«Καθάρισε» ο Νταρίντα για τον Άρη που έκλεισε εισιτήριο για τα ημιτελικά!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος Αλέξης Σαββόπουλος 19:58 - 24.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:15 - 24.01.2024

Ο σαφώς ανώτερος Άρης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νταρίντα, που σκόραρε δις, επικράτησε 3-0 της Νίκης Βόλου και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς.

Φορτσάρει για τα ημιτελικά ο Άρης! Η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε σε φοβερή μέρα τον Νταρίντα, που πέτυχε δύο γκολ, ενώ του ακυρώθηκε και ένα και πήρε τη νίκη με 3-0 επί της Νίκης Βόλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο πρώτο ματς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κάπως έτσι οι Θεσσαλονικείς μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας και έχουν ήδη στο μυαλό τους τα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ΟΦΗ - Παναιτωλικός.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε το πως θα εξελιχθεί το παιχνίδι, με τους «κίτρινους» να είναι κυρίαρχοι, να έχουν την κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν να «ξεκλειδώσουν» την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίο είχαν τελείως παθητικό ρόλο στο ματς.

Μέσα σε ένα τετράλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες, όλες με τον, ο οποίος ήταν πολύ δραστήριος, αλλά τα τελειώματα του δεν ήταν καλά. Ο Ισπανός απείλησε ξανά στο 23', ενώ έπειτα από τρία λεπτά είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή οι Θεσσαλοί. Ο Λίταινας κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το πλασέ από κοντά αλλά ο Κουέστα απέκρουσε.

Οι «κίτρινοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 30' με τον Νταρίντα, αλλά το γκολ του Τσέχου ακυρώθηκε ως οφσάιντ, διότι στην αρχή της φάσης ήταν εκτεθειμένος ο Μορόν. Ύστερα από δέκα λεπτά, ο Άρης «άγγιξε» το γκολ, με τον Φεράρι να κάνει ένα αδύναμο πλασέ από θέση τετ α τετ και τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το... έργο δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο μέρος. Η εικόνα ήταν ακριβώς ίδια. Μόνο που η ομάδα του Άκη Μάντζιου έμοιαζε πιο... φρέσκια. Σε αυτό σίγουρα βοήθησαν οι αλλαγές (Σουλεϊμάνοφ, Οντουμπάτζο, Βερστράτε). Στο 53ο λεπτό ο Μορόν για ακόμη μία φορά δεν τα κατάφερε απέναντι στον Γκαραβέλη, που με μία εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Η πίεση των γηπεδούχων είχε γίνει ασφυκτική και τελικά απέδωσε καρπούς, αφού στο 58' βρήκαν το γκολ που έψαχναν. Ο Νταρίντα πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Γκαραβέλη σε σουτ του Σουλεϊμάνοφ και σκόραρε από κοντινή απόσταση για το 1-0. Και παρότι αρχικά ακυρώθηκε το τέρμα του Τσέχου, όπως και στο πρώτο 45λεπτο, στη συνέχεια μετά από εξέταση VAR ο κ. Βεργέτης έδειξε σέντρα.

Το γκολ δεν άλλαξε κάτι στη ροή του παιχνιδιού, καθώς η Νίκη Βόλου δεν μπόρεσε να βγάλει ποτέ αντίδραση. Ο Άρης συνέχισε την κυριαρχία του και στις καθυστερήσεις βρήκε άλλα δύο γκολ. Ο Νταρίντα χτύπησε ξανά, κάνοντας το 2-0 με κεφαλιά στο 90+3', ενώ στο 90+6' ο Σουλεϊμάνοφ με ένα υπέροχο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Νίκη Βόλου δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση μετά το γκολ που δέχτηκε και ο Άρης ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση με δύο γκολ στις καθυστερήσεις.

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος πέρα από τον Νταρίντα, που πέτυχε δύο γκολ, ενώ του ακυρώθηκε και ένα στο πρώτο ημίχρονο και γενικότερα έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση.

ΔΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

• Τέλος παιχνιδιού: Άρης - Νίκη Βόλου 3-0
  • 96' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 3-0! Ο Σουλεϊμάνοφ με ένα υπέροχο πλασέ νίκησε τον Γκαραβέλη.
  • 93' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 2-0! Ο Σαβέριο με μία σέντρα βρήκε τον Νταρίντα κι εκείνος με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 90' Κίτρινη κάρτα στον Ριμπέιρο, που κλώτσησε την μπάλα μετά από σφύριγμα του διαιτητή.
  • Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 90' Κίτρινη κάρτα στον Βερστράτε.
  • 89' Κίτρινη κάρτα στον Οντουμπάτζο.
  • 85' Κίτρινη κάρτα στον Να.
  • 83' Ευκαιρία για τον Άρη με σουτ του Σαβέιρο μέσα από την περιοχή, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
  • Το γκολ του Νταρίντα για το 1-0 του Άρη
  • 76' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βερστράτε, απέκρουσε ο Γκαραβέλης.
  • 70' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μορόν, άουτ η μπάλα.

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης βρίσκει το γκολ που έψαχνε με τον καλύτερο παίκτη του σήμερα τον Νταρίντα.

