Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τον κάκιστο ΠΑΟΚ, φωνάζει για τη διαιτησία ο Βόλος

Μάνος Τσαλγατίδης 20:54 - 07.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:19 - 07.12.2023

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 1-0 με πέναλτι του Σβαμπ τον Βόλο. Φωνές από τους φιλοξενούμενους για το ακυρωθέν γκολ του Μωραϊτη στο 69'.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να βρέθηκε σε κάκιστη ημέρα, αλλά κατάφερε με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Δικέφαλος έδειξε πως κερδίζει και στην κακή του ημέρα και αυτό είναι πραγματικά σημαντικό για το mentality της ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τον κλασικό του πλέον σχηματισμό 4-2-3-1 και τον Ράζβαν Λουτσέσκου να επιλέγει τους: Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Νέσμπεργκ, Κεντζιόρα, Σάστρε, Οζντόεφ, Σβαμπ, Κωνσταντέλια, Μουργκ, Ντεσπόντοφ και Σαμάτα.

Από την πλευρά του ο Ανχέλ Λόπες επέλεξε τον ίδιο σχηματισμό με του Δικεφάλου επιλέγοντας για την αρχική του σύνθεση τους: Κόστιτς, Κίτσο, Καλογερόπουλο, Σιέλη, Τάχατο, Τσοκάνη, Γκλάβσιτς, Κορνέτ, Ενγκίν, Ντέλετιτς, Γκαρσία.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο ματς, με τους παίκτες του Δικεφάλου να βγάζουν μια νωθρότητα που δεν την έχουν συνηθίσει έως τώρα στη σεζόν. Πολλά λάθη, μπερδεμένη σκέψη, λιγοστός έως και ελάχιστος ρυθμός και ανάποδες κινήσεις σε σχέση με την φορά της μπάλας ήταν κάποια στοιχεία που έκαναν τους παίκτες του ΠΑΟΚ να παρουσιάζουν ένα κακό πρόσωπο μέσα στο γήπεδο.

Στο 8ο λεπτό ο Δικέφαλος παραλίγο να το πληρώσει όλο αυτό, αφού ο Ενγκίν έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, πλάσαρε υποδειγματικά τον Ζ. Ζίβκοβιτς με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Ωστόσο, ο παίκτης της ομάδας από τη Μαγνησία ήταν περίπου δύο μέτρα οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε ορθά.

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν ξύπνησε, αλλά συνέχιζε στο ίδιο τέμπο, με τους Σβαμπ και Βιεϊρίνια να προσπαθούν να... ξυπνήσουν τους συμπαίκτες τους, αλλά μάταια. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» ήρθε στο 15ο λεπτό, όταν ο Βιεϊρίνια σκόραρε, ο Ντεσπόντοφ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κόστιτς.

Από εκεί και έπειτα τα λάθη και τα νεύρα από τις δύο ομάδες πρωταγωνίστησαν και έπρεπε να φτάσουμε στο 23΄ για να δούμε κάτι αξιόλογο. Ο Μουργκ διέλυσε την άμυνα του Βόλου με συνεχόμενες προσποιήσεις, αλλά το τεχνικό αριστερό πλασέ του, πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αυστριακός σέντραρε, η μπάλα κόντραρε, πήρε περίεργα φάλτσα και τελικά ο Κόστιτς μπλόκαρε.

Από εκείνο το σημείο μέχρι και το 41΄ο ΠΑΟΚ έκλεισε τον Βόλο στην περιοχή του, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει καθαρή ευκαιρία. Ωστόσο, στο 45ο λεπτό ο Δικέφαλος κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ντεσπόντοφ ανατράπηκε από τον Κίτσο. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε. Το 1-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Άνχελ Λόπες με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους έριξε στο παιχνίδι τους Άλχο και Ασλανίδη αποσύροντας από το ματς τους Τάχατο και Ντέλετιτς. Ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν έκανε αλλαγές, αλλά φώναζε στους παίκτες του συγκεντρωθούν και να παίξουν το γνωστό τους παιχνίδι.

Οι «ασπρόμαυροι» ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και τα λάθη τους συνεχώς αυξάνονταν, με τους παίκτες του Βόλου όμως να μην μπορούν να τα εκμεταλλευτούν. Η κερκίδα κατάλαβε πως η ομάδα χρειαζόταν υποστήριξη και έτσι ξεκίνησε να σπρώχνει την ομάδα με τη φωνή της. Η αλήθεια είναι πως αυτό έπιασε και ο ΠΑΟΚ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να ανεβάζει την απόδοση του.

Ο Κωνσταντέλιας έσπασε το σημαιάκι του κόρνερ από τα νεύρα του και αργότερα προσπαθούσε να το φτιάξει (vid)

O Γιάννης Κωνσταντέλιας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα νεύρα του κατά τη διάρκεια του ΠΑΟΚ - Βόλος, με αποτέλεσμα να την... πληρώσει το σημαιάκι του κόρνερ.

