Ανατρεπτικός... Ατρόμητος στη Λεωφόρο και προβάδισμα πρόκρισης επί του Παναθηναϊκού!

Μπάμπης Τσιμπίδας 23:02 - 24.01.2024 / Ανανεώθηκε: 23:40 - 24.01.2024

Ο Ατρόμητος νίκησε ξανά με ανατροπή τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με 2-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Ο Αϊτόρ σκόραρε νωρίς το 1-0, Γιουμπιτάνα και Αντζιέλσκι τα γκολ των φιλοξενούμενων. Δοκάρι ο Μπακασέτας, έχασε πέναλτι ο Ιωαννίδης στο φινάλε.

Η πρώτη ήττα του Φατίχ Τερίμ, είναι γεγονός. Όπως άλλος ένας θρίαμβος με ανατροπή του Σάσα Ίλιτς επί του Παναθηναϊκού. Ο Ατρόμητος πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, επικρατώντας 2-1 στο “Απόστολος Νικολαΐδης”. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε νωρίς, έμοιαζε να οδεύει προς μία εύκολη νίκη, αλλά λάθεψε. Και οι φιλοξενούμενοι τον χτύπησαν όπως ακριβώς στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος πριν λίγο καιρό.

Πρακτικά, ο Παναθηναϊκός δύσκολεψε πάρα πολύ τη ζωή του, αφού θα πάει στο Περιστέρι για ένα ματς ζωής ή θανάτου, εν μέσω των ντέρμπι με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Ότι ακριβώς ήθελε να αποφύγει ο Τερίμ. Όμως ο Τούρκος ρίσκαρε.

H ενδεκάδα του Τερίμ περιλάμβανε τρεις που έκαναν ντεμπούτο, τους Μπακασέτα, Ντραγκόβσκι και Ούγκο και έναν που έπαιξε βασικός για πρώτη φορά, τον Ακαϊντίν. Οπότε, η συνοχή και η λειτουργία του σχήματος ήταν ένα ερωτηματικό, που αποδείχτηκε δυσλειτουργικό.

Ο Ίλιτς εμφάνισε ένα σύνολο αποτελούμενο από καμικάζι, με ένταση και διάθεση που δεν είχαν καμία σχέση με την απόδοση της Κυριακής κόντρα στην ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι δεν πανικοβλήθηκαν από το πράσινο προβάδισμα, έπαιξαν έξυπνα και πήραν το διπλό. Το οποίο κράτησε ο Τσιντώντας στο φινάλε με την απόκρουση στο πέναλτι του Ιωαννίδη. Τίποτα δεν κρίθηκε, όλα μένουν ανοιχτά για τη ρεβάνς σε μία εβδομάδα, που αναμένεται… δραματική!

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με ένταση και στο 10’, ο Μπακασέτας με σουτ τράνταξε το δοκάρι του Τσιντώντα. Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε το 1-0. Ο Μπακασέτας βρήκε τον Τζούρισιτς, ο Σέρβος με κόντρα από αμυντικό έδωσε στον Αϊτόρ και πλάσαρε ιδανικά.

Ο ρυθμός έπεσε και ο Ατρόμητος ισοφάρισε στην πρώτη επίθεση του. O Έρλινγκμαρκ στο τετ-α-τετ πλάσαρε, ο Ντραγκόβσκι απέκρουσε και στην επαναφορά, ο Αντζιέλσκι σκόραρε.

Σε επανάληψη της πρόσφατης αναμέτρησης του Περιστερίου, o Ατρόμητος ανέτρεψε το σκορ στο 42’. Σε αντεπίθεση από κόρνερ, ο Ρομπάιγ έβγαλε τετ-α-τετ τον Γιουμπιτάνα και αυτός πλάσαρε για το 1-2.

Ο Παναθηναϊκός έχασε σωρεία ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο με τον Αϊτόρ και με τον Μπερνάρ, όμως η μεγαλύτερη φάση για την ισοφάριση χάθηκε στο φινάλε. Ο Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτι από χτύπημα εκτός φάσης του Ασεβέδο, όμως πήγε να το εκτελέσει αλά… Πανένκα και ο Τσιντώντας το αποσόβησε, με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού.

