Τρίτη σερί νίκη στον λάκκο των λεόντων ο Πανσερραϊκός – Νίκησε τον ΟΦΗ έπειτα από 32 χρόνια!

Γιώργος Σακελλαρίου 20:00 - 06.11.2023 / Ανανεώθηκε: 20:14 - 06.11.2023

Με πέναλτι του Μούργου στο 88’ ο Πανσερραϊκός πήρε χρυσή νίκη με 2-1. Ο ΟΦΗ προηγήθηκε, είχε φάσεις, αλλά μετά τη Λαμία και τον ΠΑΣ Γιάννινα λύγισε κι αυτός στο κάστρο των Σερραίων και μάλιστα ήταν η πρώτη φορά από το 1991!

Ο Πανσερραϊκός γύρισε στο σπίτι του κι εκεί πέτυχε νίκη χρυσάφι.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία έμεινε πίσω στο σκορ από τον ΟΦΗ, ο οποίος ήταν πιο απειλητικός στο 1-1, όμως, ένα πέναλτι του Καρώ και η εύστοχη εκτέλεση του Μούργου, έδωσε μία τεράστια νίκη με 2-1 στους Μακεδόνες. Την τρίτη στη φυσική τους έδρα. Είχαν προηγηθεί τρίποντα κόντρα σε Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα.

Έτσι, ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε εντός έδρας νίκη επί των Κρητικών έπειτα από 31 χρόνια. Συγκεκριμένα, στις 13/10/91 είχε νικήσει 1-0. Έτσι, οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η ομάδα του Νταμπράουσκας έχασε την ευκαιρία να μπει στην εξάδα.

Άνοιξε το σκορ ο Ριέρα

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο απειλητικά στο ματς και στο 7’ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Μεγιάδο, πάσαρε στον Ντίκο, αυτός στον Τοράλ και ο Ισπανός σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Αυλωνίτη κι έφυγε κόρνερ.

Στο 16’, όμως, οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ με εξαιρετική ανάπτυξη. Κάθετη του Μεγιάδο στον Τοράλ, αυτός έδωσε στον Ριέρα και ο Ισπανός απέφυγε τον Μπέργκστρομ, αλλά και τον Χοβάν και πλάσαρε για το 0-1.

Γκολάρα ο Χατζηστραβός

Ο Πανσερραϊκός φυσικά δεν είχε άλλη επιλογή από το να ρισκάρει και ν’ ανέβει στο γήπεδο. Στην πρώτη του καλή φάση βρήκε και το γκολ για το 1-1. Ο Χατζηστραβός άλλαξε τη μπάλα με τον Μασαρίποφ κι εκτός περιοχής, ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έπιασε ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ με το δεξί κι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπάουμαν.

Οι Σερραίοι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους κι έψαξαν το 2-1. Στο 34’ σουτ του Άλεξιτς απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπάουμαν. Ο Τομάς στο 35’ εκτέλεσε το κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά ο Στάικος κι απέκρουσε εκπληκτικά ο Μπάουμαν.

Απείλησε ο ΟΦΗ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο επικίνδυνοι. Στο 55’ σέντρα από αριστερά του Θοράρινσον, κεφαλιά πάσα του Ντίκο, αλλά ο Ριέρα από κοντά σούταρε ψηλά άουτ. Στο 57’ έχασαν τεράστια ευκαιρία οι Κρητικοί. Γύρισμα από δεξιά του Ριέρα, ο Γκαγέγκος αμαρκάριστος έκανε προβολή με το αριστερό στην καρδιά της άμυνας κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 64’ είχε σπουδαία ευκαιρία η μακεδονική ομάδα. Ο Μορέιρα έκλεψε κι έδωσε δεξιά στον Τομάς, αλλά αυτός εντός περιοχής με το αριστερό πλάσαρε ψηλά άουτ.

Πέναλτι και 2-1!

Οι παίκτες του Βάλντας Νταμπράουσκας έδειχναν μεγαλύτερη διάθεση να επιτεθούν, ήταν πιο επικίνδυνοι, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τη μεγάλη ευκαιρία στο 83’. Ο Καρώ πήγε άτσαλα στον Άλεξιτς και τον έριξε στο έδαφος σε εναέρια μονομαχία. Ο Παπαπέτρου δεν έδειξε κάτι, αλλά ο Τσέτσιλας τον κάλεσε στο VAR. Καταλόγισε έτσι το πέναλτι και ο Μούργος στο 88’ ευστόχησε για το 2-1, το οποίο έμεινε έως το τέλος.