Ο Λουτσέσκου βλέποντας πως το σύνολο του χρειάζεται καθαρό μυαλό και... ένταση έριξε στον αγώνα τους τους Μεϊτέ και Τάισον, προκειμένου να δώσουν αυτά τα στοιχεία. Στο 69ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Μωραΐτη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ στον Βιεϊρίνια. Στο 73΄ ο ίδιος παίκτης απείλησε πάλι με το κεφάλι, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Ο ΠΑΟΚ δεν πατούσε καλά στο γήπεδο και ο Βόλος τον πίεζε. Ο Λουτσέσκου ούρλιαζε από τον πάγκο για συγκέντρωση στους ποδοσφαιριστές του, που έμοιαζαν ώρες ώρες να κάνουν αγγαρεία. Ο Μουργκ στο 82ο λεπτό ντρίμπλαρε τέσσερις παίκτες, σούταρε, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και πέρασε λίγο άουτ.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 1-0 σε ένα παιχνίδι που σε καμία περίπτωση δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Ο Στέφαν Σβαμπ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, τόσο λόγω εμφάνισης, όσο και του γκολ που πέτυχε.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου αποφάσισε να κάνει αρκετές αλλαγές και παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ κέρδισε, η ομάδα του δεν έπιασε τα επιθυμητά στάνταρ απόδοσης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το αήττητο σερί του κόντρα στον Βόλο και έδειξε πως και στην κακή του ημέρα κερδίζει.

ΠΑΟΚ: (Ράζβαν Λουτσέσκου) Ζ. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια, Νέσμπεργκ, Κεντζιόρα, Σάστρε, Οζντόεφ (66΄ Μεϊτέ), Σβαμπ, Κωνσταντέλιας, Μουργκ, Ντεσπόντοφ (66΄ Τάισον)και Σαμάτα (75΄ Μπράντον).

Βόλος (Άνχελ Λόπες): Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Τάχατος (46΄ Ασλανίδης), Τσοκάνης, Γκλάβσιτς, Κορνέτ (62΄Μωραΐτης), Ενγκίν (58΄ Κομπά), Ντέλετιτς (46΄ Άλχο), Γκαρσία.

Δείτε το Live του αγώνα

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ. ΠΑΟΚ - Βόλος 1-0
  • Δείτε το γκολ του Βόλου που ακυρώθηκε
  • 90' τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις
  • 89' Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ σουτ του Κωνσταντέλια άουτ
  • 85' Γκαρσία εκτός, μέσα ο Μπερτόγλιο
  • 82' Αριστερό σουτ του Μουργκ στο όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι

Μάνος Τσαλγατίδης: Το παιχνίδι δεν έχει ρυθμό και ο ΠΑΟΚ δεν βοηθάει με τη απόδοση του.

• 79' Σουτ του Κωνσταντέλια εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Κόστιτς
  • 75' Ο Μπράντον Τόμας στη θέση του Σαμάτα
  • 73' Νέα κεφαλιά του Μωραϊτη, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
  • Σέντρα του Κίτσου από αριστερά, ο Μωραϊτης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Ευαγγέλου σφύριξε επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Βιεϊρίνια. Δεν φαίνεται, όμως, να υπάρχει παράβαση
  • 69' Έχει σκοράρει ο Βόλος, με τον Μωραϊτη, αλλά ο Ευαγγέλου έδωσε επιθετικό φάουλ στον Βιεϊρίνια

Μάνος Τσαλγατίδης: Οι αλλαγές Μεϊτέ και Τάισον έχουν ως στόχο να δώσουν καθαρό μυαλό και ένταση στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

• 68' Αριστερό μακρινό σουτ του Κόμπα η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
  • 67' Ο Μεϊτέ στη θέση του Οζντόεφ και ο Τάισον στη θέση του Ντεσπόντοφ
  • 66' Δεν έχει φάση στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ
  • 62' Ο Μωραϊτης στη θέση του Κορνέτ
  • 61' Κεφαλιά του Καλογερόπουλου, μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς
  • 58' Ο Κόμπα στη θέση του Ενγκίν. Τρίτη αλλαγή για τον Βόλο

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ ναι μεν βρίσκει ρυθμό, αλλά τα λάθη των παικτών του συνεχίζουν να είναι παιδικά

