Η Αγγλία διέσυρε τη Βόρεια Μακεδονία με επτάρα, επέστρεψε από την... κόλαση η Ρουμανία!

Αγγλία - Βόρεια Μακεδονία

Photo by Alex Livesey - The FA/The FA via Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:46 - 19.06.2023 / Ανανεώθηκε: 00:22 - 20.06.2023

Σε σάκο του μποξ μετέτρεψε τη Βόρεια Μακεδονία η Αγγλία, η οποία επικράτησε με 7-0, ενώ η Ρουμανία παρότι έχανε με 2-0 από την Ελβετία μέχρι και το 90', κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Έκανε το 3/3 με εμφατικό τρόπο η Αγγλία! Τα «τρία λιοντάρια» έστησαν... πάρτι στο «Όλντ Τράφορντ» και με πρωταγωνιστές του Χάρι Κέιν (2 γκολ 1 ασίστ) και Μπουκαγιό Σακά (χατ τρικ) πανηγύρισαν τη νίκη με 7-0 επί της Βόρειας Μακεδονίας. Βαθμό «χρυσάφι» πήρε η Ρουμανία, η οποία παρόλο που έχανε με 2-0 από την Ελβετία μέχρι και το 90', το έκανε 2-2 μέσα σε τρία λεπτά.

Αναλυτικά τα ματς της Δευτέρας (19/6):

2ος Όμιλος

Πέρα από την ήττα με ψηλά το κεφάλι της Εθνικής στο «Σταντ ντε Φρανς» από τη Γαλλία, η Ιρλανδία επικράτησε 3-0 του Γιβραλτάρ. Μετά από ένα φτωχό πρώτο ημίχρονο ο Τζόνστον έκανε το 1-0 στο 52', ο Φέργκιουσον το 2-0 στο 59' και ο Ιντάχ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 90+2'.

3ος όμιλος

Η Αγγλία «πάτησε» τη Βόρεια Μακεδονία με 7-0! Η υπόθεση νίκη καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο, με τους Κέιν (29'), Σακά (38') και Ράσφορντ (45') να στέλνουν την ομάδα τους στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα τριών τερμάτων. Στην επανάληψη η νίκη των «τριών λιονταριών» πήρε διαστάσεις θριάμβου, όταν ο Σακά πέτυχε χατ τρικ (47', 51'), ο Φίλιπς βρήκε δίχτυα και ο Κέιν διαμόρφωσε το τελικό 7-0.

4ος Όμιλος

Η Τουρκία αγχώθηκε, αλλά τα κατάφερε κόντρα στην Ουαλία και πήρε τη νίκη με 2-0. Μόλις στο 9' ο Μέφαμ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 41' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Μορέλ στο 41ο λεπτό. Στην επανάληψη τελικά οι Τούρκοι «καθάρισαν», καθώς ο Ναγίρ αφού είδε το γκολ του να ακυρώνεται στο 69', έπειτα από τρία λεπτά σκόραρε, ενώ ο Γκιούλερ έγραψε το τελικό 2-0.

8ος όμιλος

Το Καζακστάν συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στον όμιλο, αφού έκανε το 3/4, επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Βόρειας Ιρλανδίας χάρη στο γκολ του Αϊμπέτοφ (88'). Την ίδια ώρα Σλοβενία και Δανία ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Ο Σπόραρ του Παναθηναϊκού άνοιξε το σκορ στο 25', ενώ ο Χόιλουντ ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

9ος Όμιλος

Έκλεψε υπερπολύτιμο βαθμό η Ρουμανία, που βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Ελβετία μέχρι και το 90' χάρη στα γκολ του Αμντουνί (28', 41'). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφεραν το ματς στα ίσια μέσα σε 3 λεπτά με τα τέρματα του Μιχαϊλα (89', 90+2') που σημείωσε το τελικό 2-2. Τέλος η Λευκορωσία επικράτησε του Κόσοβου με 2-1. Μορόζοφ (73') και Εμπόνγκ (75') έκαναν το 2-0, ενώ ο Μουρίκι (87') μείωσε από την άσπρη βούλα.