O MVP: Ο Γιουμπιτάνα στην κανονική διάρκεια. Αναστάτωσε τους πράσινους, σκόραρε και δεν τους άφησε σε ησυχία, κερδίζοντας φάουλ και κλέβοντας μπάλες.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην απόκρουση του Τσιντώντα στο πέναλτι του Ιωαννίδη στο φινάλε. Εκεί ο Παναθηναϊκός άδειασε.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Τερίμ πήρε αδικαιολόγητα ρίσκα με το ροτέισον, χάλασε τη συνοχή της ενδεκάδας, ειδικά στην άμυνα και δεν βρήκε λύσεις από τις αλλαγές. Ο Σάσα Ίλιτς παρουσίασε μία ψυχωμένη ομάδα, που δεν φοβήθηκε, άντεξε στην πίεση και έκανε σωστή διαχείριση με τις αλλαγές.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος από την Αρκαδία είχε σωστές αποφάσεις σε γενικές γραμμές. Έχασε το σπρώξιμο του Ασεβέδο στον Ιωαννίδη και το υπέδειξε από το VAR, άφησε τον ρυθμό και μόνο στον πειθαρχικό έλεγχο θα μπορούσε να είναι πιο αυστηρό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας (61’ Βαγιαννίδης), Ακαϊντίν, Ούγκο, Μλαντένοβιτς, Αράο (71’ Ρούμπεν), Βιλένα (61’ Μπερνάρ), Μπακασέτας (71’ Ιωαννίδης), Μαντσίνι (87’ Ζέκα), Αϊτόρ, Τζούρισιτς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώντας, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ (65’ Ντε Μποκ), Αθανασίου, Έντερ, Έρλινγκμαρκ, Βρακάς (68’ Βαλένσια), Ρομπάιγκ, Γιουμπιτάνα (65’ Τριμάτης), Αντζιέλσκι (94’ Βέργος)

• Τέλος αγώνα. Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 1-2
  • 97' Εκπληκτική κίνηση του Βέργου και εκτέλεση από πλάγια αριστερά απέκρουσε ο Ντραγκόβσκι
  • 95' Ο Αντζιέλσκι εκτός Βέργος μέσα
  • 7 λεπτά οι καθυστερήσεις

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Κακή εκτέλεση του Ιωαννίδη και ο Παναθηναϊκός χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Μετά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε, ο Ιωαννίδης πήγε με προτεταμένο πόδι.΄

• Ο Ιωαννίδης εκτέλεσε α λα Πανένκα, ο Τσιντώντας απέκρουσε, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια ο διεθνής φορ έκανε την προβολή, ο Τσιντώτας και πάλι απέκρουσε, η μπάλα πήγε στο αριστερό δοκάρι κι επέστρεψε στην αγκαλιά του Έλληνα τερματοφύλακα!
  • ΑΠΙΘΑΝΟΣ ΤΣΙΝΤΩΤΑΣ!
  • 88' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟ!
  • Πάει να δει τη φάση ο Διαμαντόπουλος!
  • 87' Ελέγχεται φάση για πέναλτι σε μονομαχία του Ασεβέδο στον Ιωαννίδη
  • Μετά το 70' ο Παναθηναϊκός σφυροκοπάει τον Ατρόμητο
  • 79' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Τζούριτσιτς έδωσε στον Αϊτόρ, αλλά το αριστερό σουτ του Ισπανού έφυγε άουτ
  • Η ευκαιρία του Αϊτόρ
  • 76' Σουτ του Μλαντένοβιτς από αριστερά έφυγε άουτ
  • 76' Ο Πομόνης στη θέση του Ρομπάιγ
  • 75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπερνάρ από βαθιά μπαλιά βρέθηκε απέναντι στον Τσιντώτα και προσπάθησε να τον «κρεμάσει», αλλά μπλόκαρε ο Έλληνας γκολκίπερ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Δεν μοιάζει το ματς πως θα πάει στην ισοπαλία. Πιο πολύ για τρίτο γκολ του Ατρόμητου πάει...

