Ο Αλμέιδα πόρωσε τους παίκτες στο ημίχρονο: «Σας κοιτάζω και βλέπω ότι θα το κάνετε»

Ματίας Αλμέιδα με παίκτες της ΑΕΚ

© Ιntime

Κώστας Τσίλης 16:35 - 25.05.2023 / Ανανεώθηκε: 18:35 - 25.05.2023

Το μήνυμα που έστειλε ο Αλμέιδα στους παίκτες της ΑΕΚ, στο ημίχρονο του τελικού με τον ΠΑΟΚ

Ακόμα και στον τελικό του κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ απέδειξε πως είναι η καλύτερη ομάδα και πως δικαιούταν αυτό το νταμπλ. Και κυρίως αυτό πέρασε μέσα από τον τρόπο που κατέκτησε αυτό το τρόπαιο. Παίζοντας ακριβώς 89 αγωνιστικά λεπτά, με παίκτη λιγότερο. Για να φτάσει όμως μέχρι και το κύπελλο, χρειάστηκε να γίνουν πολλά σ' αυτά τα 89 λεπτά. Ένα εξ αυτών ήταν το μήνυμα που έστειλε στους παίκτες του ο Ματίας Αλμέιδα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ο Αργεντινός τεχνικός μπαίνοντας στα αποδυτήρια και ενώ η ΑΕΚ είχε ήδη το προβάδισμα στο σκορ με 1-0 χάρη στο γκολ του Μουκουντί, το πρώτο που ζήτησε από τους ποδοσφαιριστές του, ήταν να ηρεμήσουν και να καθαρίσουν το μυαλό τους. Ενώ κατόπιν ο Αλμέιδα έδωσε οδηγίες κυρίως για τις αποστάσεις ανάμεσα στις γραμμές. Και στο τέλος έστειλε ένα ξεκάθαρο μήνυμα.

Η ΑΕΚ του Αλμέιδα λύτρωσε τέσσερις γενιές και φτιάχνει τις επόμενες
ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ

12:50 - 25.05.2023

Η ΑΕΚ πήρε ξανά το νταμπλ ως η καλύτερη ομάδα με τον καλύτερο προπονητή και αυτό λυτρώνει γενιές οπαδών που το περίμεναν για 4,5 δεκαετίες και βάζει τις βάσεις για να φτιαχτούν οι επόμενες. Γράφει ο Κώστας Τσίλης

Αυτό που ο Αργεντινός τεχνικός είπε στους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ πως: «Σας βλέπω πολύ καλά. Βλέπω ότι μπορείτε να το κάνετε, μπορείτε να πάρετε αυτό το κύπελλο. Αυτό βλέπω σ' εσάς. Μπείτε και κάντε το» ήταν το μήνυμα του Αλμέιδα. Και ένα μήνυμα που όπως φάνηκε εκ του αποτελέσματος, το έλαβαν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