Οι ΗΠΑ κέρδισαν το Μεξικό του Πινέδα και κατέκτησαν για 3η σερί φορά το CONCACAF Nations League

Ορμπελίν Πινέδα

PrtScr

Κώστας Τόπας 07:58 - 25.03.2024

Δεν τα κατάφερε το Μεξικό στον τελικό του CONCACAF Nations League, αφού οι οικοδεσπότες Αμερικανοί νίκησαν 2-0 και κατέκτησαν το τρόπαιο για τρίτη διαδοχική φορά. Ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ μπήκε στο ματς στο 65ο λεπτό.

Το Μεξικό δεν τα κατάφερε στον τελικό του CONCACAF Nations League και γνώρισε την ήττα με 2-0 από τους Αμερικάνους, οι οποίοι και κατέκτησαν το τρόπαιο για τρίτη διαδοχική φορά.

Ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ δεν ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα, αλλά μπήκε στο ματς στο 65ο λεπτό, χωρίς να καταφέρει να ανατρέψει την κατάσταση, για λογαριασμό της εθνικής του ομάδας. Στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου, η εθνική ομάδα των ΗΠΑ άνοιξε το σκορ με μια βολίδα του Τάιλερ Άνταμς και, στο 63', ο Τζιοβάνι Ρέινα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ετσι, ο Πινέδα αναμένεται το αργότερο μέχρι το βράδυ της Τρίτης (26/03) να βρίσκεται την Αθήνα για να επιστρέψει στις προπονήσεις της ΑΕΚ και να τεθεί στη διάθεση του Ματίας Αλμέιδα, ενόψει των playoffs.