο Άρης και μένει Ελλάδα

©intime

Δημήτρης Χούπης 22:50 - 17.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:06 - 17.08.2023

Ο Άρης αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, δέχτηκε δύο γκολ (2-1 κ.δ.) και αποκλείστηκε τελικά στα πέναλτι, αφού έχασε 6-5.

Ο Άρης γνώρισε την ήττα τόσο στην κανονική διάρκεια με 1-2 (1-0 το πρώτο ματς), όσο και στα πέναλτι με 5-6 και αποκλείστηκε από τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αν και είχε προβάδισμα πρόκρισης από το 39' δεν κατάφερε στο τέλος να περάσει, αφού δέχτηκε δύο τέρματα στο τέλος του κάθε ημιχρόνου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάποια καλή ευκαιρία. Η Ντιναμό απειλούσε κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Άρης ήταν αυτός που βρήκε πρώτος τέρμα.

Στο 39' ο Κάρλσον έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Πάλμα με τη μία έκανε γύρισμα και ο Τζούρασεκ σε κενή εστία έκανε το 1-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ωστόσο οι Ουκρανοί βρήκαν απάντηση. Στο 45' ο Σίντορτσουκ έκανε μια σέντρα και ο Βολόσιν με κεφαλιά νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 1-1.

Το δεύτερο μέρος ήταν σχεδόν ίδιο με το πρώτο. Λίγες φάσεις, κυρίως σουτ εκτός περιοχής από τη Ντιναμό και ο Άρης προσπαθούσε να απειλήσει από τα αριστερά με τον Φεράρι. Δίχως όμως να το καταφέρει. Σε μία κούρσα του αριστερού μπακ των «κίτρινων», ο Κάρλσον από το δεύτερο δοκάρι δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα.

Οι Ουκρανοί στο 78' έχασαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει. Ο Μπουγιάλσκι έκανε ένα δυνατό σουτ από καλό σημείο, αλλά ο Χουτεσιώτης το απέκρουσε. Στο 85' η Ντιναμό βρήκε και δεύτερο γκολ. Οι Ουκρανοί βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Καραβάεφ με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το σκορ έμεινε στο 2-1 μέχρι το τέλος και οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Άρης είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Φαμπιάνο, ο οποίος στο 115' μετά από κόρνερ, έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ο Μπούστσαν απέκρουσε εντυπωσιακά.

MVP:  Ο Μπούστσαν. Ο τερματοφύλακας της Ντιναμό δεν είχε αρκετή δουλειά, ωστόσο κάθε φορά που χρειάστηκε ήταν εκεί. Στο 115' μάλιστα μετά από κοντινή κεφαλιά του Φαμπιάνο, ο Μπούστσαν απέκρουσε εντυπωσιακά.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Είναι η τρίτη φορά στα τελευταία πέντε χρόνια που ο Άρης παίζει στην παράταση σε προκριματικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Προηγουμένως έχει παίξει με Μόλντε και Αστάνα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ντιναμό Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπούτσαν - Τίμτσουκ, Ντίαντσουκ, Σιρότα, Ντούμπιντσακ - Γιαρμολένκο, Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο, Βολόσιν - Μπουγιάλσκι - Βάνατ.

Άρης (Τόλης Τερζής): Χουτεσιώτης- Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι- Τζούρασεκ, Ζουλ, Νταρίντα- Πάλμα, Κάρλσον, Μορόν.

• Το ματς στα πέναλτι
  • 115' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Φαμπιάνο μετά από κόρνερ έπιασε κεφαλιά, αλλά ο Μπούστσαν απέκρουσε
  • 112' Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μενέντες πάτησε περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.
  • 106' Κόκκινη ο Πάβισιτς. Με δέκα ο Άρης για το υπόλοιπο του αγώνα
  • Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης
  • 105'  Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο η μπάλα πέρασε έξω.
  • 98' Κεφαλιά του Φαμπιάνο μπλόκαρε εύκολα ο Μπούστσαν
  • 97' Κι άλλο κόρνερ για τον Άρη
  • 96' Σουτ του Ματαρίτα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ
  • 94'  Σουτ του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα πέρασε αρκετά έξω.
  • Έναρξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης
  • Τέλος της κανονικής διάρκειας. Πάμε σε παράταση.
  • Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις. Αν δεν αλλάξει το 2-1 πάμε σε παράταση
  • 90' Η Ντιναμό κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, όμως ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε τη μπάλα.
  • 85' Γκολ για τη Ντιναμό Κιέβου! Οι Ουκρανοί βγήκαν στην αντεπίθεση και o Καραβάεφ σκόραρε με μονοκόμματο σουτ έπειτα από σέντρα.
  • 78'  Μεγάλη ευκαιρία για τη Ντιναμό. Ο Μπουγιάλσκι έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε.
  • 70'   Είκοσι λεπτά χωρίς τις καθυστερήσεις για το τέλος του αγώνα. Ο Άρης προσπαθεί κυρίως από αριστερά με τον Φεράρι να απειλήσει, αλλά δεν το έχει καταφέρει. Από την άλλη η Ντιναμό απειλεί κυρίως εκτός περιοχής.
  • 64' Σουτ του Σίντορτσουκ, η μπάλα πήγε αρκετά άουτ.
  • 59' Καλό σουτ του Σίντορτσουκ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.
  • 56'  Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Φεράρι έκανε πάλι εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά, έκανε ένα γύρισμα, αλλά ο Κάρλσον δεν κατάφερε να βρει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι.
  • 52'  Ο Φεράρι πάτησε απειλητικά περιοχή, αλλά οι Ουκρανοί έκοψαν τη σέντρα του.
  • 47' Σουτ του Σαπαρένκο από μακρινή απόσταση, μπλόκαρε εύκολα ο Χουτεσιώτης.
  • 45'  Ο Σίντορτσουκ έκανε ωραία σέντρα και ο Βολόσιν έκανε το 1-1.
  • ΓΚΟΟΟΟΛ Η ΝΤΙΝΑΜΟ 1-1
  • 45' Καλή φάση για τον Άρη με τον Πάλμα. Ο επιθετικός από την Ονδούρα έκανε ένα σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα πήγε εκτός.
  • Έχει ανέβει ο Άρης μετά το γκολ
  • 39' Ο Τζούρασεκ μετά από γύρισμα του Πάλμα έκανε το 1-0 για τον Άρη. Ο Κάρλσον έκανε μία σέντρα από τα δεξιά, ο Πάλμα γύρισε την μπάλα και ο Τζούρασεκ σε κενό τέρμα άνοιξε το σκορ για τους «κίτρινους».
  • ΓΚΟΟΟΟΟΛ Ο ΑΡΗΣ 0-1
  • 35'  Χωρίς μεγάλη φάση ο αγώνας μέχρι στιγμής.
  • Ο Πάλμα το εκτέλεσε απευθείας, αλλά πήγε αρκετά άουτ
  • 31' Φάουλ για τον Άρη
  • 29' Νέο μακρινό σουτ, αυτή τη φορά από τον Φαμπιάνο, με την μπάλα να περνάει άουτ.
  • 25'  Νέο σουτ του Μορόν, αλλά  ο Μπούστσαν μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
  • 24' Σουτ του Μορόν από μεγάλη απόσταση, αλλά πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.
  • 22' Επικίνδυνο γύρισμα του Γιαρμολένκο, διώχνει σε κόρνερ ο Μοντόγια
  • Φάουλ για τη Ντιναμό, αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε με τη γροθιά του.
  • 19' Υποψία φάσης για τη Ντιναμό, με τον Γιαρμολένκο να προσπαθεί να βρει τον συμπαίκτη του με τακουνάκι, αλλά ο Χουτεσιώτης βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε την μπάλα.
  • 19'  Η Ντιναμό από την άλλη πιέζει ψηλά και περιμένει να εκμεταλλευτεί το λάθος των «κίτρινων».
  • Ο Άρης προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα, ωστόσο κάνει αρκετά λάθη στο κέντρο του γηπέδου.
  • Σηκώθηκε κανονικά ο Τσέχος
  • 12' Στο έδαφος ο Νταρίντα, διακόπηκε προσωρινά το παιχνίδι
  • 6' Νευρικό ξεκίνημα από τον Άρη, ενώ η Ντιναμό έχει μέχρι στιγμής την κατοχή
  • Έναρξη αγώνα
  • Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Χαμζά Γιουνές, ο πρώην επιθετικός του Άρη, ο οποίος πλέον ζει μόνιμα στο Βουκουρέστι.
©intime
  • Στον πρώτο αγώνα στη Θεσσαλονίκη ο Άρης είχε επικρατήσει 1-0 χάρη στο γκολ του Πάλμα από έντεκα βήματα.
  • Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα του Άρη με τη Ντιναμό Κιέβου για τη ρεβάνς του τρίτου προκριματικού γύρου του Conference League.