Σπουδαίο διπλό τετράδας για την Μπολόνια κόντρα στη Σαλερνιτάνα

Σαλερνιτάνα - Μπολόνια

© PrtScr

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 21:18 - 10.12.2023 / Ανανεώθηκε: 21:30 - 10.12.2023

Η Μπολόνια «απέδρασε» από την έδρα της Σαλερνιτάνα (1-2) κι ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.

Έχοντας τον Ζίρκζε σε τρομερά κέφια, η Μπολόνια πανηγύρισε ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο κόντρα στη Σαλερνιτάνα (1-2), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Serie A.

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παιχνίδι με το πόδι πατημένο στο γκάζι και μόλις στο πρώτο 20λεπτο πήραν ισχυρό προβάδισμα νίκης. Αρχικά ο Ζίρκζε άνοιξε το σκορ στο 9΄, προτού διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του ένα δεκάλεπτο αργότερα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η Σαλερνιτάνα πίεσε ψηλά με σκοπό να φέρει τα πάνω-κάτω, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να βρει το γκολ της μείωσης στο 75΄ με τον Σίμι.

Λίγο νωρίτερα, η Μόντσα, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο ξανά στη βασική ενδεκάδα, νίκησε στην έδρα της με 1-0 την Τζένοα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Serie A, χάρη στο γκολ του Μότα στο 83ο λεπτό και ουσιαστικά έκανε το αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία.