Ματσάρα στο Λονδίνο με νικήτρια τη Φούλαμ, 5-3 τη Λέστερ που παραμένει σε μπελάδες

Ο Γουίλιαν

©print screen

Sportal newsroom 18:55 - 08.05.2023 / Ανανεώθηκε: 19:04 - 08.05.2023

Σε μία ματσάρα με οχτώ γκολ η Φούλαμ επικράτησε της Λέστερ 5-3 και την έβαλε σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες για τον υποβιβασμό.

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο Λονδίνο με τη Φούλαμ να είναι η νικήτρια. Οι «κότατζερς επικράτησαν της Λέστερ 5-3 και την έβαλε σε μεγαλύτερους μπελάδες για τον υποβιβασμό.

Τον χορό των γκολ τον ξεκίνησε ο Γουίλιαν στο 10ο μόλις λεπτό και οχτώ λεπτά μετά ο Κάρλος Βινίσιους έκανε το 2-0. Πριν τη λήξη του πρώτου μέρους (44') ο Κέρνι έκανε το 3-0. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κέρνι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 4-0 και ο Μπαρνς στο 59' μείωσε σε 4-1. Ο Γουίλιαν και αυτός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 5-1 στο 70', αλλά τα τέρματα συνέχισαν και έπεφταν βροχή.

Ο Τζέιμς Μάντισον στο 81' με πέναλτι μείωσε ξανά σε 5-2 και ο Μπαρνς στο 89' διαμόρφωσε το τελικό 5-3. Με αυτή τη νίκη η Φούλαμ βρίσκεται στη δέκατη θέση με 48 βαθμούς και φαίνεται ότι αρχίζει και εδραιώνεται στη δεκάδα. Από την άλλη οι «αλεπούδες» είναι στη 16η θέση με τριάντα πόντους. Ελπίζουν έτσι σε ήττα της Νότιγχαμ Φόρεστ από τη Σάουθαμπτον, αλλά και της Έβερτον από την Μπράιτον, που παίζουν σήμερα (8/5), για να μην πέσουν στη ζώνη του υποβιβασμού.