Η Μίλαν έσωσε τον βαθμό με ανατροπή κόντρα στην Σασουόλο

Άγγελος Φραγκισκάτος 18:39 - 14.04.2024 / Ανανεώθηκε: 18:53 - 14.04.2024

Η Μίλαν είδε τη γη να χάνεται κάτω από τα πόδια της απέναντι στην Σασουόλο που προηγήθηκε με 3-1, αλλά έσωσε τον βαθμό με το χορταστικό 3-3, για την 32η αγωνιστική της Serie A.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 69 βαθμούς, ενώ η Σασουόλο πήρε έναν κομβικό βαθμό για τη μάχη της παραμονής.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 4ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με το εκπληκτικό σουτ του Αντρέα Πιναμόντι. Η ομάδα του Νταβίντε Μπαλαρντίνι συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και έξι λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα της με τον Αρμάντ Λοριάν από θέση τετ-α-τετ.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και στο 20ο λεπτό μείωσαν σε 2-1 με τον Ράφαελ Λεάο. Ο Πορτογάλος διεθνής πέρασε όποιον βρήκε και με όμορφο τελείωμα μέσα από την περιοχή έβαλε και πάλι στην διεκδίκηση της νίκης της Μίλαν.

Με το καλησπέρα του δεύτερου μέρους (53'), η Σασουόλο βρήκε δίχτυα με το δυνατό πλασέ του Λοριάν, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και χάρη στα τέρματα των Λούκα Γιόβιτς στο 59ο λεπτό και Νοά Οκάφορ στο 84ο λεπτό έσωσαν τον βαθμό για την Μίλαν. Μάλιστα λίγο πριν το φινάλε ο Ολιβιέ Ζιρού «άγγιξε» την ολική ανατροπή με άστοχο τελείωμα.