H Ίντερ... κορυφής επικράτησε της Ρόμα στη ματσάρα του «Ολίμπικο»

Οι παίκτες της Ίντερ στο ματς με τη Ρόμα

Photo by Paolo Bruno/Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 20:58 - 10.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:02 - 10.02.2024

Η Ίντερ συνεχίζει ασταμάτητη και η Ρόμα δεν μπόρεσε να της βάλει «στοπ», παρά τη σκληρή της προσπάθεια. Το ντέρμπι είχε νικητές του «νερατζούρι» που επικράτησαν με 4-2 στο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής της Serie A.

Ένα ασύλληπτο παιχνίδι πρόσφεραν στους θεατές οι Ιντερ και Ρόμα, με τη δεύτερη να πανηγυρίζει τη νίκη εκτός έδρας με 4-2, στο ματς της 23ης αγωνιστικής της Serie A. Ο αγώνας είχε σασπένς και ανατροπή στην ανατροπή, με τους «νερατζούρι» να συλλέγουν το τρίποντο που τους έφερε στο +7 από τη δεύτερη Γιουβέντους

Τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε πρώτος ο Ατσέρμπι, που εκμεταλλευόμενος ένα ριμπάουντ από το σημείο του πέναλτι σκόραρε για το 0-1 στο 17ο λεπτό. Το γκολ μέτρησε, βέβαια, στο 20ο λεπτό, αφού ο διαιτητής, Μάρκο Γκουίντα, μαζί με τον VAR εξέτασαν οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Μαντσίνι βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και έκανε το 1-1, ενώ ακολούθησε η ανατροπή στο 44'. Ο Ελ Σαραουί υποδέχτηκε μία όμορφη πάσα και με ένα ωραίο σουτ έκανε το 2-1 για τη Ρόμα

Γκολ είχε με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα που το πέτυχε ήταν η φιλοξενούμενη. Ο Τουράμ δέχθηκε μία μπαλιά μέσα στην περιοχή και η προσπάθειά του κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2. Την ολική ανατροπή έφερε ο Ανχελίνο, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπαστόνι, ο οποίος με σουτ από την άκρη της περιοχής έκανε το τελικό 4-2.