Ο Μπερνάρ φώναξε «Ελλάς, Ευρώπη, Παναθηναϊκός»!

Γιώργος Σακελλαρίου 22:59 - 09.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:15 - 09.08.2023

Ο Παναθηναϊκός με εμφάνιση βγαλμένη από την ένδοξη ευρωπαϊκή του ιστορία και με γκολ του Μπερνάρ λύγισε 1-0 την ισχυρή Μαρσέιγ στη Λεωφόρο και πάει στη Μασσαλία για να σφραγίσει το εισιτήριο για τα playoffs του Champions League. Με δέκα από το 65’ οι Γάλλοι, λόγω αποβολής του Κοντογκμπιά.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και διεκδικεί το όνειρο. Αν και για την ένδοξη ιστορία του, μόνο όνειρο δεν είναι οι όμιλοι του Champions League.

Το «τριφύλλι» έβγαλε ένταση κόντρα στην ισχυρή Μαρσέιγ, την ακύρωσε επιθετικά, μπλόκαρε την ποιοτική επιθετική της γραμμή και όταν αποβλήθηκε στο 65’ σωστά ο Κοντογκμπιά, προσπάθησε να σημειώσει το γκολ που θα του έδινε τη νίκη και θα ανέβαζε τις πιθανότητες πρόκρισης.

Το πέτυχε στο 83’ σε μία εκπληκτική ενέργεια με τον Μπερνάρ και πλέον η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πηγαίνει στη Μασσαλία για να τελειώσει τη δουλειά και να βρεθεί στα playoffs της διοργάνωσης και μία ανάσα από τους ομίλους.

Σχηματισμοί

Ο Παναθηναϊκός είχε στο τέρμα τον Μπρινιόλι, στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν ο Βαγιαννίδης, αριστερό μπακ ο Χουάνκαρ και στο κέντρο της άμυνας ξεκίνησαν οι Μάγκνουσον, Γεντβάι. Στα χαφ ήταν οι Πέρεθ, Βιλένα, δεξιά στην επίθεση ο Μαντσίνι, αριστερά ο Βέρμπιτς και ο Τζούρισιτς πίσω από τον Σπόραρ.

Για τη Μαρσέιγ στο τέρμα ήταν ο Πάου Λόπες, δεξί μπακ ο Κλος, αριστερό ο Λοντί και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Ζιγκό, Μπαλέρντι. Στα χαφ έπαιξαν οι Βερετού, Κοντογκμπιά, δεξιά ο Σαρ, αριστερά ο Ουναχί κι ο Εντιαγέ πίσω από τον Ομπαμεγιάνγκ, σε σχηματισμό 4-2-3-1.

Μπλόκαρε του Γάλλους ο ΠΑΟ

Το «τριφύλλι» παρατάχθηκε χωρίς φόβο κόντρα στη Μαρσέιγ. Παρά την πίεση των Γάλλων ψηλά, ανά διαστήματα, ο Παναθηναϊκός βρήκε τρόπο να σπάσει την πίεση. Σε ορισμένες στιγμές, μάλιστα, εκμεταλλεύτηκε λάθη της Μαρσέιγ και κυρίως οι Βέρμπιτς, Τζούρισιτς βρέθηκαν σε θέση βολής, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική πάσα ή στην εκτέλεση.

Στο 10’ ο Βαγιαννίδης από δεξιά έκανε ωραία ενέργεια, ο Βέρμπιτς κόπηκε πριν εκτελέσει εντός περιοχής και η μπάλα έφτασε εκτός περιοχής στον Πέρεθ, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ. Στο 20’ κόρνερ του Βέρμπιτς από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Γεντβάι, αλλά η κεφαλιά του Κροάτη στόπερ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 22’ ήταν η σειρά της Μαρσέιγ για την πρώτη και ουσιαστικά μοναδική της καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο. Σέντρα του Λοντί από αριστερά, κεφαλιά του αμαρκάριστου Ομπαμεγιάνγκ εντός περιοχής έφυγε άουτ.

Στο 31’ ο Βέρμπιτς ενώ έμπαινε στην περιοχή και είχε δίπλα του τον αμαρκάριστο Μαντσίνι δέχθηκε φάουλ στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ωστόσο, εκτέλεση του Μάγκνουσον κατέληξε στο τείχος. Στο 44’ δεξί σουτ του Ουναχί εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι και έτσι δεν υπήρχε σκορ στο πρώτο 45λεπτο.

Ευκαιρίες ο Παναθηναϊκός

Το «τριφύλλι» μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με πίστη στη νίκη, πίεσε και δημιούργησε φάσεις. Στο 49’ ο Σπόραρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πάσαρε στον Τζούρισιτς, ο οποίος χωρίς ισορροπία αστόχησε.

