Πρωταθλήτρια κόσμου η Ισπανία - Νίκησε την Αγγλία στον τελικό (vids)

Ισπανία - Αγγλία

© Glomex

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 15:20 - 20.08.2023 / Ανανεώθηκε: 15:26 - 20.08.2023

Με γκολ της Καρμόνα, η Ισπανία επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών κι έτσι ανέβηκε στην κορυφή του κόσμου.

Το γκολ της Καρμόνα ήταν αρκετό, για να στέψει την Ισπανία πρωταθλήτρια κόσμου!

Σε έναν τελικό που τα είχε όλα. η «Ρόχα» επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας και κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία της. Την σπουδαία αυτή αναμέτρηση έκρινε το γκολ της Καρμόνα. Η 23χρονη αρχηγός της Εθνικής Ισπανίας επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά ότι διαθέτει εξαιρετικό αριστερό πόδι και με ωραίο σουτ στο 29ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της.

Οι Ισπανίδες είχαν και άλλες ευκαιρίες να πάρουν σημαντικό προβάδισμα και να «κλειδώσουν» τη νίκη, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι της Ερμόσο στο 70ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά, η Αγγλία πίεσε αρκετά με σκοπό να βρει το «χρυσό» γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν τα κατάφερε, με το 1-0 να μένει μέχρι τέλους.

Ισπανία: Κολ, Μπατλ, Παράδες, Κοντίνα, Καρμόνα, Μπονματί, Αμπεγιέιρα, Ερμόσο, Καλντεντέι, Παραγουέλο, Ρεντόντο

Αγγλία: Ερπς, Κάρτερ, Μπράιτ, Γκρίνγουντ, Μπρόουνζ, Στάνγουεϊ, Γουολς, Νταλί, Τουν, Ρουσό, Χεμπ.

Εισβολέας διέκοψε προσωρινά τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών με μήνυμα κατά του Πούτιν (vid)
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

14:37 - 20.08.2023

Κατά τη διάρκεια του τελικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών ανάμεσα σε Αγγλία και Ισπανία, ένας άνδρας εισέβαλε στον αγωνιστικό χώρο φορώντας μπλούζα, με μήνυμα κατά του Πούτιν και υπέρ της Ουκρανίας.