Η απονομή του τροπαίου στην πρωταθλήτρια κόσμου Ισπανία (vid)

©glomex

Κώστας Τσιακλής 16:39 - 20.08.2023

Δείτε την απονομή του τροπαίου στην πρωταθλήτρια κόσμου Ισπανία που επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών.

Σε έναν τελικό που τα είχε όλα η Ισπανία επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία της. Την σπουδαία αυτή αναμέτρηση έκρινε το γκολ της Καρμόνα. Η 23χρονη επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά ότι διαθέτει εξαιρετικό αριστερό πόδι και με ωραίο σουτ στο 29ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της.

Οι Ισπανίδες είχαν και άλλες ευκαιρίες να πάρουν σημαντικό προβάδισμα και να «κλειδώσουν» τη νίκη, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι της Ερμόσο στο 70ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά, η Αγγλία πίεσε αρκετά με σκοπό να βρει το «χρυσό» γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν τα κατάφερε, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.

Μετά το τέλος του αγώνα όπως είναι φυσιολογικό έγινε και η απονομή του τροπαίου στις Ισπανίδες, με την Ιβάνα Αντρές να το σηκώνει στον ουρανό της Αυστραλίας. Δείτε το βίντεο: