Φοβερός Ολυμπιακός στο Άιμπροξ, σκόρπισε χαμόγελα με «τριάρα» επί της Ρέιντζερς

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:41 - 26.07.2023 / Ανανεώθηκε: 23:51 - 26.07.2023

Ο Ολυμπιακός ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικός στο Άιμπροξ και παίρνοντας τη νίκη με 3-1 επί της Ρέιντζερς, έστειλε μήνυμα ετοιμότητας εν όψει των ευρωπαϊκών αναμετρήσεων του.

Το κρίσιμο τεστ, εν όψει Ευρώπης, για τον Ολυμπιακό στο Άιμπροξ ολοκληρώθηκε με επιτυχία, αφού οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 της Ρέιντζερς. Πρωταγωνιστής ο Καρβάλιο ο οποίος παρουσίασε μία εξαιρετική εικόνα κόντρα στους Σκωτσέζους, αποτελώντας τον κορυφαίο παίκτη της ομάδας.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να παίρνουν το προβάδισμα λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του. Σε μία φάση διαρκείας η μπάλα κατέληξε στον Φορτούνη (44’), εκείνος πλάσαρε εξαιρετικά και με κόντρα πάνω στον Ντέιβις την έστειλε στα δίχτυα.

Είχε προηγηθεί ένα παιχνίδι στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» ναι μεν ήλεγχαν τον ρυθμό, εντούτοις οι ευκαιρίες ανήκαν στους γηπεδούχους. Δύο ευκαιρίες (4’ και 25’) τις οποίες σταμάτησε με απίστευτες αποκρούσεις ο Πασχαλάκης

Στο δεύτερο μέρος, η Ρέιντζερς μπήκε καλύτερα στην αρχή του και αυτό της έφερε το γκολ. Προηγήθηκε ένα πέναλτι του Πασχαλάκη στον Κάτγουελ, το οποίο ο Ταβερνιέρ εκμεταλλεύτηκε στο 54ο λεπτό του αγώνα για να κάνει το 1-1. Άμεσα ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση η οποία ήρθε με τον πιο απίθανο τρόπο.

Η μπάλα έφτασε τον Ελ Αραμπί ο οποίος εις διπλούν έκανε τσαφ σε εξαιρετικό σημείο, με τον Καρβάλιο ωστόσο να εκμεταλλεύεται τις «γκάφες» των αμυντικών και να κάνει το 2-1 (57’). Ο Σίμα από εκείνο το σημείο προσπάθησε να ισοφαρίσει για τη Ρέιντζερς, όντας ο κορυφαίος παίκτης της.

Όμως ο Καρβάλιο είχε ξανά την απάντηση στο 70ο λεπτό, με ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής. Ο ρυθμός έπεσε για τους Πειραιώτες έπειτα από το τρίτο τέρμα και η γηπεδούχος προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί, δίχως αποτέλεσμα.

Δείτε το live της αναμέτρησης:

• Τέλος στο ματς
  • 87' Νέα ένταση στον αγωνιστικό χώρο
  • 86' Ένταση στο παιχνίδι με τον Χγκτι να τα βάζει με τον Ρέτσο και να επικρατεί μία σύγχυση
  • 78' Ωραίο σουτ του Μαντότο το οποίο δεν ανησυχεί τον Πασχαλάκη
  • 74' Ο Ράσκιν επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κατέληξε μακριά από την εστία του Πασχαλάκη
  • 70' ΓΚΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός! Ο Ροντινέι βρήκε εξαιρετικά τον Καρβάλιο και εκείνος με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-1
  • 66' Η κεφαλιά του Μασούρα περνάει άουτ
  • 64' Ξανά ο Σίμα απειλεί τον Πασχαλάκη, ο οποίος ωστόσο βρίσκεται για μία ακόμα φορά στο σωστό σημείο.
  • 60' Ωραία προσπάθεια του Σίμα την οποία απομακρύνει σε κόρνερ ο Πασχαλάκης
  • 57' ΓΚΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός! Απίθανη «καραμπόλα» στην αντίπαλη περιοχή με τον Ελ Αραμπί να μην μπορεί να σκοράρει και τον Καρβάλιο να κάνει το 2-1
  • 55' Σέντρα του Μπάρισιτς που μετά από κόντρα κατέληξε σε κόρνερ, έπειτα από απόκρουση του Πασχαλάκη
  • 52' Ο Ταβερνιέρ ισοφάρισε σε 1-1 στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας
  • 50' ΠΈΝΑΛΤΙ για τη Ρέιντζερς! Ο Πασχαλάκης έκανε επαφή με τον Κάντουελ και ο διαιτητής έδειξε τη λευκή βούλα
  • Έναρξη β' μέρους
  • Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο καλός στο πρώτο ημίχρονο ελέγχοντας τον ρυθμό, εντούτοις δεν μπορούσε να πατήσει με αξιώσεις στην περιοχή. Ο λόγος πίσω από αυτό ήταν η κλειστή άμυνα της Ρέιντζερς η οποία εμπόδιζε τους παίκτες του Μαρτίνεθ να αλλάζουν πάσες. Όμως αυτό άλλαξε στη φάση του γκολ, όπου ο Φορτούνης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο σουτ έκανε το 0-1.
  • Ημίχρονο στη Σκωτία
  • 44' ΓΚΟΟΟΛ για τον Ολυμπιακό! Φάση διαρκείας για τους Πειραιώτες με την μπάλα τελικά να καταλήγει στον Φορτούνη και από σουτ του να γίνεται το 1-0, έπειτα από κόντρα στον Ντέιβιτς
  • 38' Ωραία κομπίνα του Ολυμπιακού όμως το σουτ του Φορτούνη δεν είναι καλό
  • Δέκα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος δίχως κλασσική ευκαιρία από το 25'
  • 25' Εξαιρετικό σουτ του Λάμερς το οποίο αποκρούει ξανά ο Πασχαλάκης
  • 23' Ωραία κεφαλιά του Μαντί έπειτα από φάουλ, μαζεύει εύκολα ο ΜακΡόρι
  • Συνεχώς όρθιος ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ που βλέπει την ομάδα του μετά από 20 λεπτά να ελέγχει καλύτερα το παιχνίδι, την ώρα που βρίσκει απέναντι της μία Ρέιντζερς που κρατάει κοντά τις γραμμές της και δεν δίνει χώρους.