Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός - Τα highlights της επικής νίκης της Κ19 επί της Μίλαν

Sportal newsroom 21:37 - 22.04.2024 / Ανανεώθηκε: 21:37 - 22.04.2024

Τα στιγμιότυπα από το ερυθρόλευκο πάρτι στον τελικό του Youth League με 3-0 επί της Μίλαν!

Ο Ολυμπιακός Κ19 ήταν οδοστρωτήρας στον τελικό του UEFA Youth League.

Οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου ισοπέδωσαν τη Μίλαν με 3-0 κι έφτασαν στην κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου, το οποίο και αποτελεί το πρώτο στην ιστορία του συλλόγου.

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 57’. Κέρδισε πέναλτι μέσω VAR για χέρι του Στάλμαχ, ανέλαβε την εκτέλεση ο Μουζακίτης κι έστειλε την μπάλα αριστερά στην εστία για το 1-0 των Πειραιωτών.

Δευτερόλεπτα αργότερα ο Παπακανέλλος ουσιαστικά έδειξε τον δρόμο προς την κορυφή. Κουβαλώντας από δεξιά την μπάλα δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ που κατέληξε στα δίχτυα. Tο τρόπαιο για τον Ολυμπιακό σφράγισε ο Μπακούλας, ο οποίος πέτυχε το κορυφαίο γκολ της χρονιάς με ψαλιδάκι έπειτα από σέντρα του Κουτσογούλα.

Στην κορυφή της Ευρώπης ο Ολυμπιακός: Η Κ19 διέσυρε τη Μίλαν σε έξι λεπτά και σήκωσε το UEFA Youth League!
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

20:52 - 22.04.2024

Σε... θρύλος της Ευρώπης βαφτίστηκε ο Ολυμπιακός Κ19, ο οποίος διέσυρε τη Μίλαν στον τελικό του Youth League με σκορ 3-0. Οι Πειραιώτες ολοκλήρωσαν μία ονειρική σεζόν με τον καλύτερο τρόπο, κατακτώντας το πρώτο ευρωπαϊκό τους τρόπαιο.

Δείτε τα highlights και φωτορεπορτάζ από τον θρίαμβο των Πειραιωτών.