Η ποιοτική Ολλανδία κατασπάραξε την τραγική Εθνική Ελλάδας

Γιώργος Σακελλαρίου 23:42 - 07.09.2023 / Ανανεώθηκε: 23:52 - 07.09.2023

Η Ολλανδία ξεδίπλωσε την ποιότητά της, πέτυχε τρία γκολ σε ένα ημίχρονο, είχε κι ένα δοκάρι κι έκανε περίπατο με σκορ 3-0 κόντρα στην Εθνική Ελλάδας. Οι «οράνιε» πλέον έχουν τον πρώτο λόγο για τη δεύτερη θέση.

Η Εθνική Ελλάδας πήγε στο Αϊντχόφεν για μάχη και κατέληξε έρμαιο των «ιπτάμενων» Ολλανδών.

Η αποφασισμένη Ολλανδία, μία ομάδα που πριν από εννέα μήνες έφτασε μία ανάσα από τα ημιτελικά του Μουντιάλ, έμοιαζε να ψάχνεται… Βρήκε την κάκιστη Εθνική Ελλάδας σε ένα κομβικό ματς για την πέμπτη αγωνιστική του β’ ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, την κατασπάραξε με 3-0 και πλέον έχει το πάνω χέρι για τη δεύτερη θέση και την πρόκριση στα γήπεδα της Γερμανίας.

Η Ελλάδα παρουσίασε τρομερά προβλήματα στην άμυνα, δεν υπήρχαν αλληλοκαλύψεις στην πλευρά, δεν υπήρχε φαντασία και passing game και οι «οράνιε» σε ένα κατάμεστο «Philips Stadium» στο Αϊντχόφεν έκαναν ό,τι ήθελαν με πρώτα βιολιά τους Σίμονς, Χάκπο, Ντούμφρις. Ο τελευταίος είχε δύο ασίστ κι ένα δοκάρι, ο Χάκπο ένα γκολ και συμμετοχή στο 3-0 και μοιραία ήρθε η ήττα, που κάνει πιο δύσκολη τη ζωή της γαλανόλευκης, λόγω και των γκολ που δέχθηκε. Η Ολλανδία έκανε πάρτι κυρίως από τη δεξιά πλευρά της, ενώ ήταν απειλητική και στις στατικές φάσεις, από τη στιγμή που στην ενδεκάδα είχε έξι παίκτες με ύψος άνω του 1,84.

Ο Γκουστάβο Πογέτ, ο οποίος δέχθηκε έντονη κριτική για τις επιλογές του, είχε τον Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ στη θέση του τραυματία Μπάλντοκ ήταν ο Ρότα, αριστερό ο Τσιμίκας και στόπερ οι Χατζηδιάκος, Ρέτσος. Στα χαφ έπαιξαν οι Σιώπης, Κουρμπέλης και σ’ ελεύθερο ρόλο ήταν ο Μπακασέτας. Στα άκρα ήταν οι Μασούρας, Μάνταλος και στην κορυφή ο Παυλίδης.

Η Ολλανδία είχε στο τέρμα τον Φλέκεν, τριάδα στην άμυνα τους Γκερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Ακέ, δεξί φουλ μπακ ήταν ο Ντούμφρις, αριστερό ο Μπλιντ, στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ντε Ρον, Ντε Γιόνγκ, δεξιά ο Σίμονς, αριστερά ο Χάκπο και φορ ο πανύψηλος Βέγκχορστ.

Προειδοποίησε

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προειδοποίησαν με τα κόρνερ. Στο 6’ σουτ του Βέγκχορστ εκτός περιοχής με το αριστερό, κόντραρε στον Ρέτσο και η μπάλα έφυγε κόρνερ. Στο 7’ από το κόρνερ η κεφαλιά του Ακέ κόντραρε στον Κουρμπέλη και κατέληξε σε νέο κόρνερ, από το οποίο νέα κεφαλιά του Ντε Ρουν έφυγε άουτ.

Στο 14’ ήταν η πρώτη φορά που απείλησε η Εθνική. Σέντρα ξυραφιά του Τσιμίκα, η μπάλα απομακρύνθηκε και ο Ρότα έκανε ένα άτσαλο σουτ που κατέληξε πλάγιο!