Ο MVP

Ο Μούργος που είχε την ψυχραιμία να ευστοχήσει σε πέναλτι σε κρίσιμο χρονικά σημείο παίρνει το βραβείο. Βοήθησε πολύ με το εκπληκτικό γκολ και ο Χατζηστραβός, ο οποίος απάντησε άμεσα στο τέρμα του Ριέρα. Ο τελευταίος με τον Θοράρινσον ήταν οι κορυφαίοι των Κρητικών.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Φυσικά στη φάση του πέναλτι. Ο Καρώ πήγε άτσαλα στον Άλεξιτς κι έδωσε το δικαίωμα στον διαιτητή να καταλογίσει το πέναλτι.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Παπαπέτρου θα μπορούσε να δώσει το πέναλτι άμεσα. Θεώρησε ότι ήταν μία απλή μονομαχία, αλλά ο Καρώ έβαλε άτσαλα το σώμα του κι έριξε στο έδαφος τον Άλεξιτς.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Μασαρίποφ (76’ Γούλερι), Πηλέας (76’ Πεταυράκης), Χατζηστραβός, Μορέιρα, Στάικος, Τομάς (70’ Μούργος), Ντανκερλούι (89’ Δεληγιαννίδης), Άλεξιτς (89’ Κολομπίνο).

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Μαρινάκης, Θοράρινσον, Βούρος, Καρώ (90’ Μοσκέρα), Πασαλίδης, Μεγιάδο (90’ Γκλέιζερ), Γκαγέγκος, Ριέρα (89’ Νέιρα), Τοράλ (48’ λ.τρ. Φελίπε), Ντικό.

ΤΟ LIVE

• ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ. Πανσερραϊκός-ΟΦΗ 2-1
  • 89' Μέσα Κολομπίνο και Δεληγιαννίδης, βγήκε ο Άλεξιτς και ο Ντανκερλούι
  • 89' Ο Νέιρα στη θέση του Καρώ και ο Γκλέιζερ αντί του Μεγιάδο
  • 88' ΓΚΟΟΛΛΛΛ Ο ΜΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ 2-1 ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ!
  • 87' Ο Μούργος στην άσπρη βούλα
  • 86' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ. Και κίτρινη στον Καρώ!
  • Σταμάτησε το ματς για να ελεγχθεί η φάση. Ο Καρώ έχει πάει άτσαλα στον Άλεξιτς και τον έριξε στο έδαφος σε εναέρια μονομαχία.
  • 83' Ζητάει πέναλτι ο Άλεξιτς για τον Πανσερραϊκό
  • 78' Φάουλ του Θοράρινσον, Ντίκο και Καρώ δεν κατάφεραν από κοντά να εκτελέσουν
  • 76' Μέσα Πεταυράκης, Γούλερι, εκτός Μασαρίποφ και Πηλέας
  • 70' ο Μούργος στη θέση του Τομάς
  • 66' Πλασέ του Ντίκο άουτ
  • 64' Μεγάλη φάση ο Πανσερραϊκός. Ο Μορέιρα έκλεψε κι έδωσε δεξιά στον Τομάς, αλλά αυτός εντός περιοχής με το αριστερό πλάσαρε ψηλά άουτ
  • 61' Ο ΟΦΗ είχε ευκαιρία με τον Φελίπε, η φάση ελέγχθηκε από τον Τσέτσιλα στο VAR για το αν πέρασε η μπάλα τη γραμμή, αλλά υπήρχε οφσάιντ και δεν μετράει ούτως ή άλλως
  • 60' Κίτρινη στον Αυλωνίτη
  • 57' Τεράστια ευκαιρία ο ΟΦΗ. Γύρισμα από δεξιά του Ριέρα, ο Γκαγέγκος αμαρκάριστος έκανε προβολή με το αριστερό στην καρδιά της άμυνας κι έστειλε τη μπάλα άουτ.
  • 55' Ευκαιρία ο ΟΦΗ. Σέντρα από αριστερά του Θοράρινσον, κεφαλιά πάσα του Ντίκο, ο Ριέρα από κοντά σούταρε ψηλά άουτ
  • 48' Αναγκαστική αλλαγή ο Τοράλ. Στη θέση του ο Λουίς Φελίπε
  • Σέντρα στο δεύτερο μέρος
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Πανσερραϊκός-ΟΦΗ 1-1 με τα γκολ των Ριέρα στο 16' και του Χατζηστραβού στο 24'
  • 35' Από την εκτέλεση του κόρνερ έπιασε την κεφαλιά ο Στάικος κι απέκρουσε εκπληκτικά ο Μπάουμαν. Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους Σερραίους.
  • 34' Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Σουτ του Άλεξιτς απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπάουμαν.
  • Ο Χατζηστραβός άλλαξε τη μπάλα με τον Μασαρίποφ κι εκτός περιοχής έπιασε ένα ΑΠΙΘΑΝΟ φαλτσαριστό σουτ με το δεξί κι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μπάουμαν για το 1-1
  • 24' ΓΚΟΟΟΛΛΛΛ Ο ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΧΑΤΖΗΣΤΡΑΒΟ!
  • 21' Σουτ του Μασαρίποφ στα σώματα
  • Κάθετη του Μεγιάδο στον Τοράλ, αυτός έδωσε στον Ριέρα και ο Ισπανός απέφυγε και τον Χοβάν και πλάσαρε για το 0-1
  • 16' ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛ Ο ΟΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΡΙΕΡΑ!
  • 7' Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μεγιάδο πέρασε στον Ντίκο, αυτός άφησε για τον Τοράλ, ο οποίος πλάσαρε και η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό για το κόρνερ.