• 65' Σουτ του Νταρίντα, άουτ η μπάλα.
  • Ο Σουλεϊμάνοφ εξαπέλυσε ένα σουτ μετά από μία ωραία ενέργεια, ο Γκαραβέλης απέκρουσε και ο Νταρίντα όντας στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
  • 61' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 1-0! Αυτή τη φορά το γκολ του Νταρίντα μετράει.
  • 58' Βρίσκει δίχτυα ο Άρης, όμως το γκολ του Νταρίντα ακυρώθηκε κατευθείαν για οφσάιντ. Όπως και να 'χει, η φάση εξετάζεται από το VAR.
  • 57' Ζαμόρα μέσα, Γκαρσία έξω.
  • 57' Λίταινας και Τζιώρας εκτός, μέσα οι Ριμπέιρο και Παναγιωτίδης.
  • 53' Ευκαιρία για τον Άρη! Ο Οντουμπάτζο βρήκε τον Μορόν, εκείνος πλάσαρε μέσα από την περιοχή και ο Γκαραβέλης του είπε όχι για ακόμη μία φορά.

Αλέξης Σαββόπουλος: Τρεις μαζεμένες αλλαγές κάνει ο Μάντζιος για να αλλάξει την εικόνα της ομάδα του. Αλλάζει όλη τη δεξιά πλευρά και βάζει τον Βερστράτε αντι του Ντουκουρε.

• 52' Το... έργο του πρώτου μέρους συνεχίζεται, με τον Άρη να πιέζει και τη Νίκη Βόλου να αμύνεται.
  • 46' Οντουμπάτζο, Βερστράτε και Σουλεϊμάνοφ αντί των Ντουκουρέ, Μοντόγια και Φετφατζίδη.
  • 46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

Αλέξης Σαββόπουλος: Το τοίχος που έχει απλώσει μπροστά από τον Γκαραβελη δυσκολεύει τον Άρη που χρειάζεται ιδέες για να ξεκλειδώσει την άμυνα της Νίκης.

• Το ακυρωθέν γκολ του Νταρίντα
  • Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Άρης - Νίκη Βόλου: 0-0
  • 45' Κίτρινη κάρτα στον Ντουκουρέ.
  • Σουτ του Φετφατζίδη από το όριο της μεγάλης περιοχής, άουτ η μπάλα.
  • 40' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μορόν με μία κεφαλιά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Φεράρι, του οποίου το πλασέ όμως δεν ήταν καλό. Μπλόκαρε ο Γκαραβέλης.
  • Ακυρώθηκε το γκολ του Νταρίντα για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Ήταν εκτεθειμένος ο Μορόν.
  • Εξετάζεται η φάση από το VAR.
  • 30' ΓΚΟΟΛ για τον Άρη, 1-0! Ο Νταρίντα με ένα πολύ όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα,
  • 25' Πρώτη ευκαιρία για τη Νίκη Βόλου! Ο Κυριακίδης έκανε εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και βρήκε τον Λίταινα, το οποίου το πλασέ απέκρουσε ο Κουέστα.
  • 23' Μία ακόμα τελική προσπάθεια του Μορόν, που έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. «Στοπ» από τον Γκαραβέλη.
  • 20 Σουτ του Σαβέιρο μέσα από την περιοχή, κοντράρει στα σώματα η μπάλα.
  • 17' Κίτρινη κάρτα στον αρχηγό της Νίκης Βόλου, Κυριακίδη.

Αλέξης Σαββόπουλος: Ο Άρης με υπομονή γυρίζει την μπάλα ψάχνοντας τον ελευθερο διάδρομο στην διπλή ζώνη άμυνας της Νίκης Βόλου.

• Τρίτη ευκαιρία για τον Άρη, τρίτη τελική προσπάθεια από τον Μορόν. Ο Ισπανός επιθετικός μετά από μία ωραία ενέργεια δοκίμασε το πόδι του, με το σουτ του να περνάει άουτ.
  • 11' Νέα στιγμή για τον Άρη, με το πλασέ του Μορόν πάλι να μην είναι ιδανικό.
  • 9' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Ο Μορόν βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, όμως το πλασέ του ήταν κακό.
  • 6' Σέντρα από τον Φεράρι, μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.
  • 5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, τίποτα το αξιοσημείωτο.
  • 1' Το ματς ξεκίνησε!
  • Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.
  • Απομένουν 10 λεπτά για τη σέντρα.
  • Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσο, Ανδρέου, Στίκα, Αναστασίου, Κυριακίδης, Λίταινα, Γαβριηλίδης, Κρητικός, Πολίτης, Τζιώρας.
  • Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φεράρι, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ντουκουρέ, Νταρίντα, Μανού Γκαρθία, Φετφατζίδης, Σαβέριο, Μορόν.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Από την άλλη, οι Θεσσαλοί ξεπέρασαν το εμπόδιο του Λεβαδειακού στους «16», νικώντας με 1-0.
  • Ο Άρης έκανε την υπέρβαση και άφησε εκτός την νταμπλούχο Ελλάδας, ΑΕΚ, επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και το 0-0 του πρώτου αγώνα στην «OPAP Arena».
  • Σέντρα στις 18:00, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 2.
  • Αυτό είναι το πρώτο ματς των δύο ομάδων, ενώ η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη (30/1, 19:00).
  • Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Άρη με τη Νίκη Βόλου στο «Κλ. Βικελίδης» για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.