Στο 50’ σουτ του Ουναχί βρήκε στο κεφάλι του Γεντβάι, στην εξέλιξη νέο σουτ του Κλος κατέληξε άουτ. Στο 53' ο Σπόραρ από τη μικρή περιοχή δεν έπιασε καλά το σουτ και χάθηκε η ευκαιρία, ενώ στο 57’ ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ, αλλά το φαλτσαριστό αριστερό σουτ του Μαντσίνι εντός περιοχής, έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 59’ αριστερό σουτ του Βιλένα εντός περιοχής, έφυγε κι αυτό πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Με δέκα η Μαρσέιγ!

Ο Παναθηναϊκός μέχρι το 60’ ήταν ανώτερος, ενώ ο Γιοβάνοβιτς έριξε στη μάχη τον Κλαϊνχάισλερ, πήγε πιο αριστερά τον Τζούρισιτς σε μια διάταξη ουσιαστικά 4-3-3. Στο 65’ η γαλλική ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Κοντογκμπιά, ο οποίος είχε κίτρινη κάρτα από τα 33 δευτερόλεπτα για φάουλ στον Τζούρισιτς, βρήκε τον Σέρβο άσο με τις τάπες στον χώρο της μεσαίας γραμμής κι αποβλήθηκε.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς μετά την αποβολή πέρασε στο ματς τον Ιωαννίδη, αλλά και τον Μπερνάρ για να φρεσκάρει μεσοεπιθετικά την ομάδα του και να κυνηγήσει το γκολ με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Γκολ ο Μπερνάρ!

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε τη Μαρσέιγ μετά την αποβολή, έψαξε με υπομονή το γκολ και το βρήκε στο 83’ με σκόρερ Μπερνάρ και αφού χάθηκε η μπάλα. Ο Βραζιλιάνος έδωσε στον Κλαϊνχάισλερ, αυτός στον Ιωαννίδη, ο οποίος πέρασε με μία στον Βραζιλιάνο κι αυτός εκτέλεσε με πλασέ στη δεξιά γωνία για το 1-0, βάζοντας φωτιά στη Λεωφόρο!

Ο Παναθηναϊκός κυνήγησε το δεύτερο γκολ, δεν το βρήκε, αλλά και πάλι το 1-0 είναι ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ (79’ Μπλαντένοβιτς), Μάγκνουσον, Γεντβάι, Πέρεθ, Βιλένα (79’ Τσέριν), Μαντσίνι, Βέρμπιτς (58’ Κλαϊνχάισλερ) Τζούρισιτς (71’ Μπερνάρ), Σπόραρ (71’ Ιωαννίδης).

Μαρσέιγ (Μαρθελίνο): Πάου Λόπες, Κλος, Λοντί, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Βερετού (85’ Γκεντουζί), Κοντόγκμπια, Σαρ (75’ Χαρίτ), Ουναχί (67’ Ρονγκιέρ), Εντιαγέ (75’ Μουγκέ), Ομπαμεγιάνγκ (85’ Εμπεμπά).