• 56' Ο ΠΑΟΚ μπήκε πάλι νωθρά, όπως και στο πρώτο ημίχρονο
  • 54' Σουτ του Γκαρσία στην κίνηση εντός μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ
  • 47' Ο Κορνέτ εκτέλεσε και μπλόκαρε ο Ζίβκοβιτς
  • Ο τεχνικός του Βόλου Άνχελ Λόπεθ αντικατέστησε στο ημίχρονο Ντέλετιτς και Τάχατο. Στη θέση τους Ασλανίδης και Άλχο
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Δείτε το γκολ του ΠΑΟΚ με το πέναλτι του Σβαμπ
  • Μαγεία από τον Κωνσταντέλια
  • Η ευκαιρία του ΠΑΟΚ με τον Μουργκ
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σβαμπ στο 45'+2'
  • 45'+2' ΓΚΟΟΟΛΛ Ο ΠΑΟΚ με τον Σβαμπ. Ο Αυστριακός έστειλε τη μπάλα δεξιά, ο Κόστιτς έπεσε αριστερά κι έγινε το 1-0
  • Ο Κίτσος ανέτρεψε τον Ντεσπόντοφ και ο Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα
  • 45' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ
  • 39' Ανεβάζει στροφές ο ΠΑΟΚ. Κεφαλιά του Οζντόεφ απομάκρυνε ο Σιέλης, ενώ πίσω του ήταν ο Κόστιτς
  • Τα έβαλε με το σημαιάκι του κόρνερ ο Κωνσταντέλιας
  • Το γκολ του Ενγκίν που σωστά ακυρώθηκε
  • 37' Ατομική ενέργεια του Κωνσταντέλια από αριστερά έκανε πλασέ σχεδόν από τη γραμμή κι έδιωξε σε κόρνερ ο Κόστιτς
  • 35' Κίτρινη στον Κορνέτ
  • 31' Σέντρα του Βιεϊρίνια, επιθετικό φάουλ του Ντεσπόντοφ στον Κίτσο.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο Λουτσέσκου είναι πραγματικά έξαλλος με αυτό που βλέπει και με το δίκιο του θα πω.

• 28' Ο Ντεσπόντοφ πήγε αριστερά και ήρθε στη δεξιά πλευρά ο Κωνσταντέλιας
  • 25' Σουτ του Κορνέτ κόντραρε στον Νάσμπεργκ. Φώναξαν για χέρι οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν υπήρχε παράβαση
  • Δεύτερη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Αριστερό σουτ του Μουργκ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Μάνος Τσαλγατίδης: Ο ΠΑΟΚ έως τώρα δείχνει μια κακή εικόνα, με τον Δικέφαλο να έχει μπει νωθρά στο ματς

• 20 λεπτά αγώνα χωρίς σκορ στην Τούμπα
  • Μετά το 10' το ματς είναι μονόλογος για τον ΠΑΟΚ
  • 14' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Βιεϊρίνια από αριστερά, ο Ντεσπόντοφ αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
  • 12' Αριστερό σουτ του Σάστρε εκτός περιοχής η μπάλα έφυγε άουτ
  • 11' Προσπαθεί να δώσει ρυθμό στο ματς ο ΠΑΟΚ
  • 8' σκόραρε ο Βόλος με τον Ενγκίν, αλλά ήταν ένα μέτρο μπροστά ο παίκτης των φιλοξενούμενων και σωστά ακυρώθηκε το γκολ
  • 6' Φάουλ του Μουργκ από δεξιά δεν κατάφερε στο δεύτερο δοκάρι να βρει τη μπάλα ο Νάσμπεργκ.
  • 5' μοιρασμένο το ματς έως τώρα
  • Σέντρα στο ματς
  • Διαιτητής: Ευαγγέλου Άγγελος. Βοηθοί: Κωστάρας Πολυχρόνης, Μεϊντάνας Ανδρέας Τέταρτος: Πουλικίδης Κωνσταντίνος. VAR: Περράκης Κωνσταντίνος
  • Με αντίπαλο τον Βόλο έχει έξι νίκες στα έξι τελευταία τους παιχνίδια ανεξάρτητα έδρας και χωρίς να δεχθεί τέρμα στα πέντε από τα έξι. Η τελευταία απώλεια βαθμών ήταν στις 17 Οκτωβρίου 2021, όταν οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 4-4 στην Τούμπα. Η άλλη απώλεια ήταν στις 26 Σεπτεμβρίου 2020, στον Βόλο και στο μοναδικό παιχνίδι των δύο ομάδων που δεν σημειώθηκε τέρμα.
  • Η τελευταία ήττα του ΠΑΟΚ σε νοκ άουτ παιχνίδι για το Κύπελλο Ελλάδος είναι στις 24 Ιουνίου 2020, στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό στο στάδιο Καραϊσκάκης, όπου οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 2-0.
  • Ο ΠΑΟΚ επιστρέφει στα νοκ άουτ παιχνίδια του Κυπέλλου Ελλάδος έπειτα από τις 13 Απριλίου 2023, όταν έμεινε στο 1-1 με τη Λαμία στην Τούμπα για τα ημιτελικά του θεσμού και ενώ στην πρώτη τους αναμέτρηση είχε επικρατήσει με 5-1 στη Λαμία.
  •  O ΠΑΟΚ και ο Βόλος θα αναμετρηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος. Μέχρι τώρα έχουν 11 παιχνίδια για το Πρωτάθλημα, με το Δικέφαλο να επικρατεί στα 9 και τα άλλα δύο να τελειώνουν ισόπαλα.
  • Στο ματς πρωταθλήματος στις 27 Σεπτεμβρίου ο ΠΑΟΚ επικράτησε στην Τούμπα με 3-0