Γκολ ο Ντε Ρον

Στο 17’ έγινε το 1-0, που ξεκίνησε από κόρνερ. Εκτέλεσε ο Μπλιντ, κεφαλιά του Ντούμφρις, η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Ρον κι αυτός από τη μεγάλη περιοχή εκτέλεσε τον Βλαχοδήμο για το 1-0.

Στο 28’ τρομερή επέμβαση του Βλαχοδήμου! Ο Σίμονς έκανε φανταστική ενέργεια, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και τελευταία στιγμή ο πεσμένος Βλαχοδήμος απέκρουσε σε κόρνερ με το αριστερό χέρι.

Δύο γκολ και δοκάρι

Οι Ολλανδοί ήταν ασταμάτητοι και στο 31’ έγινε το 2-0. Ο Σίμονς από δεξιά έδωσε στον Ντούμφρις, αυτός έκανε γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι κι εκεί αμαρκάριστος ο Χάκπο σημείωσε το 2-0 με δεξί σουτ.

Στο 36’ είχε δοκάρι η Ολλανδία! Δεξί σουτ του Ντούμφρις από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι και άουτ.

Στο 39’, όμως, σημειώθηκε το 3-0. Ο Χάκπο στον άξονα απέφυγε τον Σιώπη, έδωσε δεξιά στον Ντούμφρις, αυτός σέντραρε κι ο Βέγκχορστ με κεφαλιά αμαρκάριστος νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 3-0.

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα χτύπημα φάουλ του Μπακασέτα στο 43’, το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Φλέκεν.

Τυπική διαδικασία

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολλανδία έκανε συντήρηση δυνάμεων, αφού την Κυριακή την περιμένει η Ιρλανδία στο Δουβλίνο. Το ματς ήταν τυπική διαδικασία, η Εθνική δεν είχε ψυχολογία, αλλά και ποιότητα να απειλήσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο στο 64’ είχαν ένα σουτ του Σίμονς που έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 70’ ο ίδιος είχε φάουλ άουτ. Στο 83’ σουτ του Ράιντερς, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.

Ο MVP

Ο 27χρονος δεξιός φουλ μπακ της Ίντερ, ο Ντένζελ Ντούμφρις, έκανε ό,τι ήθελε. Οργίασε, είχε ασίστ στο 1-0, στο 2-0 και ένα δοκάρι. Δεν χρειαζόταν να κάνει κάτι άλλο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στην ποιότητα των Ολλανδών. Μία παραδοσιακή δύναμη, που πρωταγωνιστεί σε κάθε μεγάλη διοργάνωση. Μπορεί να μην έχει την τεράστια ποιότητα του παρελθόντος, αλλά και πάλι διαθέτει εξαιρετικούς παίκτες. Ήταν καλύτερη σε κάθε γραμμή, αποφασισμένη, αποτελεσματική και πήρε άνετα το ματς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Κούμαν είχε την ποιότητα των παικτών του, ο Πογέτ όχι. Προσθέστε τις απουσίες των Μαυροπάνου, Μπάλντοκ, για πολλούς είχαν θέση οι Κωνσταντέλιας, Αλεξανδρόπουλος, Δουβίκας και ο Βαγιαννίδης αν δεν ήταν τραυματίες, αλλά την ιστορία τη γράφουν οι παρόντες. Η ποιότητα νίκησε την Ελλάδα, ο Κούμαν επικράτησε του Πογέτ. Τόσο απλά.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Άγγλος Μάικλ Όλιβερ δικαίως δεν έδωσε κάτι σε δύο περιπτώσεις που οι Ολλανδοί ζήτησαν πέναλτι. Εύκολο το έργο του.

Ολλανδία (Ρόναντλ Κούμαν): Φλέκεν, Γκερτρουίντα, Φαν Ντάικ, Ακέ (46' Ντε Φράι), Ντούμφρις (84' Ντε Λιχτ), Μπλιντ, Ντε Ρον (65’ Λανγκ), Ντε Γιόνγκ (77’ Φέερμαν), Σίμονς, Χάκπο (65’ Ράιντερς), Βέγκχορστ.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (69’ Γιαννούλης), Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κουρμπέλης (69’ Κουλιεράκης), Μπακασέτας (77’ Μπακασέτας), Μάνταλος, Μασούρας (69’ Φούντας), Παυλίδης (73’ Γιακουμάκης).

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ. Ολλανδία - Ελλάδα 3-0 με τα γκολ των Ντε Ρον (17'), Χάκπο (31'), Βέγκχορστ (39')
  • 84' Ο Ντε Λιχτ στη θέση του Ντούμφρις
  • Στο 83' σουτ του Ράιντερς απέκρουσε ο Βλαχοδήμος
  • 77' O Φέερμαν στη θέση του Ντε Γιονγκ και ο Μπουχαλάκης αντί του Μπακασέτα
  • 75' Κίτρινη ο Μάνταλος
  • 70' Φάουλ του Σίμονς λίγο άουτ
  • Εκτός Μασούρας, Κουρμπέλης, Ρότα, μέσα Κουλιεράκης, Φούντας και Γιαννούλης
  • 69' Κίτρινη ο Κουρμπέλης
  • 65' Μέσα Λανγκ και Ράιντερς, εκτός Χάκπο και Ντε Ρον
  • 64' Σουτ του Σίμονς ψηλά άουτ
  • 61' Σέντρα του Τσιμίκα, σε κόρνερ ο Φαν Ντάικ
  • 52' Η Ολλανδία έχει τον απόλυτο έλεγχο, τυπική διαδικασία μοιάζει το ματς
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Τραγωδία για την Εθνική που δέχθηκε τρία γκολ, ενώ η Ολλανδία είχε κι ένα δοκάρι.
  • Το δοκάρι του Ντούμφρις
  • Το 3-0 των Ολλανδών
  • 43' Κίτρινη στον Τσιμίκα
  • 43' Σουτ του Μπακασέτα απέκρουσε ο Φλέκεν
  • Το 2-0 του Χάκπο
  • 39' Ο Χάκπο στον άξονα απέφυγε τον Σιώπη, έδωσε δεξιά στον Ντούμφρις, αυτός σέντραρε κι ο Βέγκχορστ με κεφαλιά αμαρκάριστος νίκησε τον Βλαχοδήμο για το 3-0
  • 39' 3-0 Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ!
  • 36' Δοκάρι η Ολλανδία! Δεξί σουτ του Ντούμφρις από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα δεξί δοκάρι και άουτ
  • Η ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ απόκρουση του Βλαχοδήμου στο σουτ του Σίμονς
  • Στο 31' 2-0 Οι Ολλανδοί
  • Το γκολ των Ολλανδών
  • 30' Φώναξαν για πέναλτι οι Ολλανδοί ήταν εκτός περιοχής το μαρκάρισμα και δεν δόθηκε κάτι
  • 28' Τρομερή επέμβαση του Βλαχοδήμου! Ο Σίμονς έκανε φανταστική ενέργεια, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και τελευταία στιγμή ο πεσμένος Βλαχοδήμος απέκρουσε σε κόρνερ με το αριστερό χέρι
  • Το τραγικό σουτ του Ρότα
  • 22' Γύρισμα του Ντούμφρις κόπηκε.
  • Κόρνερ του Μπλιντ, κεφαλιά του Ντούμφρις, στρώθηκε στον Ντε Ρον κι αυτός από τη μεγάλη περιοχή εκτέλεσε τον Βλαχοδήμο για το 1-0
  • Η απειλή των Ολλανδών με Βέγκχορστ
  • 14' Σέντρα ξυραφιά του Τσιμίκα, η μπάλα απομακρύνθηκε και ο Ρότα έκανε ένα άτσαλο σουτ που κατέληξε πλάγιο!
  • 12' Κίτρινη στον Σιώπη για φάουλ στον Ντε Γιονγκ
  • 8' Κεφαλιά του Ντε Ρουν άουτ
  • 7' Κεφαλιά του Ακέ κόντραρε στον Κουρμπέλη και νέο κόρνερ
  • 6' Σουτ του Βέγκχορστ εκτός περιοχής με το αριστερό, κόντραρε στον Ρέτσο η μπάλα κι έφυγε κόρνερ