• 72' Σέντρα του Αϊτόρ κεφαλιά του Μπερνάρ ήταν άστοχη
  • Σε σουίτα ο Μάγκνουσον και ο Σένκεφελντ
  • 71' Ο Πέρεθ στη θέση του Αράο και ο Ιωαννίδης αντί του Μπακασέτα
  • Στο γήπεδο και ο Γιώργος Βαρδινογιάννης
  • 69' Κεφαλιά του Τζούριτσιτς στα χέρια του Τσιντώτα
  • 67' Μεγάλη ευκαιρία ο Ατρόμητος. Οι πράσινοι έκαναν λάθη, ο Βαλένσια βγήκε τετ α τετ με τον Ντραγκόβσκι και πλάσαρε άουτ με το δεξί!
  • 64' Ενοχλήσεις ο Γιουμπιτάνα και ο Ιμερέκοφ που έχουν ενοχλήσεις. Εκτός και ο Βρακάς. Μέσω Βαλένσια, Ντε Μποκ, Κουέν
  • Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Βαγιαννίδης έδωσε στον Μπακασέτα, αυτός έστρωσε στον Αϊτόρ, αλλά το αριστερό πλασέ του Ισπανού κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
  • 60' Βαγιαννίδης αντί Κώτσιρα και Μπερνάρ αντί του Βιλένα

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Μπακασέτας είναι θετικός, ο Τζούρισιτς όχι. Ο Σέρβος μοιάζει επηρεασμένος και ακόμα με τις επαφές του με τη μπάλα, αργεί και δεν παίρνει σωστές αποφάσεις.

• 58' Κόρνερ του Μαντσίνι, κεφαλιά του Ακαϊντίν πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • 56' Επιθετικό φάουλ του Μπακασέτα σε εναέρια μονομαχία, χάθηκε η ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό.
  • 54' Δεξί σουτ του Βιλένα μπλόκαρε ο Τσιντώτας

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Το ματς είναι στο όριο. Ο Παναθηναϊκός ψάχνει την ισοφάριση, αλλά με ένα λάθος στην άμυνα και με διαφορά δύο τερμάτων, τα πράγματα θα δυσκολέψουν.

• Τέλος ημιχρόνου Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 1-2
  • 45'+2' Φάουλ του Μπακασέτα στο τείχος, νέο σουτ του διεθνούς άσου κόντραρε σε κόρνερ
  • Δείτε το 1-1 του Ατρόμητου

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Το ματς πάει για... κόπια της πρόσφατης αναμέτρησης του Περιστερίου. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, έλεγχε τον ρυθμό και αναπάντεχα, βρίσκεται πίσω στο σκορ.

• Ο Ρομπάιγ έβγαλε την μπαλιά στον Γιουμπιτάνα κι αυτός με αριστερό σουτ στο τετ α τετ νίκησε τον Ντραγκόβσκι
  • 42' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Βίτορ Ούγκο δεν έχει ρυθμό, αφού προέρχεται από προετοιμασία και ένα 45λεπτο σε φιλικό. Φαίνεται πως δεν έχει σιγουριά στις κινήσεις του και ίσως ο Τερίμ να έπρεπε να προτιμήσει τον Σένκεφελντ από τον Βραζιλιάνο.

• 36' Αστόχησε ο Μλαντένοβιτς από πλάγια αριστερά, αλλά δόθηκε οφσάιντ
  • Η ευκαιρία του Αϊτόρ από τη μπαλιά του Ούγκο.
  • 33' Μεγάλη ευκαιρία ο Παναθηναϊκός. Ο Αϊτόρ έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Μαντσίνι από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 32' Μεγάλη ευκαιρία ο Ατρόμητος. Ο Γιουμπιτάνα εκτέλεσε κι απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντραγκόβσκι.
  • 31' Αριστερό σουτ του Αϊτόρ κόντραρε σε κόρνερ
  • Δείτε το γκολ του Παναθηναϊκού με τον Αϊτόρ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Τύχη δεν έχει ο Παναθηναϊκός. Κρατάει μπάλα, πρεσάρει, δημιουργεί, απειλεί και με... μισή φάση, δέχτηκε γκολ. Δεν θα είναι περίπατος το ματς και πρέπει να το κατανοήσουν οι “πράσινοι”.

• ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΓΚΟΛ! Οριακή φάση, στην ίδια ευθεία με τον Κώτσιρα ο Αντζιέλσκι.
  • Ο Έρλινγκμαρκ εκτέλεσε με το αριστερό από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Ντραγκόβσκι απέκρουσε εκπληκτικά, αλλά κατέληξε στον Αντζιέλσκι, ο οποίος με σκαφτό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
  • 25' Σκόραρε ο Ατρόμητος, αλλά έχει δοθεί οφσάιντ
  • Δείτε το τρομερό σουτ του Μπακασέτα που κατέληξε στο αριστερό δοκάρι!
  • 19' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Ούγκο έβγαλε την μπαλιά στον Αϊτόρ, ο Ισπανός εκτέλεσε κι έβαλε την κόντρα σε κόρνερ ο Ασεβέδο

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Μεγάλη ιστορία αυτό το γκολ τόσο νωρίς. Αφενός ο Αϊτόρ σκοράρει ξανά και θα νιώσει ακόμα μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Αφετέρου, μία ενδεκάδα με ιδιαιτερότητες λύνεται και θα αποδώσει καλύτερα.