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ! Ο Παναθηναϊκός νίκησε 1-0 τη Μαρσέιγ με γκολ του Μπερνάρ στο 83'!
  • Είμαστε στο 96' ακόμα ένα λεπτό
  • 85' ο Γκεντουζί στη θέση του Βερετού και ο Εμπεμπά στη θέση του Ομπαμεγιάνγκ
  • Στο 83' ο Μπερνάρ έδωσε στον Κλαϊνχάισλερ, αυτός στον Ιωαννίδη, ο οποίος πέρασε με μία στον Βραζιλιάνο κι αυτός εκτέλεσε με πλασέ στη δεξιά γωνία για το 1-0!
  • 83' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
  • 79' ο Τσέριν στη θέση του Βιλένα και ο Μλαντένοβιτς αντί του κουρασμένου Χουάνκαρ
  • 75' Εκτός ο Σαρ και ο Εντιαγέ, μέσα οι Μουγκέ και Χαρίτ
  • 71' Ο Τζούρισιτς άφησε τη θέση του στον Μπερνάρ και ο Σπόραρ στον Ιωαννίδη
  • Στο 67' ο Ουναχί βγήκε και μπήκε ο Ρονγκιέρ
  • 65' Με δέκα η Μαρσέιγ δεύτερη κίτρινη στον Κοντογκμπιά, ο οποίος βρήκε με τις τάπες τον Τζούρισιτς. Ο μέσος της Μαρσέιγ είχε κίτρινη  από τα 33 δευτερόλεπτα,πάλι για φάουλ στον Σέρβο άσο του Παναθηναϊκού
  • Στο 59' αριστερό σουτ του Βιλένα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • Στο 58' ο Κλαϊνχάισλερ στη θέση του Βέρμπιτς
  • Στο 57’ αριστερό σουτ του Μαντσίνι εντός περιοχής, έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • Στο 56' σουτ του Βαγιαννίδη εκτός περιοχής έφυγε ψηλά άουτ
  • Στο 53' ο Σπόραρ από τη μικρή περιοχή δεν έπιασε καλά το σουτ και χάθηκε η ευκαιρία.
  • Στο 50' σουτ  του Ουναχί βρήκε στο κεφάλι του Γεντβάι, στην εξέλιξη νέο σουτ του Κλος λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • Ένα λεπτό ο έξτρα  χρόνος
  • 44' Σουτ του Ουναχί με το δεξί εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι.
  • 43' Κίτρινη ο Τζούρισιτς για τράβηγμα στον Κοντογκμπιά
  • Δεν βγήκε φάση σε φάουλ γέμισμα του Βέρμπιτς στο 39'
  • Στο τείχος του φάουλ του Μάγκνουσον
  • Ο Βέρμπιτς ήταν έτοιμος να μπει στη μεγάλη περιοχή με έναν αντίπαλο και τον Μαντσίνι δίπλα του, τον τράβηξε  ο Μπαλέρντι και πήρε και κίτρινη κάρτα
  • 31' Φάουλ σε καλό σημείο ο Παναθηναϊκός.Στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής
  • 27' Φάουλ του Βερετού έβγαλε άμυνα ο Παναθηναϊκός, νέα σέντρα από δεξιά του Κλος κόπηκε
  • 22' Σέντρα του Λοντί, κεφαλιά του αμαρκάριστου Ομπαμεγιάνγκ έφυγε άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τη Μαρσέιγ
  • 20' Κόρνερ του Βέρμπιτς από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Γεντβάι, αλλά η κεφαλιά του Κροάτη στόπερ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 16' Κίτρινη στον Εντιαγέ, δεύτερη για τους Γάλλους στο ματς. Την πρώτη την είδα ο Κοντόγκμπια στα 33 δευτερόλεπτα
  • 15' Ο Σαρ δεν έπιασε καλά την κεφαλιά απομάκρυνε ο Παναθηναϊκός.
  • 10' Ο Παναθηναϊκός απείλησε. Ο Βαγιαννίδης απο δεξιά έκανε ωραία ενέργεια, ο Βέρμπιτς κόπηκε πριν εκτελέσει εντός περιοχής και η μπάλα έφτασε εκτός περιοχής στον Πέρεθ, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ
  • 8' Πιέζει ψηλά με τη μεσοεπιθετική της τετράδα η Μαρσέιγ, δεν αφήνει χώρο στον Παναθηναϊκό
  • 5' Ο Παναθηναϊκός έχει ξεκινήσει με διάθεση, αλλά και η Μαρσέιγ βγάζει ένταση
  • Κίτρινη στον Κοντόγκμπια στα 33 δευτερόλεπτα για μαρκάρισμα στον Τζούρισιτς
  • Σέντρα στο ματς
  • Τηρήθηκε ευλαβικά και χειροκρότησε όλο το γήπεδο.
  • Ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του δολοφονημένου οπαδού της ΑΕΚ Μιχάλη Κατσούρη
  • Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Ακούγεται ο ύμνος του Παναθηναϊκού
  • Διαιτητής είναι ο Ρουμάνος Ισβάν Κόβακς και βοηθοί οι συμπατριώτες του Μαρινέσκου και Αρτένε. Τέταρτος είναι ο επίσης Ρουμάνος Μπιρσάν και στο VAR ο Ιταλός Πάολο Βαλέρι και ο συμπατριώτης του Αλεάντρο ντι Πάολο.
  • Τώρα ακούγεται η σύνθεση του Παναθηναϊκού και χειροκροτούνται οι παίκτες, ενώ αποθέωθηκε ο Γιοβάνοβιτς. Ζεσταίνεται η ατμόσφαιρα
  • Ανάλυση από το Sportal για το κλίμα που επικρατεί στο γήπεδο και για το πως θα αγωνιστούν οι δύο ομάδες.
  • Η Λεωφόρος 20 λεπτά πριν τη σέντρα δεν έχει γεμίσει. Και η αλήθεια είναι ότι με όσα έγιναν το βράδυ της Δευτέρας και τη δολοφονία ενός νέου ανθρώπου, επικρατεί ένα μούδιασμα, μία παγωμάρα. Η ατμόσαιρα δεν έχει καμία σχέση με τη γιορτή που είχε στηθεί πριν τη σέντρα με τη Ντνίπρο