• Τα πειράγματα του Μπακασέτα στον Τσιντώτα πριν το ματς
  • Ανθοδέσμη από Ιωαννίδη και Ζέκα μπροστά από το πανό για τον Γιώργο Αλεξανδρή, οπαδό του Παναθηναϊκού και στέλεχος του Ερασιτέχνη που έφυγε από τη ζωή
  • Ο Μπακασέτας πέρασε κάθετα στον Τζούριτσιτς, ο Σέρβος γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Αϊτόρ με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ!
  • 12' ΓΚΟΟΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ!
  • Ο διεθνής άσος εξαπέλυσε δυνατό σουτ με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τράνταξε το αριστερό δοκάρι!
  • 10' ΔΟΚΑΡΙ Ο ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Τερίμ επαναφέρει τον Αράο στο “6” που είναι η φυσική θέση του. Άλλωστε, εκεί τον γνώρισε στην Τουρκία και είναι λογικό να τον θέλει εκεί που θα αποδώσει καλύτερα. Επίσης, έχει ενδιαφέρον πως θα λειτουργήσει η τριάδα των Ντραγκόβσκι - Ακαϊντίν - Ούγκο, που είναι νέοι και δεν έχουν μάθει ο ένας τον άλλο.

• 5' Γύρισμα του Μπακασέτα απομάκρυνε η άμυνα. Μπήκε δυνατά ο Παναθηναϊκός.
  • Σέντρα στο ματς
  • Εκτός για τον Παναθηναϊκό οι Χουάνκαρ, Πάλμερ-Μπράουν, Μάγκνουσον, Παλάσιος, Γερεμέγεφ, Τσέριν Βέρμπιτς και Σπόραρ.
  • Ο Σάσα Ίλιτς δεν υπολογίζει τους Κούντε, Τζαβέλλα, Τζοβάρα, Κιβρακίδη, αλλά και τους Καμαρά και Κεσχρίντα που βρίσκονται στο Copa Africa.
  • Οι ενδεκάδες ξανά: Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Ούγκο, Ακαϊντίν, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Αράο, Βιλένα, Μπακασέτας, Αϊτόρ, Μαντσίνι, Τζούρισιτς.
  • Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Ασεβέδο, Ιμερέκοφ, Τσακμάκης, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ, Έντερ, Βρακάς, Ρομπάιγ, Γιουμπιτάνα, Αντζιέλσκι.
  • Στον πάγκο του Παναθηναϊκού είναι οι Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Ζέκα, Ιωαννίδης, Μπερνάρ, Γεντβάι, Φικάι, Κυριόπουλος. Στον πάγκο του Ατρομήτου είναι οι Δήμος, Βέργος, Βαλένσια, Τριμμάτης, Πομόνης, Ντε Μποκ, Κουέν, Καραμάνης και Ντιρκς.
  • Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος. Βοηθοί: Πετρόπουλος, Τριανταφύλλου. Τέταρτος ο Περράκης και στο VAR οι Κουμπαράκης, Σαμοϊλης.
  • Οι αρχηγοί του Παναθηναϊκού Ιωαννίδης, Ζέκα άφησαν μία ανθοδέσμη μπροστά στο πανό που είναι αφιερωμένο στην μνήμη του αδικοχαμένου οπαδού του Παναθηναϊκού και στελέχους του Ερασιτέχνη Γιώργου Αλεξανδρή.
  • Η πρώτη προπόνηση του Μπακασέτα και του Ούγκο
  • Ο Μπακασέτας, όπως είναι η σύνθεση του Παναθηναϊκού, είναι πιθανό να παίξει φορ.

ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΙΜΠΙΔΑΣ: Ο Φατίχ Τερίμ δεν έχει τέτοια θέματα. Ξεκίνησε τον Μπακασέτα με μία προπόνηση και τους Ούγκο, Ντραγκόβσκι. Ο Βραζιλιάνος ήρθε την Κυριακή το απόγευμα και ο Πολωνός τερματοφύλακας την Παρασκευή. Εκτός αποστολής από τους νέους έμεινε ο Λημνιός...